Herní sérieNintendoNovinkyPCPS4Téma dneXbox One

Metro | Slavné herní série #4

Od posledního dílu rubriky Slavné herní série uplynul nějaký ten pátek, a tak pro vás mám další herní pecku, respektive sérii herních pecek. Ano, jsem milovníkem postapo žánru, přiznávám bez mučení! 🙂 Proto si tentokrát posvítíme na další (po prvním díle o hrách S.T.A.L.K.E.R.) postapo herní sérii. Povíme si něco o sérii Metro od vývojářů ze studia 4A Games.

Jako vždy si nejdříve uděláme malou rekapitulaci pro ty hráče, kteří se sérii Metro prozatím vyhýbali (nebojte se, jako vždy se vyvaruju možných spoilerům). Zkušení rangeři moskevského metra to jistě pochopí.

Metro 10th Anniversary – Timeline Trailer (Official)

Metro vás zachrání, soudruzi!

Metro je survival hororová FPS série her od zmíněného studia 4A Games. Ti se motivovali skvělou trilogií knih Metro, kterou napsal spisovatel Dmitry Glukhovsky.

Příběh se odehrává v troskách Moskvy po jaderné válce. Zbylí přeživší jsou nuceni žít v podzemních tunelech moskevského metra. A co myslíte? Jedná se o přeživší lidské rasy, tudíž se žádná spolupráce pro dosažení vyšších cílů nekoná. Nečekaně. Místo toho bojují jednotlivé frakce, které jsou rozesety na stanicích metra o nadvládu a nárok na “jejich” životní prostor.

Celkem světlo světa spatřily tři hlavní, plnohodnotné díly. Konkrétně Metro 2033 (2010), sequel prvního dílu Metro: Last Light (2013) – tyto dva díly pak společně vyšly v remasterované verzi Metro Redux (2014). Redux verze dorazila v minulém roce i na hybridní konzoli Nintendo Switch. No a konečně, nejnovější díl Metro Exodus (2019). Metro 2033: Wars a VK, stojí pouze za zmínku.

Ve hrách Metro procházíte světem z pohledu první osoby. Většinu misí lze vyřešit tichým způsobem nebo se můžete natvrdo prostřílet. Na tichou likvidaci nepřátel máte k dispozici vrhací nože nebo zbraně s tlumičem. Ale musíte se vyhnout nastraženým pastem, které by upozornily stráže.

Máte k dispozici relativně širokou škálu zbraní, a to jak zbraní reálných, tak i smyšlených. Jako platidlo v metru fungují předválečné, vojenské patrony, které můžete v případně nouze použít jako střelivo. Ale který blázen by střílel do mutantů penězi, že? Sami uvidíte, že občas se bez této silnější verze munice neobejdete a to pak budete pečlivě počítat kolik ji vystřílíte, aby vám zbyly prostředky na životně důležité předměty (lékárničky, filtry k plynové masce atd.).

Snad nečekáte, že vám tady prozradím úplně všechno, že? Na zbytek si hezky přijděte sami 🙂

Temní na VDNCh

Metro 2033 vychází z příběhu stejnojmenné knihy. Naštěstí vývojáři neudělali z Arťoma takového kreténa, jako je v knize (možná jen můj subjektivní dojem). Hned v úvodu hry, při šplhání po žebříku vstříc troskám televizní věže Ostankino, budete vtaženi do tísnivé zatuchlé atmosféry a všudypřítomného pocitu zmaru a rezignace.

Arťom byl pověřen důležitým úkolem. Má zachránit svou domovskou stanici VDNCh (ve hře Exhibice), respektive celé metro před domnělou hrozbou z povrchu. Postupně se dozvídáme, jak se věcí mají a že člověk je, jak už to tak bývá, tou pravou zhoubou a hrozbou pro své okolí. Věci nemusí být na první pohled takové jaké vypadají.

Metro je to pravé ořechové pro každého fandu postapo žánru. Není nad to procházet se tunely metra s plynovou maskou na hlavě, cestu vám osvětluje jen plamínek zapalovače ve tvaru patrony (kterým pálíte pavučiny od zmutovaných, gigantických pavouků) a vy jen čekáte, odkud přijde útok.

