KnihyKomiksNovinkyRecenze knih

Immortal Hulk je jako oživení Dr. Jekylla a pana Hyda do světa Marvel | Recenze

Už v roce 1974 legendární Stan Lee prozradil, že Bruce Banner a Hulk byli inspirování slavnou dvojicí Dr. Jekyllem a panem Hydem. Tedy geniální vědec měnící se do podoby šílené vražedné bestie. Série Immortal Hulk, která se k nám nyní dostává od nakladatelství Crew (jemuž tímto děkujeme) nám opět přináší pohled na rozdvojenou osobnost, kdy dva jsou jedním, ale jenom jeden má skutečně nárok na plnohodnotný život. Nebo ho mohou mít oba?

Rovnou vám asi řeknu, že tento první díl obsahuje pouze sešity č. 1-5, takže vám na tuto záludnou otázku asi plně neodpovím. Nicméně prvních 5 sešitů skvěle rozjíždí dnes už 50 dílný příběh a tuto otázku naprosto perfektně otevírá.

Tvůrci jsou moderní komiksoví matadoři

Na komiksu Immortal Hulk se dodnes podílel docela velký tým. První díly ale měl na starosti scénárista Al Ewing, který je už známým matadorem v Marvel Comics. Podílel se například na Empyre, Inhumans, Lokim, Guardians of the Galaxy nebo sérii Secret Wars. Jedná se tedy o velezkušeného marveláckého autora, který přesně ví, co čtenáři komiksů chtějí.

O kresbu se postaral brazilský tvůrce Joe Bennet. Toto jméno vám ale tak moc nesedí pouze s Marvelem že? A máte pravdu. Joe Bennet pracoval i pro DC. Tam se podílel například na Aquamanovi, Hawkgirl, Hawkmanovi, Teen Titans nebo Sandmanovi z roku 2003. Pro Marvel pak pracoval například na Namorovi, Thorovi, X-menech nebo Elektře. Pro fajnšmekry a znalce komiksů, je to i tentýž Joe Bennet, který pro Valiant napsal Bloodshot Rebborn a Ninjak vs. the Valiant Universe.

Do týmu tvůrců patří například i inker Ruy Jose, barvíři Garry Brown nebo Marguerite Sauvageová a letter Paul Hornscchemeier. Jednoduše řečeno, na prvních pěti číslech příběh otevírali neuvěřitelně zkušení „komiksáci“ a Marvel s tímto týmem rozhodně nešlápl vedle.

Nutná znalost předešlých událostí jde ze série cítit

Prvních 5 sešitů Immortal Hulka je teprve rozjezd a na příběhu se to velice podepisuje. Je totiž nutné znát minulost tohoto hrdiny. Příběh navazuje na události po tzv. Druhé Občanské Válce (Second Civil War) z roku 2016. V té Bruce Banner zemřel. Následoval komiks Avengers: No Surrender, ve kterém byl znovuzrozen a jedna část jménem Devil Hulk, jej potlačila a stala se tak dominantní osobností tohoto hrdiny. Z toho důvodu vlastně vznikl i název Immortal Hulk (Nesmrtelný Hulk), protože vždycky když Banner zemře, v noci opět povstane, ale už jako Hulk, který najednou ráno zmizí a objevuje se zpět Bruce Banner. Prakticky tak začíná šílený koloběh smrtelnosti a nesmrtelnosti.

V tom se utkávají myšlenky Bannera a Hulka neustále dokola. Stejně jako kdysi dávno v klasice mezi Dr. Jekyllem a panem Hydem, kdy jeden si přeje skoro stále zemřít a nezpůsobit další vraždy a škody a ten druhý je ta sadistická entita, která je skoro nezastavitelná. Ostatně příběh komiksu se stále rozjíždí a v prvních pěti sešitech se pomalu vysvětluje proč je Hulk stále zlý, kdo je jeho nový nepřítel, zdali je Bruce Banner skutečně mrtvý a vzhledem k tomu, že navazuje na předešlé události, je rozebírán i vztah slavného doktora s jeho rodiči.

Příběh Immortal Hulka, ať se snažím jakkoliv, bohužel není ničím novým, ničím převratným a ani ničím výjimečným. Je to prostě Marvelácký komiks sázející na jistotu a oblíbenost u svých čtenářů. Čímž neříkám, že je to úplně špatně, ale určitá nostalgie ze stále toho samého je místy už ubíjející. Nicméně je tu stále ten fakt, že Immortal Hulk se svými prvními sešity je v českém jazyce teprve v počátku a příběh se může parádně rozjet a ztratit takovou předvídatelnost jakou nabízí ve svých prvních dílech.

Immortal Hulk vypadá jak od Disneyho, ale je to špatně?

To, co mi trošičku vadí je, že mi kresba přijde místy jak od Disneyho pohádek. Ale ono to vlastně není vůbec špatné. Jasně, nelítají tam potoky červené ani zelené krve, jedná se ale o velice pěknou kresbu s dobře vytyčenými detaily po všech stránkách. Nejsou k vidění žádné tupé úhly nebo hromada zbytečných předmětů. Takže vypadá to místy zbytečně pohádkově? Ano, trošku. Ale vypadá to v případě Immortal Hulka zatraceně dobře a za tohle může být čtenář skutečně rád.

Co se týká obálky, tak už moc nadšený nejsem. Ne z hlediska, že by nevypadala dobře, vypadá, ale jako čtenář komiksů si s tímto vzhledem nepředstavuji úplně Hulka na hřbitově, ale spíš Solomona Grundyho od konkurence z DC a to mi na tom prvním WAU efektu, kdy vidíte tento komiks ubírá body dolů.

Závěrem tak hodnotím komiks Immortal Hulk od Crew jedním slovem – OTVÍRÁK. Nejde se z něj úplně posadit na zadek, ale o špatný příběh se také nejedná. Navíc z toho, co jsem si mohl z Immortal Hulka načíst, tak jeho příběh bude lepší a lepší. Čtenář tak nebude zmaten jako na začátku a říkat si, že absolutně neví co se děje, kde příběh začíná a o co v něm vlastně má jít. Ono totiž vždycky najet nějakou tou sólovkou po velkých eventech je složitější. Ostatně po Válce Říší se o tom přesvědčil i sám legendární Loki. Pokud jste ale sběratelé Marvel komiksů, tak budete i v tomto případě nadšeni. A jaký máte názor na Hulka vy? Nezapomeňte se podělit v komentářích.

Verdikt

Postavy - 80%
Příběh - 55%
Ilustrace - 75%
Obálka - 50%
Dialogy - 75%

67%

Immortal Hulk je otvírák pro budoucí šílené příběhy tohoto zeleného obra a geniálního vědce v jednom. To komiksu skutečně hodně ubírá, nicméně sběratelé s ním budou více než spokojení.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)
Zdroj
Foto: Crew

Patrik "Superlachtan" Klicman

Superlachtan plující si světem obdivující všechno co se aspoň trošku vymyká realitě všedního života. A taky fanda všeho co se dá uvařit, sníst nebo aspoň odehrát a přečíst.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button