DeskovkyNovinkyRecenze

Za Hranou: A co uděláte vy v kůži zločince?

Před nedávnem vyšla nová desková hra Za Hranou, která přichází se zajímavou premisou hackování lidské mysli a vy nebudete nikým jiným, než samotným hackerem. Nebojte vašimi oběťmi budou zatvrzelí zločinci, kteří si nic jiného nezaslouží, takže v tomhle směru může být vaše svědomí čisté. Avšak tím, že se jim nabouráte do mysli, se stanete zodpovědnými za jejich činy a tady už nastávají ty pravá dilemata. A proč to vlastně všechno děláte, to se dozvíte na následujících řádcích.

Budoucnost opravdu nevypadá růžově

Příběh odehrávající se v roce 2087 je zasazen do města New Dawn City. Kdysi vzkvétající utopie je nyní v troskách a stala se terčem pro rostoucí síť kyberneticky vylepšených zločinců, zvanou Syndikát. Vy hrajete za agenta tajné organizace, která se snaží plány Syndikátu na ovládnutí města překazit. K tomu vám pomůže nová, experimentální technologie – Hák. Ta vám umožní proniknout do mysli zločinců Syndikátu a ovlivnit jejich chování. Protože jen tím, že se dostanete hluboko do mysli zločince, máte možnost získat dostatek informací pro zničení plánu Syndikátu. Má to ale háček, stejně jako vy můžete ovlivňovat jednání zločinců, jejich činy mohou ovlivnit vás. Pokud si nedáte pozor může nastat situace, kdy vám Syndikát nebude připadat tak hrozný.

Vašim cílem je samozřejmě zmařit plán Syndikátu, ale pokud se vám to (hráčům) podaří a zrovna vy jste ten nejzkaženější, nejvíc za hranou, tak utrpíte největší postih. To už je pak lepší mařit snahy ostatních hráčů.

Jak se to tedy hraje?

Za Hranou 4

Hra je pro 1-5 hráčů. Celá hra se skládá ze tří kapitol během nichž se snažíte získat, co nejvíce informací a stop, které vám poodhalí plán Syndikátu. Toho docílíte tím, že za pomoci zaháknutých zločinců pácháte velké či malé zločiny. V praxi to znamená, že musíte splnit určité podmínky na kartě zločinu. Jako například stát se zločincem v určité části města a držet přitom konkrétní předmět. Největší část herního plánu tvoří New Dawn City, složené z 8 zón, které jsou náhodně rozmístěné, takže se s každou novou hrou jedná o tak trochu jiné město. Ve městě je rozestavěn určitý počet zločinců, které máte možnost zaháknout.

Každý z hráčů má svojí vlastní konzoli, kde sleduje kolik informací a stop získal, které zločince má zrovna zaháknuté a jaká je nad nimi jeho současná nadvládá. Dalšími součástmi herního plánu je deska důkazů, na které jsou rozloženy důkazy, které můžete získat, a deska Syndikátu, kde se snažíte odhalit jejich plán. Vaší hlavní činností je provádění zločinů, které vám přinesou potřebné informace a důkazy, avšak zároveň vás méně či více zkazí. Vy sami máte možnost ovlivnit jak moc vás daný zločin ovlivní, vlastně jak moc vy ovlivníte daného zločince. Pokud zmírníte zločin, dopad na vaše svědomí bude menší, ale zato získáte méně informací. Pokud ho necháte proběhnout tak jak byl naplánován, informací bude více, ale dopad na vás bude větší. Celou hru tak budete muset balancovat průběh těžkých zločinů, tak aby jste z nich vytěžili co nejvíce, ale ne za cenu vlastního svědomí.

Jak to skončí?

Hra může skončit čtyřmi různými způsoby pro každého hráče. Jsou tu celkem dva stavy, které hra na konci zjišťuje. První z nich je zda jste či nejste za hranou. Druhý z nich je stav plánu Syndikátu. Zmařili jste ho či ne? Čtyři konce jsou výsledkem kombinací těchto dvou stavů, z nichž nejideálnější je samozřejmě ten, kdy nejste za hranou a plán je zmařen.

Bez pravidel se hrát nedá

Jak už to bývá u her s příběhem, pravidla jsou dosti komplexní. Brožura obsahuje přehledně sepsaná pravidla a pokud by to nestačilo, existuje video s názornou ukázkou pravidel. Video pravděpodobně ani nebude potřeba, protože i psaná pravidla jsou dost jasná a po pár kolech vám přejdou do krve. Ale pokud jste líní číst, což naprosto chápu, tak se video-návod prostě hodí.

Kromě hry pro více hráčů, nabízí Za Hranou i sólo mód. Speciální set karet a kostky simulují hackerku Echo, která technologii hákování vymyslela. Tyto pomůcky dokáží celkem věrohodně napodobit pohyb dalšího hráče, takže si můžete v klidu zahrát i když vaši kamarádi zrovna nemají čas.

Pravidla jsou přehledná a dobře napsaná. Co ale bylo lehce zklamáním, bylo uspořádání krabice. Jednoduše řečeno prakticky žádné není. Dřevěné součásti mají svůj vlastní obal, avšak ty součásti, které jste vyloupali z kartónu, nemáte prakticky kam dát. Tak se vám válí jen tak v krabici pomíchané. Nebo musíte případně dodat sáčky sami. Bylo by fajn mít tam nějaký systém ukládání, stačil by plastický insert s několika přihrádkami.

Tak co stojí to za to?

Za Hranou přináší zajímavý koncept hákování, tedy nabourávání se do mysli zločinců, za účelem získání informací a důkazů. Hra pracuje zajímavým způsobem s dilematy i svědomím. Zmírníte dopad zločinu, abyste uchránili sami sebe, nebo do toho půjdete naplno, abyste získali co nejvíce informací a důkazů i za cenu vlastní integrity? Nevím jak vy, ale já většinou hraju za klaďase, jenže s tímhle přístupem se člověk v téhle hře moc daleko nedostane. Prostě se vyplatí nechat některé zločiny proběhnout tak, jak měly, ale na druhou stranu si člověk musí dávat pozor, aby se nedostal za hranu. A tak se budete snažit vybalancovat své činy na obě strany, což není úplně jednoduché. Hra je zábavná, ale to jedna z těch her, co trvá několik hodin, takže s tím počítejte. Za Hranou je výborná hra pro ty z vás, kteří rádi strategizují a promýšlejí každý tah a zároveň se nebojí občas zariskovat, aby dostali to, co chtějí.

Verdikt

Vizuální stránka - 90%
Znovuhratelnost - 85%
Tahový sysém - 90%
Přehlednost pravidel - 85%

88%

Naše Skóre

Za Hranou přichází se zajímavým příběhem i konceptem. V této hře vaše činy mají následky a většinou se týkají vás. Čeká na vás dilema, jak moc jste ochotni obětovat svou integritu pro dobro města. Jen škoda té krabice ...

User Rating: 0.1 ( 2 votes)

Kristina "Speedy" Gonzálezová

Ráda se označuji za sběratele konzolí, ale zatím jich vlastním pouhých 20. Čtení, hraní a historie jsou mojí vášní a nedostatek času na koníčky věčným problémem. Fantasy, sci-fi, horor, detektivka, komiks nic mi není cizí.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button