FilmyNovinkyTéma dneTOP žebříčky

Nejhorší filmové fantasy adaptace | Žebříček TOP 5 – #5

Nejhorší filmové fantasy adaptace nebylo lehké seřadit, protože je opravdu z čeho vybírat. Poslední dobou se s adaptacemi knih, filmů, seriálů a dokonce i her roztrhl pytel. Zvláště Netflix teď propírá staré koncepty a snaží se nalákat diváky na nostalgii. V minulosti ale hromada adaptací skončila naprostým neúspěchem, kde film pohořel jak u skálopevných fanoušků předlohy, tak u nových diváků. Zrovna adaptace fantasy žánru nekončí dobře, ať už kvůli nedostatečným filmovým efektům, nebo snaze nacpat rozsáhlý příběh z předlohy do hodiny a půl.

V tomto článku se podíváme na jedny z nejhorších filmových adaptací fantasy žánru, které často zklamaly nejen skalní fanoušky, ale i předlohy neznající diváky.

5. Assassin’s Creed (2016)

Assassin’s Creed se řadí mezi nejznámější herní série všech dob. Stejně jako v hrách se i v této adaptaci prolíná realita současného světa s historickým náhledem z Animu. Diváci také uvidí velkou část společnosti Abstergo, která plní v příběhu assassínů důležitou roli. Obsazení Michaela Fassbendera v hlavní roli a vedlejší role Jeremyho Ironse (který se objevil také v Eragonovi) taky slibovala úspěch. Takže slavné tváře, obstojná výprava a ještě slavnější herní předloha. Co se mohlo pokazit?

Silnou stránkou herní předlohy je historizující část gameplaye, zatímco části ze současného světa tak zajímavé nejsou. Podobně je to v případě adaptace. Ve filmu části z Absterga působí nezáživně a rychle se vám vypaří z paměti. Oproti tomu historizující scény z Granady působily značně epicky. Ale jako celek je celý film šeď, kdy po cestě z kina zapomenete, o-čem-že-to-vlastně bylo. Nějak tomu prostě chybí náboj, který měly staré AC hry a díky kterému by se film vymkl klasickým ačkňárnám. Ale dost možná si film užili aspoň nějací skálopevní fanoušci AC. Když se to vezme kolem a dokola, nejedná se o nějakou příšernou adaptaci, pouze o trochu zbytečný, nicneříkající vývar populární herní série. Proto se Assassin’s Creed (2016) umisťuje na pátém místě v tomto žebříčku pěti nejhorších filmových adaptací fantasy.

4. Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Zasloužené místo zde má i film Percy Jackson: Zloděj blesku. Tento film místy pokulhává se CGI a nedaří se mu držet se knižní předlohy. Světlejší stránkou je ale fakt, že ne vždy vypadalo CGI špatně. Design monster je ve filmu zajímavý a kupříkladu vzhled podsvětí je opravdu nádherný. No a co se týká toho držení se předlohy, musím říct, že film naprosto kašle na původní předlohu. Zápletka filmu je úplně jiná a ubírá se jiným směrem, dost často nedává smysl a nedbá na detaily, které byly v knihách. Při sledování se vám také bude zdát, že části příběhu naprosto chybí.

Velkou změnou je i zaměření na jiného záporáka a vynechání částí o proroctví. Obě dvě tyto věci se určitě projeví v druhém filmovém pokračování, které jsem zatím neviděla. Jelikož v knihách ale plní tyto události velkou úlohu, bude zajímavé sledovat, jak se filmaři budou všechno snažit dohnat. Na druhou stranu film obstojně ukazuje svět propletený s mytickými řeckými postavami a na herecké výkony se dá většinu času dívat. Hercům však kazí hraní ne příliš dobře napsané postavy, které se často chovají naprosto nelogicky.

Mimo pořadí

Nemůžeme ale zapomenout i na další těžce nepovedené adaptace, které si taky zaslouží být na této “wall of shame”. Jako první musím zmínit filmovou adaptaci slavného knižního románu Petr Pan, která se jmenuje “Pan” (2015). Prosím, nepleťte si to s filmem Petr Pan (2003), který měl své určité kouzlo. Filmová adaptace z roku 2015 totiž příliš sází na CGI, strašně spěchá s příběhem a herectví taky nestojí za nic moc.

Další zklamání byla adaptace Prince Kaspiana (2008), která se snažila pouze těžit z úspěchu předchozího filmu, zbytečně přidala balast, který v předloze nebyl a ztratila na kouzle. Je ale pravda, že i knižní předloha je docela těžká na adaptaci, jelikož se většina příběhu odehrává pouze ve vyprávění.

A do třetice všeho špatného musíme zmínit adaptaci dětské animované pohádky Winx Club, kterou si vzal do pracek Netflix a stvořil Winx Saga: Osud (2021). Ten je klasickým teen drama, které si hraje na rádoby temnější svět víl. Ve skutečnosti je identický s dalšími seriály z prostředí středních škol, včetně všech klišé o “vyvoleném dítěti”, “milostném trojuhelníku” a dalších věcech.

Adaptace Winx by si místo v tomto žebříčku opravdu zasloužila, jelikož se ale jedná o seriál, tak je pouze mimo pořadí. Ale kdo ví, možná uděláme žebříček i na špatné seriálové adaptace.

3. Zlatý kompas (2007)

Když Philip Pullman vydal první díl Jeho temných esencí, jmenoval se originálně “Northern Lights“, neboli “Polární záře“. My jej však známe pod jménem “Golden Compass“, což je Zlatý kompas. Právě kolem zlatého kompasu, neboli alethiometru, který umí vykládat minulost, přítomnost i budoucnost, se totiž příběh fantasy trilogie točí. Získá jej Lyra Belacqua, která žije v Oxfordu. Ne však v tom našem, ale v jiném světě, kde má každý svého daemona, neboli zvířecí odraz duše. Lyra se Zlatým kompasem a se svým daemonem Pantaleimonem vyráží na cestu, která ji vtáhne do víru událostí hýbající nejen jejím světem, ale i těmi ostatními.