Části hry, které se odehrávají na povrchu, nejsou tak stísněné a lineární, ale zato jsou neméně impozantní. Pomalu se plížíte skrze město zničené atomovou válkou a náhle uslyšíte protáhlé vytí. Někde vzadu na zádech pocítíte stékající krůpěje studeného potu a dojde vám, že máte jen poslední patronu do brokovnice a smyčka kolem vašeho krku se stahuje.

Přesně to jsou ty momenty, pro které hru musíte milovat, nebo nenávidět, záleží na vašem pohledu. Byť by hře mnozí vyčítali lineárnost, pro mě je pro svoji atmosféru “must play” (and again) titulem.

Metro 2033 Trailer

Poslední světlo

Druhý díl série Metro plynule navazuje na události předchozího dílu. Podtitul tohoto dílu – Last Light, je jakousi metaforou. Arťom na konci prvního Metra učinil rozhodnutí, které mělo dalekosáhlé následky. Nyní svého rozhodnutí začíná litovat, ale objevuje poslední naději, poslední světlo, jak se ze svého činu vykoupit.

Hra se řídí stejnými herními mechanismy jako její předchůdce, ale je tady samozřejmě i něco navíc. Mimo jiné, máte k dispozici nové zbraně, nové lokace, čekají vás častější cesty na povrch a vylepšené hodinky. Po světě jsou k nalezení deníky, které vám zprostředkují myšlenky jinak tichého Arťoma (ve verzi Metro 2033 Redux jsou přidány deníky také do prvního dílu). Hráče také čeká více jedinečných “bossů”.

Metro: Last Light – Release Trailer

Přibylo více schizoidních okamžiků, ve kterých Arťom vidí záblesky minulosti. Jako například pád letadla nebo život obyvatel Moskvy v době před válkou. Části hry v “mrtvém městě” na povrchu, patří mezi hlavní taháky atmosféry.

Zrychlila se doba nabíjení zbraní, baterky a Arťomova pohybu. Vývojáři tyto rozhodnutí dali na vrub tomu, že Arťom je mnohem zkušenější ranger a tak se to muselo v těchto mechanikách taky odrazit. Proměnou prošel taky systém utajení. Nyní je mnohem lehčí zůstat neobjeven a hráči toto zjednodušení mechanik nepřijali s velkým nadšením.

Exodus přichází

Mnozí fanoušci se radovali, když se poslední díl Metro Exodus přesunul do otevřenějšího světa (nejde o klasický open-world, ale má k němu blízko). Mezi tyto fanoušky se počítám i já. Myslím, že to sérii dalo nový vítr do plachet a rozhodně je to krok správným směrem. Ale to neznamená, že neuvítáte stísněnější prostory, které hra občas také nabízí.

Exodus se odehrává po událostech Metro Last Light, v roce 2035 (a události se částečně inspirují z posledního knižního titulu Metro 2035). Opět obujete boty Arťoma, který začíná pochybovat o tom, že lidé z moskevského metra jsou jediní přeživší jaderné války. Stále častěji se vydává riskovat život na povrch a přijímá do svého těla více a více radioaktivních částic. Jeho žena Anna mu nevěří, až do té doby, kdy uvidí vlak jedoucí na zamořeném povrchu Moskvy. To odstartuje řadu událostí, které postupně gradují a bylo by rouháním cokoliv prozrazovat.

Do Exodu byly přidány nové mechaniky, nyní si můžete přizpůsobit téměř všechny součásti Arťomova vybavení. Můžete si upravovat přídavné zařízení na jeho hodinky, zvolit si různé druhy brnění. Tyto modifikace naleznete rozmístěné po celém světě. Můžete si upravovat i zbraně, vybrat si různé druhy mířidel, zásobníků, pažeb atd. Tyto modifikace zbraní můžete získat z těl padlých nepřátel nebo z nalezených zbraní a použít je na vlastní arzenál.

Metro Exodus – E3 2017 Announce Gameplay Trailer

Jak bylo zmíněno, velká část hry se přesunula z metra na povrch. Navštívíte tajné vládní opevnění v hoře Jamantau (tato část není nic pro slabší povahy), bažiny v okolí řeky Volhy, pobřeží vyschlého Kaspického moře a nakonec se dostanete až do mrazem a radiací sevřeného Novosibirsku.

