Google StadiaNovinky

Google Stream aneb Stadia strádá a Google bádá, co s ní

Je to přesně rok, co se Google rozhodl zrušit interní vývojářské studio pro Stadii. Nyní ale Google plánuje herní službu zcela odstavit na druhou kolej, zatímco se bude primárně soustředit na prodej cloud-gaming technologie svým partnerům. Prodávat by se měla pod názvem Google Stream. Informaci zveřejnil byznysový zpravodajský server Business Insider.

Loni Google sliboval, že se v letošním roce zaměří na kvantitu nabízených her, plánoval přinést přes sto titulů od AAA studií, ale také od indie vývojářů. Podle reportu se ale skutečné záměry Googlu lišily. Od této „uživatelské větve,“ která si zakládá na streamování her hráčům, totiž společnost upouští. Hlavní záměr se změnil na prodej služby Google Stream větším firmám.

Během loňského roku se tak Google snažil uzavřít několik obchodů. Například společnost Peloton, která se zaměřuje na fitness, v létě představila hru Lanebreak, která bude dostupná na jejích rotopedech. Google Stream má být tím motorem, který tuhle a další hry bude hnát.

Další společností, se kterou Google loni jednal, je Bungie. To studio, které na začátku února koupilo Sony. Ač se prý jednání Google-Bungie dostaly daleko, nikdo neví, co se po prodeji změní. Nakonec ale Google přecejen jednu dohodu uzavřel. A to s obřím telekomunikačním konglomerátem AT&T, který svým zákazníkům nabízí Batman: Arkham Knight přes stream zdarma.

Obdobné diskuze proběhly i s Capcomem a jeho sérií Resident Evil. Konkrétně se úvahy týkaly demoverzí nových titulů, které by běžely na svých stránkách přes Google Stream.

Vytlačí Google Stream službu Stadia úplně?

„Zásadní věc je ta, že se nebudou utrácet miliony na velkých titulech. A exkluzivky jsou ze stolu úplně,“ uvedl jeden ze zdrojů Business Insideru. Jako odpověď lidé ve Stadia tweetnuli, že letos opravdu přibude přes sto nových titulů a padesát her pro Pro předplatitele. Neuvedli ale, o jaké hry se bude jednat. Aktuálně Stadia nabízí vesměs indie tituly a otázkou je, jestli je o ně dostatečný zájem – obzvlášť, když existují služby jako Gamepass a PS Now.

Spolu se změnou strategie se vyměnily pozice. Šéf Stadie Phil Harrison se už nezodpovídá šéfovi zařízení a služeb, ale víceprezidentovi předplatných služeb Jasonu Rosenthalovi. Byl to právě Harrison, kdo nastavil cíl dosáhnout milionu aktivních uživatelů do konce roku 2020. Podle Business Insideru ho nedosáhli o 25 procent. Google měl zásadní problém s udržením předplatitelů.

To je jeden z důvodů, proč na práci na Stadii zbývá zhruba dvacet procent z původní pracovní síly. Dalším z nich může být odkupování velkých vývojářských studií. Google v rané fázi Stadie utratil desítky milionů dolarů na zajištění různých titulů, včetně Red Dead Redemption 2 od Rockstar Games. Loni ale při vydání remasteru trojice GTA na Stadii vůbec nedošlo.

V Česku je Stadia dostupná od prosince 2020 za cenu 259 korun měsíčně. Některé hry tam za zkoušku stojí, ale nikdo asi nemůže predikovat jestli a kdy služba Stadia skončí na Google pohřebišti.

Zdroj
Foto: Unsplash

Patrik Broniek

Fanoušek počítačových her, esportu a hudby.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button