KnihyNovinkyTéma dne

Série, co je skoro tak dobrá jako seriál Firefly, kdyby ho ti debilové nezrušili…|Rozhovor o Legii

Myslím, že Františka Kotletu není potřeba představovat. Kristýnu Sněgoňovou také ne. Obě tato jména jsou úzce spjata s žánrem, který učebnice popisuje jako městské fantasy. Osobně si však myslím, že směsice stylu, ve kterých oba autoři plavou jako ryba ve vodě se nedá škatulkovat. Je to takové literární kombo.

V době neviditelné apokalypsy se tihle dva spojili a přinášejí nám knižní lahůdku, kterou bych ráda přidala do knihovny na čestné místo vedle Kulhánka. A to už je co říct.

1. Jak vás napadlo pustit se do společného díla? Pokud pominu antologie tak jste žádný takový počin neměli.

Jsem svým založením spíš sólohráč. Ale ve dvou se to lépe táhne a série je přece jenom větší sousto, než cokoliv, co jsem dosud psal. Touhu udělat seriál s danými hrdiny a uzavřenými příběhy jsem nosil v hlavě už dlouho, jenom jsem věděl, že na mě samotného je to příliš velká výzva a stále nenacházel nikoho, kdo se mnou dokázal jet na jedné vlně. Až když se objevila rusalka z Brna, klaplo to. S Kristýnou funguje tvůrčí magie, kdy dokáže mé nápady dotahovat a naopak nahazovat věci, které mě posouvají dál. Navíc má podobný smysl pro humor. Teda, je v tom lepší, ale to už tak bývá. Takže vytvořit svět Legie a stvořit posádku naší lodi, to byla neuvěřitelná zábava, stejně jako psaní. Po skoro dvaceti napsaných knihách jsem tak objevil radost z tvůrčí spolupráce. Samozřejmě budu dál psát vlastní knihy, ale to, co se teď kolem Legie rozjíždí mě rozhodně naplňuje velmi dobrým pocitem.

2. Takže se nechystáte ponořit jenom do světa Legie?

Příští rok vyjdou nejen další díly seriálu, ale měl bych vydat i samostatnou vlastní knihu. Doufám, že Kristýna také. Série je důležitý projekt, ale psást vlastní romány je pro autora vždycky to nejdůležitější. Ostatně Miroslav Žamboch to dělá stejně – tvoří knihy do série Agent JFK a zároveň píše vlastní kousky. V tomhle, a vlastně nejen v tomhle, je Mirek můj vzor.

3. Vraťme se k Legii. Dokážete pak ještě rozlišit, kdo co psal? Jak vůbec funguje váš tvůrčí proces?

Legii nepíšeme společně. To přenecháváme jiným. Nejsme Suchý a Molavcová. Už jenom proto, že já bych byl Molavcová. Spolu jsme stvořili svět a postavy, ale každý v tom světě píšeme vlastní knihy. První díl jsem napsal já, druhý Kristýna a podobně se budeme střídat i dál. Předtím bylo ale třeba doladit si pravidla světa, charaktery postava a samozřejmě si následně své knihy editujeme a řešíme, abychom drželi jednotnou linii, ale společně nepíšeme. Už jenom z povah nás dvou by to nešlo.

4. Jak se vám spolupracuje?

Je to stejně jako když Romulus a Remus zakládali Řím. Naše vlčice je ovšem Zdeněk Pobuda, šéf nakladatelství Epocha. Kojení ovšem odmítáme, jsme raději, když nalije gin. 

5. A co odlišné nápady?

Použijeme je všechny. V tom je ten vtip. Jenom jeden jsme museli vyhodit. Jaromír Soukup s Helenkou Vondráčkovou jsou, co se žalob týče, těžký protihráči. 

6. Jak chcete příběh odlišit od podobných témat české sci-fi?

Nechceme nic.. Když děláte věc, co vás baví, je vám úplně, víte kde, co píše někdo jiný.  Prostě píšeme, co nás baví a způsobem, který nás baví. Myslím, že čtenáři můj i Kristýnin rukopis dobře znají, tak si to asi dokáží už teď představit. Naše sci-fi série není o vesmírných federacích, princeznách a admirálech. Naši hrdinové se protloukají vesmírem v rozvrzané kraksně, teda vlastně Kraksně, krkají, prdí a nemění si ponožky. V tom jsou jako já. Kristýna si ponožky mění. Ale je složitější to poznat, protože má vždy každou jinou.

7. Jaké je hlavní poselství vaší nové knihy? Na co se chcete zaměřit?

Všechny naše knihy jsou o lásce. Takže láska ve všech podobách. A taky trocha toho umění. A prdění. Bez prdění to nejde.

8. Jak probíhal návrh obálky? Můžete vůbec rozhodovat o tom, co tam bude? Proč je vaše jméno více v popředí?

Protože první knihu jsem napsal já, proto je dole moje jméno. Druhou zase Kristýna a proto bude na obálce v popředí jméno její. A obálka, to je, samozřejmě, vždycky mor a boj s různými představami, vztekáním a spoustou kompromisů, ale důležité je, aby nakonec vystihla atmosféru příběhu, jeho esprit. To se snad trochu povedlo.

9. Kdybyste měl vaše čtenáře jednou větou nalákat na Operaci Thümmel, jaká by to byla?

Drsné dobrodružství té nejlepší party, co se na jedné vesmírné lodi mohla potkat ve sérii, co je skoro tak dobrá jako seriál Firefly, kdyby ho ti debilové nezrušili.

10. Kristýna Sněgoňová je úspěšná autorka, jejíž popularita jde nahoru. Nebojíte, že jí spojení s vámi ublíží? Že pak bude „ta druhá od Kotlety”.

Bojím. Mluvím s ní o tom, ale ji prostě psaní Legie baví a kašle na to, jestli jí někde někdo zatratí za to, že dělá věci se mnou. Také si ráda čte rozhovory, ve kterých o ní mluvím a pak mi dává čočku, že jí se na mě nikdo neptá a že by dokázala říct strašnou spoustu věcí. Toho se upřímně bojím, takže jsem rád, že jí se na mě nikdo neptá. Musel bych pak chodit kanálama.

11. Kolik dílů plánujete?

Dvanáct. Až na první dva, které na sebe navazují, by mělo jít o samostatné příběhy se společnými hrdiny. Dál se zatím nedíváme. Žijeme přítomností. A psaním dalších dílů, aby na ně čtenáři nečekali další roky, jak je v české fantastice neblahým zvykem.

12. Myslíte si, že by Legie mohla být dalším komiksovým počinem?

To ví jen bůh kreslířů. Je to zákeřný zlý parchant, který nutí kreslíře neodevzdávat včas, všechno dělat pozdě, propadat záchvatům prokrastinace a je jenom jeho vinou, že nemáme víc českých komiksů. Až toho parchanta najdu, uřežu mu všechny kousky, co z něj vyčuhují, to mi věřte.

13. Určitě věříme. A raději už jenom jedinou otázku – Proč Legie?

V legiích jsem měl dva pradědečky. Mám je rád. Celý ten příběh československých legií je pro mě fascinující, tak jsem se rozhodl přijít s něčím podobným, ale v budoucnosti.

Gabriela “Inie“ Hudec

Znáte to. Alter ego žijící vlastním životem ve virtuálním světě. A je mu tam moc dobře.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button