DeskovkyNovinky

Nidavellir aneb trpasličí přípravy | Recenze

Nidavellir (nebo Niðavellir) je místem, kde žije Sindriho klan. Tedy trpaslíci. A jak to tak u trpaslíků bývá, mají hodně zlata a drahého kamení. Jenže jednou si to přikvačí Fafnir (nebo Fáfnir), jakožto syn trpasličího krále Hreidmara. Andvariho prsten a zlato ho okouzlilo natolik, že se stal drakem a nakonec jej Sigurd skolil. Tolik k tématu mytologie důležité pro tuto úžasnou deskovku, která vás zabaví, i když zrovna nemáte náladu nic hrát.

Fafnir a jak ho skolit

Hra vypráví jiný příběh o Fafnirovi. Popisuje ho jako pradávný běs, který ač uvězněn v okovech, probudil se a uprchnul. A protože v trpasličí říši je zlata nezměrně, vydal se loupit právě tam. Hráči se tak stávají neohroženými Elvalandy, členy rady a vůdci v čase válek. Král vám dal za úkol naverbovat armádu tak silnou, že porazí draka navždy a říše trpaslíků se vrátí do časů míru a klidu. Slíbil odměnu těm, kteří v těchto nelehkých časech zvítězí, ale shora bude pohlížet na ty, kteří naverbují armádu nebožáků. Rada může čítat až pět Elvalandů v Nidavelliru a právě tolik se vás může vydat po krčmách celé říše. Drahocenné zlaťáky pak můžete nabízet a zajistit si tak silnou a zdatnou armádu, která se postaví drakovi čelem. Jestli armádě podaří jej skolit, to už hra neříká.

Najmout jen ty nejlepší, to je úděl nejhorší

Nidavellir je pro dva až pět hráčů od deseti let. Ale zvládnou ho i ti mladší. Pravidla jsou tak jednoduchá, že vám nezabere ani půl hodinky se je naučit tak, abyste nemuseli zběsile listovat v pravidlech. Na začátku hry si složíte pokladnici, kde se blýskavé zlaťáky vystaví jak muzejní díla v Louvru. Obdržíte svých pět zlatých různé hodnoty a po stranách pokladnice budou čekat neohrožení hrdinové trpaslického světa a ocenění od krále. Dva balíčky karet představující věky se zamíchají (každý zvlášť) a do krčmy přijdou první hosté. Velmi hezky pojmenované krčmy budete procházet každý věk několikrát. Jsou jimi hostince U Chechtavého Skřeta, U Křepčícího Draka a U Nablýskané Herky. Na desce Elvalandu najdete ty stejné symboly trpaslických hostinců a místo pro umístění drahokamu. Drahokam představuje sílu při rozhodování stejně vysokých nabídek. V krčmě potkáte pět druhů trpaslíků. Válečníci jsou stateční a mají různou hodnotu, Lovci jsou spíš družné typy, Horníci pracují neustále a Kováři je doplňují. Poslední, Průzkumníci, jsou spíš jedineční. Vaším cílem je totiž nasbírat co nejvyšší součet bodů statečnosti, které se liší kartu od karty, ale i od druhu trpaslíka.

Nabídni mi víc, ať mám žejdlík plný

Nidavellir je hra o nabídce. Každý z hráčů nabízí zlaťák určité hodnoty v každém hostinci a nejvyšší nabídka si pak vybírá první. Tohle funguje velmi dobře, protože, jak už jsem zmínil, při shodě je zde mechanika drahokamů. Drahokamy určí, kdo půjde první, a v ten moment jste nuceni si drahokam vyměnit se spoluhráčem, u kterého shoda vznikla. Trpaslíky se snažíte vybírat tak, abyste měli od každého druhu jednoho, protože když se vám to podaří, můžete najmout hrdinu, kterého přidáte k ostatním a tvoříte tak další řady a sloupce. Hrdina většinou pomůže bodovým ohodnocením, nebo má na sobě víc praporků a těmi rozšiřuje sloupec, který se snažíte dokládat. Je to jednoduché, ale účinné. Prostě sbíráte barvičky a když máte řadu, dostanete většího reka, než jakým byl Sigurd sám. Hra tak pokračuje dál, přes dva věky. Na konci prvního pak vyhodnotíte, jestli je mezí vámi Elvaland, který v něčem vyniká, a dostane tak nemalou odměnu, která mu pomůže v dalším snažení. Například zlaťák vyšší hodnoty nebo zlatý drahokam, se kterým vždy vyhrajete shodu a nemusíte jej měnit.

