Raypunk
Tento punk je v podstatě tzv. space opera a někdo tomu může také říkat i retrofuturismus nebo raygun gothic. Ale sladká slovíčka nechme stranou. Někdy v první polovině 20. století si lidé začali říkat, jak asi ta budoucnost bude vypadat. Přišli s tím, že budoucnost patří laserovým paprskům, poletí se do vesmíru a dokonce dojde i k setkání třetího druhu. Lasery budou (jak jinak) pohánět všechno a především z nich budou mocné zbraně, kterými bude možné existenci svého nepřítele úplně vygumovat. Z nějakého důvodu si představili, že to budou lidé provádět v elasťácích a kombinézkách. Všichni přitom budou vypadat atleticky a elegantně. Raypunkový svět je hodně naivní a nepraktický. Výjimkou v tomto žánru nejsou skafandry s přilbami jako koule od akvárií, anténky vysílající různé vlny viditelné pouhým okem a naprosté ignorování fyzikálních zákonů. Co je autorovi po tom, že na Marsu není kyslík a je na něm nízká gravitace?
Z retro pohledu částečně do raypunku spadá Fallout. Pip-boy, kombinézy z vaultů, laserové zbraně, vzhled robotů a mnoho dalšího těží právě z představ, které se v objevily v hromadně tištěných sešitků a v prvních televizích. Z tohohle punku si něco málo půjčuje ještě Mass Effect.
Raypunk se oblibě spíš těšil na obrazovkách a to především v kultovním seriálu Star Trek, nebo namátkou ve filmech Barbarella, Flash Gordon a Válka světů.
Atompunk
Lidstvo si bohužel velmi záhy uvědomilo, že možné riziko příchodu zelených mužíčků z vesmíru asi nebude hlavním problémem 20. století. Svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki, studená válka, tajné raketové testy a osudová nehoda v Černobylu… tyto události v lidech dodnes v lidech vyvolávají silné emoce a nutí nás klást si otázky: Co se stane, až to jednou „bouchne“? Může lidstvo něco takového přežít? Možné odpovědi nám nabízí atompunk. Svět v něm patří ohavným mutantům a radiaci, jejíž hodnota daleko překračuje škály dozimetrů. Lidé živoří v přelidněném bunkru, kolem běhají svítící krysy a občas někomu na zádech vyroste třetí oko. Jen pár odvážlivců se občas vydá na povrch, aby dolů přitáhli zbytky tehdejší civilizace.
Nicméně atompunk se netočí jen kolem postapokalyptické alternativy světa. Obecně se jedná o svět, ve kterém je všechno poháněné nukleární energií: rakety, auta, domy atd. Radiace lidem dává superschopnosti místo toho, aby je zabíjela. Esteticky je podobný raypunku, akorát všechno vypadá realističtěji. Jedná se v podstatě o vylepšené technologie a módu z 50. let v USA. Ufouni také dokáží občas potrápit, ale kdo by si dělal starosti, když je můžeme sestřelit raketou.
Atompunk v hávu postapo můžete na vlastní kůži zažít v herní sérii Fallout, Metro, S.T.A.L.K.E.R. a ve hře Chernobylite.
Zdroj: store.steampowered.com
Dieselpunk
Jedná se nejčastěji o alternativní průběh první, nebo druhé světové války. Spalovací motory pohání obří stroje hromadného ničení. Ve vzduchu smrdí nafta a výfukové plyny. Okolí měst vypadá jako po ropné havárii. Vše se halí do černého kouře a dehtu. Jedná se o svět, kde válčení pomocí neobvyklých technologií stále probíhá, nebo se podařilo zvítězit Němcům. Estetiku si tento subžánr vypůjčuje z obou válečných období a prokládá ji noirovým filmem. Vzhled některých alternativních strojů a zbraní, které se v dieselpunku objevují, je přitom založen na reálných pokusech nacistů o nové technologie tzv. Wunderwaffe.
Nejblíž tomuto subžánru jsou hry Iron Harvest, Wolfenstein, Factorio, Dieselpunk Wars a F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch.
Zdroj: store.steampowered.com
Gothicpunk
Tento subžánr je téměř úplně totožný se subžánrem grimdark. Stojí, podobně jako steampunk, na pomezí sci-fi a fantasy. Toto pojmenování dostal proto, že obsahuje světy plné utrpení a smrti, kde lidský život nemá žádnou hodnotu a jednotlivec nic neznamená. Všichni a všechno je kruté a extrémně brutální. Dobro v podstatě přestalo existovat, vše se dělí na zlé, horší a nejhorší. Svět gothicpunku představuje moderní svět s gotickými prvky. Představte si město plné nejnovějších technologií, v jehož centru je obří katedrála, kam chodí lidé uctívat krvežíznivé prastaré božstvo. Domy jsou zdobené chrliči, kteří shlížejí na temné uličky skrývající všudypřítomné násilí. Z kanálů jednou za čas vyleze armáda démonů vyvolaná tajnou sektou. Lovci příšer tu patří mezi nejlukrativnější povolání. Když jim náhodou dojdou démoni k zabíjení, tak se objeví třeba upíři nebo jiná havěť.
Pokud přece jen chcete takové univerzum navštívit, tak se na první dobrou nabízí světy Warhammer 40k a Warhammer: Age of Sigmar, kvůli kterým původně název grimdark vznikl. Gothicpunk můžete dále zažít v herní sérii Vampire: The Masquerade, Devil May Cry a Bloodrayne.
Zdroj: deviantart.com/jabjab101
Jaký z „punků“ se vám líbí nejvíc? Máte radši přehnané vize technologických pokroků, toulky vesmírem, nebo pravou postapokalyptickou surovost? Dejte nám to vědět do komentářů.