Když vyšel trailer na filmovou adaptaci této fantasy trilogie, možná některé navnadil na slavné tváře, mezi které patřila i Nicole Kidmann a Daniel Craig. Špatně napsaný scénář ale jejich herecké výkony stáhl dolů. Do toho všeho se celý větvitý příběh řítil filmem dopředu jako splašený kůň a přeskakoval místo překážek důležité příběhové detaily. Když přidáte navrch ještě ne příliš povedenou animaci zvířecích daemonů, dostanete vykotlanou slupku, ve které chybí všechno dobrodružství a pocit udivení, který ve vás mohla zanechat četba předlohových knih.

Fanoušci se naštěstí dočkali částečného zadostiučinění, a to když v roce 2019 vydalo HBO seriálovou adaptaci trilogie Jeho temné esence. Ta se velice povedla. Nyní už jen musíme čekat na závěrečnou, třetí sérii.

2. Eragon (2006)

Populární fantasy knížka od mladého autora Christophera Paoliniho uchvátila srdce mnoha čtenářům. Sleduje dojemný příběh o chlapci, který si osvojí draka a vydá se s ním na dobrodružství. Kniha, ačkoliv je mířena spíše na dospívající čtenáře, je obstojnou fantasy knihou, která se možná až trochu moc inspiruje Hvězdnými válkami, zároveň však přináší originalitu. To stejné se však nedá říct o filmové adaptaci prvního dílu této tetralogie.

Pokud jste měli tu smůlu tento trapný počin vidět, určitě chápete, proč se nedočkal sequelu. Eragon (2006) je totiž zklamáním na celé čáře. Přes nedostačující a křečovité herecké výkony, přes zastaralou CGI techniku až po absolutní nezvládnutí adaptace příběhu. Tento film bere rve vše magické a tajemné, co v knihách bylo, zahazuje to pryč a místo toho plní hodinu a čtyřicet minut nudou a šedí. Příběh je podivně osekaný a jednotlivé události na sebe moc nenavazují. Budu upřímná, na film jsem se s velkým sebezapřením musela podívat znovu, protože jsem si až na pár scén nepamatovala, o čem byl. Jediné, co tomuhle paskvilu nemůžu upřít, je poměrně hezký design dračice Safiry, kterou ale tahá dolů CGI.

1. Poslední vládce větru (2010)

Sedmý kruh pekla se otevírá a v něm se objevuje dílo M. Night Shyamalana. Autor výborného psychologického hororu Split (2016) rozpoutal (snad) nechtěně horor i v adaptaci populárního kresleného seriálu Avatar: The Last Airbender. Ten sleduje příběh mladého Aanga, který je převtělením Avatara. Aby zachránil svět od zlého Ohnivého národu, musí se naučit ovládat všechny čtyři živly. Asi se ptáte, co tento film provedl, že si, chudák, vysloužil první místo v žebříčku nejhorších adaptací. Pokud jste film viděli a neznáte předlohu, asi vám bude připadat pouze nudný a místy snad i protivný. Pokud ale jste i fanoušky předlohy, bude se vám obracet žaludek.

Film totiž vzal vše, co dělalo seriál zábavným a zajímavým a zredukovalo to na pouhý výčet událostí. Nehledě na naprosto typově nevhodné obsazení herců (původní seriál byl inspirován asijskými národy, čehož se režisér vůbec nedržel) neseděli herci do rolí ani svým hraním. Dost možná za to mohl příšerně napsaný scénář, který naprosto znetvořil původní povahy postav. Například z hlavního hrdiny Aanga udělali naprostého zbabělce a sobce, i když v seriálu byl statečný a staral se o druhé. Film je strašně uspěchaný, snaží se celou první sérii namáčknout do jednoho filmu. O vývoji postav nemůže být řeč. CGI živlů je také většinu času směšné a působí uměle a je pouhou třešinkou na pomyslném dortu zklamání.

Malou naději na vykoupení nám dalo oznámení, že se původní tvůrci kresleného seriálu budou podílet na Netflixové adaptaci Avatara. Jenže poté tvůrci od projektu kvůli “kreativním neshodám” odstoupili. Proto se docela bojím, že příšernou filmovou adaptaci Avatar: The Last Airbender pokoří ještě horší seriálová adaptace.

Pět nejhorších filmových adaptací…?

Tak tohle byl můj žebříček pro pět nejhorších filmových adaptací žánru fantasy. Jedná se samozřejmě o subjektivní dojem, který na mě filmy zanechaly. Dost možná s pořadím nesouhlasíte, nebo některé z těchto filmů máte rádi. Pokud tomu tak je, určitě se ozvěte do komentářů. A nezapomeňte si přečíst i další díly rubriky Žebříček TOP 5.

Jaké další žebříčky byste rádi na Gamesmagu viděli? Je ještě hromada žánrů, na které by se dal vytvořit žebříček nejhorších top 5. Jestli vás nějaké takové téma napadne, určitě taky neváhejte dát vědět.

Kristýna "Rem" Dostálová

Vypařenka, která ráda paří, čte, píše a skládá hudbu. Když nedělá nic z toho, běhá po lese v kostýmu elfa při aktivitě, které se říká LARP. Důležitým okamžikem jejího života se stal den, kdy začala pařit Skyrim. Zbytek, jak říkají, je už legendou.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button