NovinkyPC

Riot zaplatí dvě miliardy kvůli sexuálnímu obtěžování

Společnost Riot Games ukončila tříletý spor, který řešil obvinění ze sexuálního obtěžování zaměstnankyň na pracovišti a genderové diskriminace. Původně se mluvilo o tom, že společnost poškozeným vyplatí celkem 10 milionů dolarů. Částka se ale zdesetinásobila, Riot tedy musí pro urovnání sporu zaplatit odškodné 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun).

Podle dohody dostanou 80 milionů zaměstnankyně a kontraktorky, které v Riotu pracovaly od listopadu 2014 po současnost. Celkem má jít kolem 2300 poškozených. Zbylých 20 milionů půjde na poplatky za právní zastoupení a další výdaje. Zároveň se Riot zavázal prosadit určité změny v chodu společnosti. Mezi závazky patří například větší transparentnost při výběrových pohovorech (v porotě nově musí být alespoň jedna žena) a mzdové tabulky nesmí záležet na předchozí mzdě uchazeče. Soudní spor začal v roce 2018 po tom, co server Kotaku upozornil na toxické prostředí ve firmě a získal výpovědi několika zaměstnankyň.

Ne vždy jsme žili podle našich hodnot. Jako společnost jsme stáli mezi dvěma možnostmi: mohli jsme popřít nedostatky naší kultury, anebo jsme se mohli omluvit, napravit kurz a budovat lepší Riot. Vybrali jsme to druhé. Nicolo Laurent, CEO Riot Games

„Doufáme, že si ženy na celém světě vezmou příklad a budou požadovat spravedlivou mzdu a zacházení, na které mají dle zákona nárok,“ uvedl advokát Joseph M. Lovretovich z JML Law, jedné z firem, které zastupovaly ženské zaměstnance.

Rovnoprávnost zaměstnanců na pracovišti není ale problémem jen pro Riot. V posledním roce se vyšlo najevo, že kultura znevažující ženy existuje i v Activision Blizzardu. Ten kvůli řešení tohoto problému zrušil letošní Blizzcon a neúčastnil se ani letošních Game Awards.

Patrik Broniek

Fanoušek počítačových her, esportu a hudby.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button