Až do pondělí 28. února trvá další Steam Next Fest, který představuje nové hry nabízí spoustu z nich v hratelné demoverzi. Nejzkoušenějšími a nejočekávanějšími hrami jsou realistický simulátora života Nobody – The Turnaround, vesmírná strategie Ixion a battle-royal střílečka Crowz. Ty nejhranější tituly ale můžete snadno zkontrolovat na vrcholu žebříčku. Do jeho hlubin ale většinou pustí jen ti nejprotřelejší. Proto vám zde nabízíme naše osobní tipy na inovativní, zajímavé nebo jednoduše zábavné hry, které byste jinak mohli minout.
The Last Oricru
Český projekt The Last Oricru má velké ambice, což z demoverze přímo odkapává. Hra slibuje obří svět, o který bojují různé frakce, a mnoho cest, jak jej projít. To, pod čím praporem zvednete meč, silně ovlivní směřování příběhu. Už teď je jasné, že hra bude hlavně pro ty, kteří se rádi ponoří do historie a fungování nového světa. Obávaná kombinace fantasy a sci-fi prozatím funguje dobře, na hře ale zatím očividně zbývá dost práce. Jako problematická se jeví absence lip-syncu, která se tluče s realistickými texturami a modely postav. Zcela nepochopitelně navíc vypadají oba mimozemské národy lépe než lidé. Dalším faktorem, který by mohl odradit některé hráče, je množství dialogů, které stojí v cestě slibné znovuhratelnosti. Rozhodně ale demo doporučuji vyzkoušet především milovníkům Dragon Age: Origins. Hra by měla vyjít na PC, PlayStation 5 a Xbox Series X/S někdy v tomto roce.
Blacktail
Do Blacktailu vkládám velké naděje. Titul polských vývojářů se snaží lákat především na slovanskou mytologii a už teď působí velmi solidně. O „slovanskosti“ se posledních pár let mluví v souvislosti se hrami dost často, ale žádný z pokusů posílit zájem o ni a zapsat se mezi uznávané hry tak úplně nevyšel. Blacktail sází především na lučištnický gameplay, nápadité prostředí a příběh. Ten by měl sledovat „zrození“ baby Jagy, kterou zde zastihujeme ještě mladou dívku vypovězenou z vesnice kvůli podezření z čarodějnictví. Hra má příjemnou stylizaci, která se nesnaží o přílišnou realističnost. Přesto mají lesy a příroda ve hře punc tajemnosti a lehké hororovosti. Jediným trnem v oku minimálně mně je dabing, který zní příliš moderně a do atmosféry se příliš nehodí. Datum vydání zatím neznáme, hra by měla vyjít na PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S.
Card Shark
Falešný hráč, podvodníček, švindlíř a podfukář. To všechno a víc budete v chytlavé a originální hře Card Shark. Ta nás zavádí do Francie na sklonku 18. století a hráče pasuje do role… falešného hráče. Ovládání je jednoduché, ale komplexní a chytlavé. Po ovládnutí gest a zapamatování karetních triků si budete připadat jako král všech švindlířů. Vývojáři slibují, že nepůjde pouze o karty – podvody nám mají nabídnout možnost prošvindlovat se až na vrchol – němý pingl se octne mezi francouzskou smetánkou. Grafika je navíc nezaměnitelná, jednoduchá stylizovaná linka postav příjemně doplňuje detailní textury a pozadí. S prostinkou, ale silnou premisou hra působí jako zjevení a nabízí otázku, proč s tak intuitivním nápadem někdo nepřišel už před ní. A kdyby tu nebyl Steam Next Fest, asi bychom ji minuli. Pokud máte rádi neobvyklé nápady, vyzkoušejte demo, nebo čekejte, než nám vývojáři během tohoto roku hru naservírují. Hra vyjde na PC a Switch.
