NovinkyReporty

Zrod Synthwave aneb elektro cesta do minulosti | FUTURE GATE 2021

Zrod Synthwave (The Rise of the Synths) je španělský dokument o, překvapivě, Synthwave. Možná jste tenhle název neslyšeli, ale hudba samotná vám jistě bude povědomá. Objevuje se totiž často ve filmech, hrách i seriálech. Blízká vám bude hlavně pokud vám styl osmdesátek není cizí, protože odtud tento hudební styl čerpá svou největší inspiraci.

Dokumentem a historií Synthwave vás provází John Carpenter, který je neoficiálním otcem tohoto žánru. Celá cesta začíná vlastně na konci, a to v současnosti, kdy žánr prožívá svou renezanci. Posledních pár let se vlna zájmu o Synthwave znovu zvedla. Z velké části za to může film Driver s Ryanem Goslingem, jehož úspěch a soundtrack dostal žánr do popředí. Ale Synthwave není záležitostí jen posledních pár let, jeho kořeny sahají až do let sedmdesátých. Historií žánru vás dokument, John Carpenter a mnoho současných Synthwave umělců provede od konce až po začátek. Je to žánr, který v sobě spojuje nostalgickou minulost, především osmdesátá léta, s nadějí na lepší budoucnost.

Možná se si říkáte, co je to vlastně za hudbu? Co je na ní speciálního? I na to vám dokument odpoví, ale jednoduše řečeno je to hudba, jejíž nástroje jsou generovány elektronicky. Což je ale opravdu jednoduché vysvětlení, které tomuto žánru zdaleka nedělá čest. Pokud vás opravdu zajímá, o čem Synthwave opravdu je, tento dokument v tom odvádí skvělou práci.

Zrod Synthwave jsem měla možnost zhlédnout v rámci festivalu Future Gate 2021, za což díky moc. Nebyla jsem ale jediná z redakce, kdo měl to potěšení, takže mrkněte i na článek od kolegyně Inie.

Kristina "Speedy" Gonzálezová

Ráda se označuji za sběratele konzolí, ale zatím jich vlastním pouhých 20. Čtení, hraní a historie jsou mojí vášní a nedostatek času na koníčky věčným problémem. Fantasy, sci-fi, horor, detektivka, komiks nic mi není cizí.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button