KnihyNovinkyTéma dne

Knihy a comicsy podle her. Má cenu to číst?

Poslední léta čím dál více vycházejí knihy a comicsy podle her. Nejčastěji doplňují velká, příběhová RPG, ale není to pravidlem. Viz Minecraft a jeho kniha. Proč vlastně tyto literární počiny vznikají? Odpověď je nasnadě pro peníze. Avšak naštěstí to není vždy ten jediný důvod. Dají se rozdělit do několika kategorií. Za prvé knihy, které jsou podstatě jen přepisem událostí, které se ve hře odehrály s občasnou informací navíc. Za druhé knihy a comicsy, jež mají vlastní příběh. Za třetí tu máme lore booky a za čtvrté knihy typu The Art of.

Umění přepsání děje

Rozeberme si první typ. První typ nám prakticky nepřináší prakticky nic nového a prožijeme si tak příběh, který jsem již prožili. Ovšem s tím rozdílem, že tady se jen “vezeme” a nic nerozhodujeme. Je nám předkládána realita z pohledu tvůrce a bohužel jsou často tato díla svěřována autorům, kteří nejsou zrovna špičkami ve svém oboru. Nebudeme si nic nalhávat, takové knihy a nejčastěji jsou to knihy a ne komiksy, jsou vydávány čistě za účelem výdělku a na nás fanoušky neberou zřetel dle mého názoru.

Umění napsat, co bylo a co bude

Druhý typ to už je jiná písnička. Jedná se originální tvorbu s novým příběhem. Často tyto příběhy píší ti co psali příběh pro danou hru a pokud ne, tak jsou to většinou průměrní až skvělí autoři, výjimky se samozřejmě najdou. Obsahem těchto knih může být originální příběh, který je jen zasazen do konkrétního univerza a s hrou už nemá více společného. Dalším využitím je rozšíření vedlejší zápletky nebo popis události, o které se ve hře zmiňuje. Poslední a asi nejdůležitějším využitím je překlenutí od příběhu jedné hry k druhému, kdy si autoři předpřipraví půdu pro zápletku další hry. Nevýhodou je podobně jako u první skupiny, že je nám tu předkládán kánon podle tvůrců, někdy se bohužel jejich kánon neshoduje s tím, co jsem my sami ve hře rozhodli.

Umění popsání herního světa

Třetí a čtvrtý typ je spíše na doplnění. V lore book se zpravidla dozvídáme něco více o fungování světa a jeho historii. Pokud jste maniak do historie, ať už reálné či vymyšlené, jako já, tyhle knížky si užijete. Knihy typu The Art of jsou většinu o designu a výtvarnu jednotlivých her a jsou spíše takovým vizuálním průvodcem.

Tak tedy číst či nečíst

Takže má cenu číst knihy a komiksy podle her? Co se týče mě tak ano, ale ne všechny. První typ mi přijde upřímně zcela zbytečný a po pravdě je vůbec nemám ráda. Co se týče ostatních myslím si, že to cenu má. Obzvláště pokud máte svět té které hry rádi a příběh nás zajímá. Samozřejmě vždy záleží na tom, kdo to napsal a jak moc dobrý je. Rozhodně bych ale tyto knihy i komiksy neodsuzovala, jen proto, že jsou podle her. Dle mé zkušenosti jsou to většinou knihy, u kterých se přinejmenším odpočinete, užijete si je a možná i víc.

Kristina "Speedy" Gonzálezová

Ráda se označuji za sběratele konzolí, ale zatím jich vlastním pouhých 20. Čtení, hraní a historie jsou mojí vášní a nedostatek času na koníčky věčným problémem. Fantasy, sci-fi, horor, detektivka, komiks nic mi není cizí.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button