Pořádně našlapané expanze

Třešničkou na dortu jsou datdisky The Two Colonels a hlavně Sam’s Story. The Two Colonels mě tolik nezaujalo, ale nabídlo nový pohled na události okolo plukovníka Millera a událostí v Novosibirsku. Bohužel nenabízí nic, kvůli čemu bych se do jeho hraní znova hrnul. Snad jen plamenomet, včetně různých jeho modifikací.

Sam’s Story je jiné kafe. Toto druhé a poslední rozšíření vás zavede do Vladivostoku. Sam je americký námořník, který působil na moskevském velvyslanectví ještě před shozením bomb, dlouho snil o návratu do své vlasti a nalezení své rodiny. Čeká vás nový příběh na novém písečku, nové zbraně a hlavně nová hratelná postava. Musím se přiznat, že Sam’s Story jsem si hodně užil. Možná i více, než původní Exodus.

Kam nás Metro zavede příště?

Studio 4A Games uvedlo, že pracují na dvou nových projektech, přičemž jeden z nich má být pokračování série Metro. Cokoliv o příběhu a zasazení hry by byly pouhé spekulace. Co ale víme jistě? Můžeme vycházet z jejich oznámení na oficiálních stránkách.

Není žádným tajemstvím, že jsme již začali pracovat na další hře Metro. S využitím všeho, co jsme se za posledních 15 let naučili. Další titul se dělá pro konzole nové generace a PC, s kompletní generální opravou našeho enginu, abychom využili výhody nového hardwaru. Nejsme připraveni sdílet nic víc, ale chtěli jsme své fanoušky ujistit o několika důležitých tématech. Zaprvé – zavázali jsme se poskytovat skvělý příběh pro jednoho hráče. Na tom je založena herní série Metro. Jako studio se neustále snažíme vytvářet větší a lepší hry, ale také posloucháme co říkají fanoušci a víme, co je pro vás důležité. Bereme naši zodpovědnost k franšíze vážně a myslíme si, že budete nadšeni z našich plánů na další kapitolu příběhu Metro. 4A Games

Nakousli i téma multiplayeru, ale snad to zůstane u ledu a budou se věnovat hlavně tomu co umí nejlépe! Vývojáři jsou s komunitou stále v kontaktu. Naposledy před pár dny zveřejnili fotky s oznámením: Ready to do some mocap! Práce na pokračování jsou očividně v plném proudu a my se můžeme těšit, co nás čeká. 

Nepochybuju o tom, že další díl bude opět lahůdka pro všechny milovníky postapo série Metro. A co vy? Patříte také mezi zapálené fanoušky? Jakým směrem by se série podle vás měla nadále ubírat? A jakou další herní sérii byste chtěli vidět v této rubrice? Dejte vědět v komentářích. A nezapomeňte si přečíst i další díly rubriky slavné herní série. 

Dalibor Zvoník

Hraní her není jenom můj koníček, je to můj životní styl a to už od doby kdy jsem dokázal udržet ovladač v ruce. Rád sleduji novinky a zajímavosti z herního světa. Další moje vášeň je sledování seriálů a filmů, taky jsem velkým milovníkem světa Zaklínače, koček a všech zvířat. Můj život se řídí heslem "Meč osudu má dvě ostří, jedním jsi ty"

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Koukal
Host
Petr Koukal
3 let před

Zajímalo by mě proč je podle autora článku v knize Arťom kretén? 🤔🤔

Simon
Host
Simon
24 dní před

Já jsem z toho zmatený… Co je první díl.
Podle toho co píšeš, tak musí exitovat samotné METRO: REDUX, ale nic takového není.
Je to tak, že každý díl Metro má svůj REDUX tedy vylepšení grafiky.
(((((Celkem světlo světa spatřily tři hlavní, plnohodnotné díly. Konkrétně Metro 2033 (2010), sequel prvního dílu Metro: Last Light (2013) – tyto dva díly pak společně vyšly v remasterované verzi Metro Redux (2014)))))))

Back to top button