NovinkyRecenze HWSoutěže

Fractal Define 7 aneb case za všechny prachy?

Pokud hledáte nový case, který nejen ukáže, co je uvnitř vašeho pc, ale má zároveň i skvělé vlastnosti, tak už nehledejte. Fractal Define 7 totiž tyto požadavky perfektně splňuje. Jedná se o jeden z nejnovějších produktů oblíbené řady Define a stanovuje nový standard pro to, jaké vlastnosti by case střední třídy měl mít. Jmenovitě jsou to hlavně flexibilita, modularita a snadné užití.

Série Define byla vždy jedním z favoritů u komunitních nadšenců. Mohlo za to špičkové zpracování, ale i možnosti, které nabízela. U Define 7 tomu není jinak, hned na první pohled vás totiž zaujme jeho černé provedení (dělá se i v bílé) s čirým sklem, které jasně křičí, že se jedná o luxusnější kousek. Ale hezky na začátek.

Balení

Case přišel v standardní, ale dost odolné kartonové bedně. Na ní najdete jak specifikace produktu, tak i bezpečnostní upozornění pro převážení a další důležité informace. Nechybí ani vyobrazení všech rozebíratelných částí tohoto case. To nejdůležitější je ale samozřejmě zabaleno uvnitř a to velice pečlivě. Každá součástka je totiž zabalena do další kartonové krabice v níž je ještě pěnové pouzdro. Nehrozí tak vlastně žádné poškození, ani kdybyste s bednou dělali kdo ví co.

Příslušenství v balení

Součástí standardního balení je i vrchní panel case díky kterému si můžete zvolit mezi “děrovaným” a “plným” provedením. To samozřejmě ovlivní hluk vašeho pc, ale i samotnou airflow. Nechybí ale ani držáky na SSD disky a další potřebné prvky k uzpůsobení case dle vašich potřeb. Osobně považuji tento balíček jako něco, co by měl dodávat každý výrobce case.

Design a funkce

Fractal Define 7 je na první pohled velice podobný ostatním case ze stejné stáje. Jmenovitě třeba Define R6, S a R5. Každá z těchto beden je podobná těm ostatním jako nic jiného a pokud nejste specialista, na první pohled rozdíl nenajdete. Fractal si asi řekl, že co není rozbité, to netřeba opravovat. Tedy alespoň z hlediska stylu a estetiky case.

Otevřená část case (ta kterou je vidět skrz čiré sklo) vám umožňuje montáž páru 3.5 harddisků pod PSU panelem. Nechybí ani několik SSD úchytů schovaných za základní deskou. Z hlediska “úložné” části case se pak můžete těšit na možnost uložit až 14 harddisků. Této možnosti docílíte přesunutím části diskového panelu na druhou stranu caseu. Poté můžete nainstalovat dodatečné panely pro harddisky, které jsou přiloženy v balení.

Po vybalení case také zjistíte, že vrchní panel je pevný a plný. Pokud však toužíte po něčem s větší airflow, tak ho můžete nahradit děrovaným krytem, který jsme zmínili již výše. Pod vrchním panelem se pak nachází i plastický síťový filtr. Hned pod ním pak montážní umístění pro dva 140mm, nebo tři 120mm větráčky.

Přední I/O šasi obsahuje dva USB 2.0 a dva USB 3.0 porty. Nechybí ale ani USB 3.1 Gen2 Typ-C port spolu s porty pro mikrofon a sluchátka. Stejně jako i předchozí modely z Define série, má i Define 7 přední panel s “dveřmi”. Za nimi najdete odhlučňovací pěnu, plastickou mřížku a nechybí ani dva větráčky.

Na boku je pak krásné čiré sklo. To je uchyceno pomocí dvou zarážek a spínačů. K otevření case tak nepotřebujete žádné šroubováky ani jiné složité doplňky. Stačí dvakrát cvaknout a jste uvnitř. Pravý panel je samozřejmě plně kovový a odstraňuje se úplně stejným způsobem.

Zadní strana case obsahuje vstupy pro všechny potřebné elementy. Od slotů základní desky, po prostor pro zdroj, který je vyhrazen ve spodní části case. Vstup grafiky a další větráček s 25mm jsou už pak u série Define samozřejmostí. Nechybí opět ani obrovský prachový filtr ve spodní části case, který lze lehce vysunout skrz přední panel a v klidu vyčistit.

