NovinkyPC

Korona hra – simulátor pandemie | Novinka

Koronavirus se stal nedílnou součástí našich životů a s ním i vládní opatření. Rozhodování nad nechvalně známými opatřeními a roli ministerstva zdravotnictví si nyní můžete vyzkoušet v prohlížečové hře Korona hra od tvůrců z ČVUT. Ti si připravili simulátor, který je šitý na míru našemu deseti miliónovému státu. Hra se snaží hráčům přiblížit šíření covidu-19 a následky, které nastávají při zavádění nebo naopak nezavádění opatření.

Korona hra vznikla podle epidemiologického modelu, ve kterém je populace rozdělena na tři skupiny: náchylní, infekční a imunní, přičemž se z imunních stávají znovu náchylní. Do modelu jsou dále započítány hlavní faktory, které ovlivňují rozšiřování nákazy. Podrobné informace o detailním fungování simulace najdete na oficiálních stránkách hry.

Model není nutné znát do detailu. Simulátor má jednoduchý vizuál a ovládá se velmi jednoduše. Hra začíná v březnu minulého roku první nákazou koronavirem v ČR a končí v létě tohoto roku. Zohledňuje počet nově nakažených, zemřelých, imunních po prodělání onemocnění, náklady státu vynaložené na boj s nákazou, vytíženost nemocnic a společenskou stabilitu, která určuje, jak moc se lidé budou řídit vládními opatřeními. Cílem hry je na konci vytyčeného období mít co nejméně zemřelých na následky covidu a zároveň co nejnižší výdaje.

Na jednoduchém grafu pak sledujete vývoj pandemie, který můžete ovlivňovat zaváděním různých opatření. Můžete nakázat nošení roušek, uzavření hranic, uzavření obchodů a škol, regulovat veřejné akce, a také vydat zákaz vycházení nebo podpořit občany finančně. Ještě k tomu během hraní dochází k náhodným událostem, jako jsou např. protesty nespokojených občanů.

Žádná simulace, bohužel, nedokáže spolehlivě říct, jak se bude pandemie dále vyvíjet. Nicméně Korona hra vám dokáže podat reálnou představu o tom, co stojí za čísly, která vídáme v médiích.

Simulátor je naprosto zdarma, takže své pokusy na fiktivní populaci můžete zkoušet dle libosti a výsledky sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Lucie "Mystica" Laštovková

Hráčka všemožných her a čtenářka všemožných knih. Závislačka na dobrém jídle. Začínající game designérka a nenapravitelný snílek.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button