Přiznám, že se jedná tak trošičku o clickbait. Nicméně tenhle je založen na pravdě. Server myabandonware sjednotil více než 17 100 her, ze všech možných herních platforem, od roku 1978 do roku 2010. Veškerou činnost serveru můžete i na jejich stránkách podpořit a nebudu lhát, rozhodně si to zaslouží.
Všechny hry (až na ty nejvýjimečnější výjimky), které jsou dostupné, jsou zdarma a především se dají stáhnout bez jakékoliv registrace. Vyjmenuji vám pouze pár z nich: Pacman, Arkanoid, Galaxian, Xenon 2, Prince of Persia, Sim City, Flashback, Test Drive, Stone Age, Drug Wars, Rogue. A to ani nejsou ty nejhranější, ty vám nyní představím.
5. The Incredible Machine
Společnost Dynamix, Inc. Vydala v roce 1993 na DOS dodnes asi jednu z nejunikátnějších her The Incredible Machine. Prakticky se jedná o splněný sen každého dítěte, které rádo řeší různé hlavolamy. Hra je totiž plná skvělých logických hádanek. Každá z nich má svoje unikátní řešení, takže pokud rádi louskáte jednoduché záhady, hru si jednoznačně užijete.
4. Mario Teaches Typing
Výukový program nejznámějšího instalatéra na světě vyšel na DOS už v roce 1992. Vydavatelem byla společnost Interplay Entertainment Corp.. Jedná se o starou vzdělávací hru, která měla naučit nejen malé děti psát na počítači. Nejen, že to většinu hráčů dodnes baví, ale dívat se na Maria a Luigiho neomrzí. Hra se přizpůsobuje hráči, ten si může vybrat, jestli je začátečník nebo pokročilý, upřesnit svoje slabiny a trénovat jen ty nebo si prostě zkrátka touto vzdělávací formou užívat příběh Maria. Ten se samozřejmě nezměnil, cílem je přece zachránit princeznu.
3. Oregon Trail Delux
Vydavatelem byla společnost MECC a hra byla dostupná na platformě DOS už v roce 1992. Studio MECC vytvořilo tuto vzdělávací hru založenou na období amerického osídlování z 19. století. Hráč musí nejen obtížnou oregonskou stezku překonat, ale musí překonat všechny potíže, které tehdejší osadníci měli. Lovit zvěř kvůli jídlu, obchodovat se zásobami a smířit se se všemi možnými druhy smrti. Od kousnutí hadem po chytnutí úplavice nebo tyfu. Pokud jste fanoušky survival her, tak se připravte na toto tvrdé období a přežijte.
2. Need for Speed II: SE
Vydavatelem byla společnost Electronic Arts. Ta hru vydala především na Windows a hra byla dostupná už v roce 1997. Jednalo se původně pouze o upgrade předchozí verze Need for Speed. Ano toho Need for Speed, které můžeme znát i dneska. Tenkrát se ale jednalo o něco úplně jiného. Dostupných bylo pouze dvanáct vozidel a pouze osm tratí. Nebudu lhát, na dnešní poměry ta hra vypadá prostě hrozně, ale vžijte se do 90. let a lepší závodní hru si nemáte šanci zahrát.
1. Sid Meier’s Civilization
V roce 1991 MPS Labs vydalo pro DOS první díl dnes už legendární budovatelské strategie. Tato strategie byla několikrát předělávána už na začátku 90. let. Původně všechny hry tohoto formátu měly města a technologické stromy rozděleny a pak se objevila první Civilizace Sida Meiera, která všechno spojila dohromady. Princip hry je také stále stejný. Vyberete si frakci už v době pravěké a pomalu ji vedete přes středověk, novověk až k meziplanetárnímu kolonialismu. Navíc je zde i rozšířená diplomacie, obchod i možnosti válčit. K tomu je ve hře krásný vtip, kdy tvůrci udělali z Gándhího válečného štváče. Pro raná 90. léta je to prostě nádhera.
Jednoduše řečeno, pokud máte volnou chvilku a nevíte co si zahrát, vlítněte na stránky myabandonware a užijte si pořádnou vlnu nostalgie. A pokud nejste fanoušky starých her, přečtěte si recenzi na Persona 5 Strikers a nechte se inspirovat.