NintendoNovinkyPCPS4Tip na víkendXbox One

Spiritfarer – meditativní hra o loučení se loučí | Tip na víkend #49

Dnešní Tip na víkend je možná spíš více tipem na několik dobře strávených týdnů a možná i měsíců. DNešní hraní se totiž nesmí uspěchat. Přesto mi něco říká, že právě tenhle víkend je ten správný. Tenhle víkend byste měli začít hrát Spiritfarer. Jednak proto, že během tohoto týdne do něj studio Thunder Lotus Games přidalo poslední update a se hrou se tak rozloučilo. Jednak proto, že tohle je jeden z titulů, po kterých vám zůstane zážitek.

Spiritfarer jako hra, která není o vás

Spiritfarer vyšel v létě roku 2020 a přestože se do dnešního dne prodalo přes 1 milion kopií, nemůžu se zbavit dojmu, že se o něm pořád mluví dost málo. Možná se trefil do období, kdy si většina lidí užívala alespoň trochu toho léta a vypnula své herní mašiny. Dost možná ho zastínil Animal Crossing, který se pro spoustu hráčů stal v pandemii ostrůvkem klidu. Je ale i možné, že si ti, kteří hru odehráli, chtějí nechat své zážitky pro sebe. Spiritfarer je hrou velmi jemnou, osobní. Pokud to nevíte, Spiritfarer je o loučení a umírání.

Ve hře se z vás stává převozník na onen svět. Duše, které se musí rozloučit se světem živých, tráví své poslední dny na vaší lodi. Vy jim můžete jejich poslední chvíle zpříjemnit, poskytnout jim veškerý komfort a pomoci jim vyrovnat se s tím, co na nich život napáchal. Hlavní mechaniky hry se točí kolem cestování po ostrovech, sbírání surovin a vaření jídla pro vaše svěřence. Ti, kteří Spiritfarera hráli, ví, že jde o téměř meditativní zážitek. Zatímco vy se téměř nezastavíte, sháníte ingredience, navigujete loď, rybaříte, zaléváte zeleninu a lítáte po ostrovech jako fretka, duše zemřelých se ve zvířecí podobě šourají po lodi, občas se zastaví, zamyslí, občas hrají na přídi na hudební nástroj… Vlastně jste takové NPCčko, které je tu proto, aby vyhovělo důležitějším postavám. A všechno směřuje k převozu na onen svět. Dokud se s některými dušemi nerozloučíte, nemůžete na své palubě přivítat nové.

spiritfarer

Trochu smysluplnější hra o zvířátkách

Spiritfarer pro mě představuje smysluplnou verzi Animal Crossingu. Nintendovská zvířátka vnímám pouze jako „capitalism but cute“. Ve hře jen hromadíte věci a peníze, residenti vašeho městečka jsou sice k sežrání, ale většinou hloupoučcí a bez hlavně bez osobního příběhu. V kontrastu s tím má vaše počínání ve Spiritfareru vyšší smysl. Nesnažíte se pro sebe, ale pro duše, jejichž charaktery a osobní příběhy jsou o několik úrovní výše, než v případě Isabelle a jejích kamarádů. A nad tím vším se vznáší konečnost. Na konci hry budete muset převézt i toho posledního…

Thunder Lotus Games se posouvají dál, Spiritfarer opouštějí a považují jej za hotovou a uzavřenou hru. Trendem dneška je táhnout podporu produktu, dokud sype a je o něj zájem. Toto „brzké“ uzavření hry má ale v tomto konkrétním případě až symbolický význam. Poslední update Spiritfarer: Farewell Edition přidává do kromě nových receptů a ostrovů dvě poslední duše k převozu – hyenu Jackie a netopýřici Dariu. A až se rozloučíme i s nimi, budeme možná konečně připraveni se rozloučit s celou hrou. Tu teď navíc najdete na Steamu s 50% slevou a lze ji koupit i pro Switch, PS4 a Xbox One.

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button