Kao the Kangaroo
Kao je pro mě jedinou hrou ze seznamu, u které jsem si jistý, že po ní skočím hned ten den, co vyjde. A to říkám jako někdo, koho sláva původních her minula. Přestože ji ještě tu a tam trápí droboulinké grafické nedostatky, během hraní žádné z ostatních her jsem neměl tak široký úsměv. Kao the Kangaroo navazuje na slávu Spyra a Crashe Bandicoota a snaží se být tím, čím se pro mnohé nestalo Yooka-Laylee. A přestože by se mohlo zdát, že tahle 3D skákačka nepřichází s žádnou inovací, alespoň dělá s vervou a bez zaškobrtnutí to, vše si předsevzala. Tohle zatím vypadá na „novodobou“ klasiku (s přihlédnutím k tomu, že první Kao se objevil v roce 2000). Nebo minimálně další povedený reboot značky. A tak sice prostředí i hrdina působí lehce genericky, ale zároveň klasicky. Moveset vás nepřekvapí, ale zato je zatraceně zábavný. A humor vás s židle nesetřese, ale zase neurazí. Já bych tohle jednoduše viděl jako velké vítězství pro všechny milovníky 3D skákaček. Jestli nevěříte, hrajte demo, nebo čekejte do letošního léta. Hra vyjde na PC, Switch a Playstation i Xbox staré i nové generace.
Hell Pie
A teď 3D skákačka pro trochu jiné nátury. Hell Pie možná oproti Kaovi nemá tak odladěný vizuál a bezchybné animace, zároveň má ale mnohonásobně silnější osobnost. A odér. Tahle hra jako by někde slyšela motto povídkové soutěže Ježíšku, já chci plamenomet. Tohle skutečně je „Krev, pot, slzy, sperma a hnis – čím odporněji, tím lépe a radostněji.“ V téhle skákačce nezachraňujete svět ani kamarády, ale hledáte co nejnechutnější ingredience do ďáblova koláče. Použitý tampon, zkažené vejce, kus chapadla… Jste totiž ďáblík, imp, rarach, prostě pekelný odpad, který v Pekle jen vynáší koše a čistí ostatním kopyta. Na řetězu s sebou vláčíte obtloustlého amorka, který funguje jako vaše zbraň a taky se díky jeho křídélkům můžete ve vzduchu pěkně zhoupnout. Moveset ďáblíka je absolutně kouzelný a těžce návykový, navíc ho ve hře bude možné ještě vylepšovat a vypilovat k obrazu svému. Takže pokud vám nevadí trocha krve, výkalů a ujetého humoru, koukejte hru během tohoto roku vyhlížet. Kromě PC by měla dorazit i na Switch.
Lost in Play
Lost in Play je výjimečné z několika důvodů. Jednak tím, že podle dema se skutečně jedná o point and click adventuru v té nejčistší podobě. A jednak tím, že se jí i přesto daří být zábavná. Klikací adventury vyšly z módy i proto, že nejsou příliš akční. Většinu času strávíte čekáním. Než postava dojde z místa na místo, než se někdo vykecá, než po použití předmětu proběhne správná animace. Lost in Play vás při tom všem zvládá velice nenuceně bavit. Nepůsobí utahaně, ale donutí vás zajímat se o to, co se na obrazovce děje. Navíc má velmi milý humor a ne úplně předvídatelné události. Z dema se navíc zdá, že jde o už hotovou hru, která jen čeká na vydání. Tvůrci se přiznávají k inspiraci seriály jako Hilda, Městečko záhad a Za zdí zahrady. To je na hře vidět od prvního spuštění. Jelikož je pravděpodobné, že nedostaneme hru ani podle jednoho z animáků (a nejspíš by jim to ani neslušelo), Lost in Play je nejlepší možnou hrou pro ty, kteří by rádi podobné dobrodružství zažili i ve videohře. Vyjít má už letos v létě na PC a Switch.
Potion Tycoon
Indie hry nabízejí Tycoony všeho možného a navíc zřejmě všichni netoužíme po ničem jiném, než prodávat lektvary. Steam Next Fest je toho důkazem. Několik let je ve vývoji hra Potionomics, nedávno vyšel Potion Craft. Teď ale konečně máte možnost se pěkně industrializovat a výrobu svých dryáků zautomatizovat. V Potion Tycoon si nejen vymyslíte vlastní recepturu, ale i marketing, propagaci a polepky na lahvičky. Stejně tak budete muset brát zakázky a snažit se vaší skřítčí manufakturu udržet v chodu. Navíc musíte hlídat, jaké nekalosti se vaří u konkurence. Ačkoliv to tedy pro některé lidi bude zábava, udržet všechno v chodu bude hlavně pěkná fuška. Titul by si zasloužil zábavnější tutoriál, hra ale momentálně vypadá, že už je hotová. Potion Tycoon by se měl objevit někdy na jaře na Steamu.
Zapomněli jsme na něco? Která z demo verzí zaujala vás? A jak hodnotíte celý Steam Next Fest?