NovinkySoutěžeTéma dne

A internet stvořil anti-padoucha

Všichni známe anti-hrdiny. Osoby s temnou minulostí, které pomáhají někdy daleko za hranicí zákona a se svými nepřáteli se rozhodně nemazlí. V současnosti jsou někteří z nich dokonce oblíbenější než normální hrdinové. Třeba takový Deadpool se těší velké popularitě nejen mezi fanoušky komiksů. Rozlišování jenom na dobré a špatné je zkrátka někdy dost nudné.

Máme rádi, když se hranice prolínají. A když hrdinové mohou mít své stupně šedi, tak proč ne padouši? Tuto otázku si očividně kladlo mnoho lidí, a tak se před pár roky objevil nový pojem – anti-padouch.

Padouch vs. Anti-padouch

Padouši jsou stavebním prvkem všech konfliktů. Ne nadarmo se říká, že příběh je tak dobrý jako je dobrý jeho záporák. Je to on, kdo před hrdiny staví skutečné výzvy, kdo určuje závažnost situace. Padouši jsou zkrátka zhmotněné zlo a všechno dělají prostě proto, že jsou špatní. Takový zloduch, ale brzy přestane být zajímavý. Přijde, spustí dlouhý monolog o svém hrozně zlém plánu, dostane po vyčerpávajícím střetu od hrdiny na budku a příběh se opakuje. Když mu však přidáme do vínku smutnou minulost a zajímavou motivaci, tak zvrácená postava padoucha získá úplně nový rozměr.

A teď si představte, že padouchova motivace je vlastně v jádru kladná. Dejme tomu, že chce zachránit planetu před ekologickou katastrofou a používá k tomu prostředky ekoterorismu. Nebo chce jenom vymýtit ze světa všechno zlo, akorát ty způsoby, kterými toho chce dosáhnout, nejsou zrovna „košer“. Zabíjí, kradou, lžou a manipulují. V mysli anti-padoucha jsou jeho skutky dobré a správné. Vyléčení fyzických neduhů tím, že z vás někdo udělá proti vaší vůli mutanta, nebo vám nahraje mysl do počítače, protože tělo je přežitek? Žádný problém.

Anti-hrdina vs. anti-padouch

Jako je padouch opakem hrdiny, tak by měl být anti-padouch opakem anti-hrdiny. Něco jako padouch se svědomím a hrdina bez zábran. Jenomže anti-padouch, který dělá špatné věci s dobrými úmysly, je vlastně to samé co anti-hrdina, nebo ne? Pravdou je, že tyto typy postav se spíš překrývají, než aby stály proti sobě. Koneckonců, anti-hrdina má v mnoha příbězích charakterem blíž k padouchovi než k hrdinství.

Nicméně anti-padouch nemusí mít ani kladnou motivaci. Stále se může jednat o špatného, prohnilého člověka, který však ve správnou chvíli udělá správné rozhodnutí a tváří v tvář ještě něčemu horšímu pomůže hrdinovi porazit skutečné zlo.

Jeden příklad za všechny

Jak se každá postava zachová v boji s alkoholem.

Hrdina – bude se snažit rozšiřovat osvětu. Podporovat různé kampaně proti alkoholu. Alkoholiky bude nabádat k návštěvě protialkoholní léčebny.

Anti-hrdina – na léčebnu lidi odvleče násilím. Nic ale proti alkoholu pravděpodobně neudělá, protože sám je alkoholik. A ne, nebude se s tím léčit.

Padouch – postará se o zavedení prohibice v zemi. Následně si otevře nelegální palírny a bude prodávat nekvalitní alkohol za velké peníze. Kauza metanol 2.0.

Anti-padouch – vyhodí do povětří místní lihovar i s přilehlým okolím. Všechno bude přitom živě streamovat a dávat přednášku o tom, jak alkohol škodí zdraví.

Otázka pro účast v Adventní soutěži o hodnotné ceny!

Ukončeno pokračujeme zítra 05.12.21 🙂

Lucie "Mystica" Laštovková

Hráčka všemožných her a čtenářka všemožných knih. Závislačka na dobrém jídle. Začínající game designérka a nenapravitelný snílek.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button