NovinkyRecenze HW

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma zchladí váš procesor jako nikdo jiný!

Není to tak dávno, co se objevila jedna z nejinovativnějších technologií, která změnila herní průmysl. Ano mluvíme o vodním chlazení, které nám dalo možnost využít lépe výkon našeho PC, ale i nižší spotřebu v kombinaci s lepšími chladícími vlastnostmi. Dnes se tedy podíváme na Celsius+ S36 Prisma. Vodní chlazení společnosti Fractal Desing, která si zakládá na efektivnosti a výdrži svých výrobků.

Než se ale pustíme do detailů tohoto vodního macka, musíme se podívat na samotné balení v kterém přišel. Jak můžete vidět na přiložených fotografiích, balení je úhledné a hned na první pohled zaujme fotkou výrobku na přední straně. Na té zadní najdete pro změnu popis výrobku spolu se základními informacemi o tom jak funguje. Pravděpodobně si říkáte, že ta bedna je nějak moc velká, pravdou ale je, že je využit každý milimetr balení. Uvnitř se totiž nachází měkčená podestýlka plná součástek včetně obřího radiátoru. Ten se svými 403 mm délky zabírá celou krabici. Najdete tu ale samozřejmě i ostatní díly, včetně montážních součástek, větráčků, pumpy a manuálu.

Výše zmíněný radiátor je jedním z nejdůležitějších dílů celého chlazení. Dodává se v plně černé barvě a jeho úkolem je udržet kapalinu dostatečně studenou. V tom mu napomáhají přiložené větráčky Prisma ARGB PWM. Ty zaručují dostatečné proudění vzduchu a navíc přinášejí všemi oblíbené RGB efekty. Lopatky ventilátorů jsou k tomu navrženy tak, aby co nejlépe prosekávaly vzduch a zaručili jeho rovnoměrnou a plynulou distribuci. Díky tomu pak stačí klást důraz na statický tlak. Aby to nebylo málo jsou větráčky vybaveny technologií Trip Wire, díky které je turbulence v lopatkách poloviční. Jako třešnička na dortu je pak informace, že jsou větráčky v ložiscích osazeny pouzdrem s dlouhou životností, což zaručí tichý provoz i výdrž. To z nich vlastně dělá ideální větráčky pro daný typ radiátoru.

Trubice pro distribuci kapaliny pak jsou obaleny nízko-propustnou gumou a zaručují, že se z nich kapalina jen tak nevypaří. Aby se s nimi dalo lépe manipulovat jsou navíc omotány v nylonové síti. Tím se dostáváme k poslednímu a nejdůležitějšímu dílu celého vodního chlazení – chladiči. Ten je vyroben z mědi a slouží k razantnímu snížení teploty v provozu. Nutno zmínit, že je již v základu natřen teplovodivou pastou a tak vám ušetří čas i práci samotnou.

Specifikace

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma podporuje jak Intel tak AMD procesory všech druhů. Jmenovitě to jsou:

  • Intel – 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
  • AMD – AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+

Prisma AL-12 PWM ARGB je řada ventilátorů dodávaných společně s produktem. S rychlostí 500 až 2 000 otáček za minutu si můžete být jisti kvalitou a účinností. Maximální průtok vzduchu pro tento typ ventilátoru je 85,71 kubických stop za minutu. Při plné rychlosti zjistíte, že akustický hluk dosahuje pouze 32,7 dBA. To je mnohem méně, než u většiny větráčků. Díky tomu je hluk během hraní na minimu. Střední doba mezi poruchami je u těchto ventilátorů 100,000 hodin.

Čerpadlo může za normálních podmínek generovat 800 až 2,800 otáček za minutu. V případě, že kapalina dosáhne teploty nad 60° C zrychlí čerpadlo až na 3,500 otáček za minutu. Akustický hluk je pouze 20 dBA při plné rychlosti. To je méně než u ventilátorů, které jsou již tak na optimálně nízké hladině hluku. Výška bloku čerpadla je pak 45 milimetrů.

Instalace a testování

Když jsem rozbalil všechny díly, měl jsem pocit, že složení bude naprostá brnkačka. Ten pocit mě ale přešel velmi rychle. Manuál je řekněme lehce laxní a pokud nejste zvyklí montovat vodní chlazení, může vám chvilku trvat než na vše přijdete. Vtipné na tom je, že nad tím nesmíte moc přemýšlet (což byla moje chyba), protože sestavení je ve výsledku opravdu jednoduché a logické. Stačí se nedívat na ten zatracený manuál… pusťte si raději oficiální montážní video ze stránek výrobce. Počítám, že pak vám to zabere tak 10 minut.

Po úspěšné instalaci jsem se konečně mohl pustit do testování a musím říct, že jsem byl velice mile překvapen. Automatický mód kterým je chlazení vybaveno reagoval na každou změnu výkonu PC a perfektně uzpůsoboval výkon chlazení tak, aby nedošlo k přehřátí ani při vyšší zátěži (chlazení disponuje i PWM módem pro ty, kteří si teploty a výkon chtějí regulovat úplně sami).

TEPLOTY V °C NIŽŠÍ = LEPŠÍ

Měl bych asi podotknout, že chlazený procesor už není “nejnovější” špička na trhu – teploty byly testovány na procesoru Intel i7-9700k a tak mě o to více překvapili naměřené hodnoty. Hlučnost PC pak byla srovnatelná s většinou konkurence a ve své třídě tak nabídlo chlazení optimální výsledky. K testování chlazení jsme využili pro zatížení pc hru Cyberpunk 2077 na ultra detaily.

HLUK V dB NIŽŠÍ = LEPŠÍ

V neposlední řadě jsme pak otestovali i RGB podsvícení v němž Celsius naprosto exceluje. Nabízí totiž kompletní spolupráci se všemi známými RGB technologiemi a dá se tak spárovat prakticky s jakoukoliv částí vašeho herního vybavení. Jen pro přehled s čím vším jde RGB spárovat:

Asus AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, Razer Chroma a ASRock Polychrome

Shrnutí

Celsius+ S36 Prisma z dílny Fractal Design je vysoce kvalitní chlazení nabízející jeden z nejlepších poměrů cena vs výkon. Automatický chladící mód vám umožní plné ponoření se do hraní her bez toho, abyste museli dbát zvýšené opatrnosti při přetížení či taktování vašeho PC. Zároveň nabízí skvělý design a RGB podsvícení, které si uzpůsobíte přesně dle vlastních požadavků. Jeho testování jsme si maximálně užili a děkujeme tímto společnosti Fractal za poskytnutí testovacího kusu.

Verdikt

Design - 100%
Kvalita zpracování - 100%
Vlastnosti - 100%
Poměr cena výkon - 97%
Instalace a manuál - 93%

98%

Naše skóre

Celsius+ S36 Prisma z dílny Fractal Design je vysoce kvalitní chlazení nabízející jeden z nejlepších poměrů cena vs výkon. Automatický chladící mód vám umožní plné ponoření se do hraní her bez toho, abyste museli dbát zvýšené opatrnosti při přetížení či taktování vašeho PC. Zároveň nabízí skvělý design a RGB podsvícení, které si uzpůsobíte přesně dle vlastních požadavků.

User Rating: 4.35 ( 1 votes)

Jan "White Rabbid" Kőrmendy

Šílenec do fantasy a sci-fi, geek, streamer, ale hlavně vášnivý gamer tělem i duší! Hry mě provází celý život a tak jsem tu, abych vám dal něco, do toho vašeho.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button