Příjemným bonusem jsou pak okénka pro cabel management, která jsou pogumovaná, ale hlavně umístěna v těch nejlepších místech. Veškeré kabely tak jsou vidět úplně minimálně a váš pc tak bude mít nádherný clean design. Do case pak můžete umístit ATX, mini-ITX a micro-ATX základní desky. To je ale něco, co se dá od středně velkých case očekávat standardně.

Působivý design se skvělou airflow

Fractal Define 7 přichází s třemi předinstalovanými větráčky Dynamic X-2 GP14. Aby to ale nebylo málo umožňuje montáž dalších šesti větráčků. Vaše PC tak může mít devět 140, nebo 120mm větráčků pro optimální chlazení. Obsahuje navíc i skvělé nylonové filtry s vysokou airflow a jsou skvěle dostupné k čistění.

Absolutně tiché provedení

Konstrukce Define 7 je uzpůsobena tak, aby ani při nejvyšším výkonu nebylo vůbec nic slyšet. Pomáhají v tom odhlučněné díly potažené speciálním pogumováním.

Specifikace

 • 3.5″/2.5″ Univerzální sloty s 14 pozicemi
 • 2.5″ drive sloty, 4 pozice
 • 5.25” drive slot
 • Rozšiřující sloty 7 + 2
 • Front porty 1 x USB 3.1 Gen 2 Typ-C, 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, Audio I/O, Power button, Reset button
 • Sloty pro větráčky 9 x 120/140 mm
 • Přední větráčky 3 x 120/140 mm (2 x Dynamic X2 GP-14 v balení)
 • Horní větráček 3 x 120/140 mm
 • Zadní větráček 1 x 120/140 mm (1 x Dynamic X2 GP-14 v balení)
 • Spodní větráček 2 x 120/140 mm
 • Prachové filtry, 2 x přední, celodélkový spodní
 • Pásky pro uchycení kabeláže
 • Pogumované vstupy pro kabeláže
 • Tvrzené sklo (boční panel)

Hraní si s Fractal Define 7

Nejprve jsme testovali pc při defaultním nastavení case a následně jsme vyzkoušeli různé konfigurace, které case umožňuje. Prakticky nic od výměny vrchního panelu, po odstranění tvrzeného skla nemělo vliv na teploty, airflow či hlučnost této bedny. Ta se lehce zvýšila při výměně vrchního panelu za děrované provedení, ale zároveň pozitivně ovlivnila airflow a snížila tak lehce teploty CPU a GPU. Fractal Define 7 tak nabízí perfektní chlazení vašich komponent i tichost provozu v jakékoliv konfiguraci vám bude vyhovovat.

Finální slovo

Společnost Fractal je na trhu již řádku let a vždy přinášela produkty, které svým poměrem cena-kvalita překonávali většinu konkurence. Nejinak je tomu i u case Define 7. Ten se jak už je u této společnosti zvykem opět dočkal řady vylepšení oproti svým předchůdcům a stal se tak jedním z námi nejoblíbenějších case, které jsme měli tu možnost testovat. Pokud hledáte vysoce modifikovatelný case Fractal Define 7 je tou správnou volbou.

Otázka pro účast v Adventní soutěži o hodnotné ceny!

Vyhodnocení soutěže ze dne 01.12. proběhne dnes ve 20:00 během streamu na našich facebookových stránkách Gamesmag.cz

Verdikt

Design - 90%
Kvalita zpracování - 99%
Modularita - 99%
Airflow - 93%
Odhlučnění - 95%

95%

Naše skóre

Fractal Define 7 je case, který přináší špičkovou kvalitu, abnormální modularitu, ale i skvělý poměr cena-výkon. Pokud hledáte něco co vypadá elegantně, ale i skvěle funguje nehledejte dál.

User Rating: 2.85 ( 4 votes)

Jan "White Rabbid" Kőrmendy

Šílenec do fantasy a sci-fi, geek, streamer, ale hlavně vášnivý gamer tělem i duší! Hry mě provází celý život a tak jsem tu, abych vám dal něco, do toho vašeho.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button