IndieNovinkyPC

V Austrálii si již na Steamu nekoupíte Rimworld

Austrálie je země plná světových divů. Je to země, kde naleznete jedny z nejzajímavějších endemitských druhů od klokanů, koaly po pštrosy emu a wombaty. Ku příkladu právě u protinožců žije 21 z 25 nejjedovatějších hadů na světe. Z tohoto světa podivností přichází i takzvaná The Australian Classification Board, která v Austrálii říká, jaké hry jsou pro vás vhodné a jaké ne. No a co se nestalo, Rimworld, populární survival simulátor vesmírné kolonie od Ludeon Studios se ocitl ke konci minulého měsíce na seznamu her, které se nesmí na území Austrálie prodávat.

Zatímco tento vesmírný simulátor kolonie na neznámé planetě jménem RimWorld je v Austrálii dostupný digitálně od roku 2013, nedávno byla hra zhodnocena Australskou klasifikační komisí. Důvodem této klasifikace bylo blížící se vydání hry na konzole. Tento fakt by v budoucnu prakticky znamenal, že Rimworld by byl dostupný i ve fyzické podobě na regálech tamních obchodů. Problém nastává tedy až teď, kdy všechny fyzické kopie her v obchodech musí mít na sobě uvedenou i věkovou klasifikaci. Ve svém rozhodnutí, které již není aktuálně na stránkách komise volně dostupné, udělila komise RimWorld hodnocení RC, tedy, že odmítá takovouto hru klasifikovat. Praktický důsledek takového odmítnutí znamená nelegalitu prodeje této hry kdekoliv v Austrálii.

Jaký je důvod? Proč se právě Rimworld nesmí na území tohoto kontinentu dále prodávat? Jak se uvádí u takto klasifikovaných her, jejich důvod odmítnutí je způsoben tím, jak hra přistupuje a ukazuje záležitosti sexu, drog, kriminality, krutosti, násilí nebo revoltujících či odporných jevů tak, že urážejí standardy morálky a slušnosti obecně přijímané rozumnými dospělými do té míry, že by neměly být klasifikovány. V přiložené citaci pak uvádím anglický originál.

The computer game is classified RC in accordance with the National Classification Code, Computer Games Table, 1. (a) as computer games that “depict, express or otherwise deal with matters of sex, drug misuse or addiction, crime, cruelty, violence or revolting or abhorrent phenomena in such a way that they offend against the standards of morality, decency and propriety generally accepted by reasonable adults to the extent that they should not be classified.”

Zaskočení tvůrci

Samotní tvůrci byly zákazem prodejů na Steamu, kde se jejich hra v současnosti na PC prodává, značně zaskočeni. Především jde o to, s jakou vervou a rychlostí australská komise znemožnila prodeje jejich hry. Jak uvádějí vývojáři v jejich vyjádření k této situaci, neočekávali, že možné vydání konzolové verze a její případné zhodnocení komisí ovlivní zároveň i verzi pro Steam. V předchozích podobných případech, jako například u hry Disco Elysium, hodnocení konzolové verze neovlivnilo dostupnost PC verze na Steamu. Jak uvádějí autoři na svém webu, pokud si hru koupíte na webových stránkách RimWorld, nebudete moci svou hru zaregistrovat ve službě Steam. Zásah jde tak daleko, že ani vaši přátelé, kteří nežijí v Austrálii vám hru nemohou darovat a poslat ji jako dárek.

Naděje však ještě existuje. Ačkoliv je to podivuhodné, hra je i přes zákaz ještě stále dostupná ke koupi skrze platformu GOG. Je ovšem otázkou, zdali za pár dní ani tam nebude možné hru koupit. Jedinou opravdu dobrou zprávou tak zůstává, že aktuální majitelé Rimworldu v Austrálii dotčeni nejsou a mohou tak v klidu hrát tuto výbornou hru i nadále. Zajímavý je i fakt, že dvě DLC Royalty a Ideology , které vyšly pro původní hru jsou stále k dispozici ke koupi a to i na Steamu.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Enigma
Host
Enigma
2 let před

A je to tady, jak se Austrálie vybarvila, cenzura jak v 50. let u nás. Navíc v jiných aspektech se ukazuje, jak se Austrálie přiblížila hitlerovskému Německu.

Back to top button