Sečti mi to za všechny

Na konci druhého věku se spočítají získané body a určí se vítěz. Ve hře je k dispozici sčítací bloček, ale ten není potřeba používat. Navíc sčítání ručně by mohlo vést k chybám. Proto je připravena aplikace, kterou si zdarma stáhnete na AppStore nebo Google Play. Tahle malá vychytávka, kterou využívá stále více her, usnadňuje konec hry a předchází chybám v součtu. Do aplikace se zadávají jednotlivé karty a ona je za vás pak spočítá. Tudíž není možné vybrat kombinaci karet, která by ve hře nemohla vzniknout. Pokud se tak stane, aplikace vám nedovolí body sečíst. Výborná věc. Nejednou se nám stalo, že jsme zapomněli něco sečíst, nebo jsme zadali špatnou kartu.

Jestli máte rádi deskovky, tak zkuste naši recenzi na Unmatched: Souboj Legend.

Nidavellir je zem bohatá

Celá hra je nesmírně dobře ilustrovaná a velmi funkčně vyrobená. Už když ji na stole rozložíte, vypadá hezky a vy se můžete těšit i z vhodně zvolených stojanů na karty, které sice občas převrhnete, ale není to nic na závadu. Nidavellir má všechny komponenty bez popisu, to znamená, že nemusíte nic číst a vše vám vysvětlí ikony a symboly. Je příjemné, že více herních designérů uplatňuje tento přístup, protože pak není nutné čekat na překlady, či jestli hra v češtině vůbec vyjde. Překlad pravidel je zdařilý a neměli jsme jediný problém je pochopit. Hraje se to svižně, protože nabídky i odkrývání probíhají současně a většinou máte zálusk na určitého trpaslíka, takže tu nejsou prostoje, kdy jeden hráč čeká, než odehraje druhý. Jedna partie je ve dvou hráčích odehraná i do patnácti minut. A musím přiznat, že je to jedna z mála her pro více hráčů, která je i ve dvou extrémně zábavná a nedochází k zásekům, přestože hra byla evidentně původně designovaná pro tři a více.

Není všechno zlato, co se blyští

Nidavellir má snad jedinou vadu na kráse a to nevyváženost bratří Dwergů (mimochodem dwerg je trpaslík v afrikaans, dvergr ve staré severštině a zwerg německy). Tito bratři jsou hrdinové, které můžete najímat stejně jako ostatní, ale nepřispívají do řad typů trpaslíků, jelikož nemají potřebnou barvu. Je jich celkem pět a čím více jich nasbíráte, tím více bodů získáte. Pokud se vám podaří nasbírat alespoň tři, s největší pravděpodobností vyhrajete. A to je kámen úrazu, jakmile to zjistíte, začnete sbírat primárně je a až potom ostatní hrdiny. Hra tak nutí i protihráče sbírat hrdiny, které nepotřebují, jen proto, aby zamezili zisku bratrů jinému hráči. Ostatně to je vidět i v našich výsledcích. Ale je to opravdu malá vada na kráse, která se dá s pomocí domácích pravidel lehko odstranit.

Nidavellir je celkově velmi pěknou a zábavnou hrou, která vás chytí, i když pro hardcore hráče deskovek může působit až naivně.

Verdikt

Grafika a Zpracování - 80%
Pravidla a Přístupnost - 100%
Zábavnost - 100%
Znovuhratelnost - 80%

90%

Naše Skóre

Nidavellir je svižná a jednoduchá deskovka, nad kterou neohrne nos ani zarputilý hráč ASL. Možná se vám zdá, že je to až příliš jednoduché, ale variabilita je veliká a nikdy nevíte, jestli zrovna vaše armáda je tounejstatečnější v zemi. Doporučujeme.

User Rating: Be the first one !

Lukáš Haládik

Game designer, hráč, nerd, geek a všecko k tomu. Píšu, protože mě to baví.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button