KomiksNovinkyRecenze knih

Rytíři z Heliopole – historické fantasy, které prostě nezklame | Recenze

Svět se neustále potácí v chaosu. Královské rodiny napadají jedna druhou. Velké národy utlačují ty malé. Kolonizace ovlivnila celý svět. Průmyslová revoluce a osvícenství otevírá novou dobu a do toho všeho se najednou objevují Rytíři z Heliopole. Tajný spolek, který dokáže vytvořit elixír dlouhověkosti, díky čemuž jsou schopni žít až 30 000 let. Jejich cílem je usměrnit chod světa natolik, aby všude zavládl mír a národy se mezi sebou nevyhladily.

První vydání Rytíři Heliopole Dílo v černé, Dílo v bílé se dá považovat za naprosto skvělý opening do světa této tajné organizace a představení jejích ústředních postav. Řád těchto rytířů se pravidelně snaží najít nováčky a učinit je prakticky nesmrtelnými.

Historický úvod do děje

Ocitáme se ve Francii druhé poloviny 18. století. Země je na pokraji ekonomické krize. Ludvík XV. zvaný Milovaný byl na královském trůně od svých 2 let. Jeho vláda trvala až do roku 1774, neuvěřitelných 60 let. Moc schopným vládcem ale nebyl. Za jeho vlády ztratila Francie část Loussiany, prohrála několik válek, ztratila Kanadu a velkou část Indie. Což přivedlo osvícence k novým myšlenkám, a to především k republice. Po jeho smrti se na trůn dostal Ludvík XVI., kterému se nedařilo reformovat státní politiku. Jednoduše řečeno šlechta daně neplatí a ostatní mají daně příliš velké. Věčný spor mezi těmito dvěma vrstvami obyvatel dovedl zemi do krize, která nakonec přerostla ve Velkou francouzskou revoluci. A během těchto všech událostí už nám operují Rytíři z Heliopole.

Slovy Ludvíka XVIII.: „Zatracené zákony, ztracení poslanci, zatracený plebs, zatracená pakostnice! Křik těch nuzáků mě připraví o rozum!“ Prostě Francie.

Stručné představení příběhu

Děj první části se odehrává během vlády Ludvíka XVI. a jeho manželky Marie Antoinetty. Těmto dvěma se nedaří počít dítě, dokud se neobjeví alchymista, který jim poradí, jak na to. Samozřejmě se nejedná o žádnou historickou přesnost, nicméně zpracování impotentního krále Ludvíka, jehož otec byl známý tím, že byl schopen se množit prakticky s čímkoliv. A zpracování královny Marie Antoinetty, která je víceméně frigidní zase díky náruživosti své matky (jen tak pro informaci matkou Marie byla Marie Terezie), je naprosto bezchybný a dokonalý úvod.

Královskému páru se nakonec podaří počít dítě, jehož údělem je stát se Rytířem Heliopole. Setkáme se ale i s dalšími významnými historickými postavami, jakými byli hrabě Marat, Ludvík XVIII. nebo známý dobyvatel Napoleon Bonaparte. Ten je ústřední postavou druhé části knihy a musím uznat, že jeho vyobrazení doslova vyrazí dech.

Jak dopadne ale výchova dědice trůnu? Bude o svoji korunu usilovat? Kdo vlastně jsou Rytíři z Heliopole? Jak do všeho zapadá Napoleon Bonaparte? Všechny tyto otázky zodpoví první vydání.

Nadmíru zkušení autoři

Pro fanoušky fantasy spojených s historií jako je například Assassins Creed by toto měla být naprosto povinná četba. Děj je krásně svižný, není moc složitý, kresby jsou perfektní. A když říkám perfektní, nevystihuje to úplně celý význam tohoto slova. Kreslíř Petiquex Jéremy (Barracuda, Layla) vypracoval grafické detaily postav až do těch nejmenších vrásek na jejich tvářích. Tvůrce příběhu Alejandro Jodorowsky (Incal, Borgia, Bílý Láma) naopak ukázal, že psaní těchto fantasy historických románů mu není cizí. Udržet historickou linii a vlastní fantasy příběh je známkou skutečného přehledu autora.

Můj osobní názor jako čtenáře je jasný. Já jsem z komiksu doslova odvařený. Podání legendárních historických osobností a vytvoření celého nového pozadí za známé historické konflikty mě natolik učarovalo, že bych byl i schopen pochybovat o skutečných dějinách. Na druhou stranu tak nějak tušíme, že svět stejně ovládá nějaká tajná skupina vyvolených, takže proč nevěřit, že Rytíři z Heliopole by mohli být jedni z nich. 

Verdikt

Příběh - 85%
Postavy - 100%
Styl Psaní - 90%
Ilustrace - 95%

93%

Naše skóre

Komiks je prostě skvělý. Postavy jsou nádherně představené. Příběh krásně utíká. Ilustrace jsou perfektní. Komiksu je vážně těžké něco pořádně vytknout.

User Rating: 4.69 ( 4 votes)
Zdroj
Foto: Gamesmag

Patrik "Superlachtan" Klicman

Superlachtan plující si světem obdivující všechno co se aspoň trošku vymyká realitě všedního života. A taky fanda všeho co se dá uvařit, sníst nebo aspoň odehrát a přečíst.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button