NovinkyReporty

Propustka do světa kyberpunku | FUTURE GATE 2021

A pro mě doslova. Tisíceré díky za všechny babičky a ochotné manžílky, kteří se zvládnou postarat o mrně. Díky nim totiž nezůstanete jen u žvatlání, zpívání a štěrchání. Díky nim můžete navštívit místo, jako je festival FUTURE GATE 2021. Loňský ročník mě naprosto uchvátil. Od vizuální stránky plakátu, přes promítání filmu Barva z Vesmíru podle povídky H. P. Lovecrafta, doprovodný program a výstavu Suchánka s Ledeckým, až po první část dokumentu Kořeny Kyberpunku (The Origins of Cyberpunk). Dlouho dobu (rozumějte 10 let zpátky) jsem neuměla žánr, který dominuje v mé knihovně, zaškatulkovat. Ono to v podstatě nejde ani teď. Nicméně velikány jako jsou Philip K. Dick, Harlan Ellison, Wiliam Gibson nebo i Sergej Lukjaněnko, můžeme zařadit nejen k průkopníkům kyberpunku, ale i k legendám samotného žánru science fiction.

Lucerna trochu jinak

Na festival se nás z redakce vydalo více, proto i můj pohled na akci bude v podstatě velmi jednostranně zaměřený. Na Future Gate jsem se letos vydala primárně kvůli druhému dílu zmiňovaného dokumentu a další výstavě Suchánka s Ledeckým. Tentokrát to kluci pojali velkolepě a výstavu umístili rovnou do galerie samotné Lucerny. Vernisáž byla letos zaměřena na obrazy ze společně chystaného komiksu kluků: One Upon the End: Afterpunk. Soubor krátkých povídek by měl vyjít v příštím roce a vzhledem ke kvalitě výstavy se na něj mega těším! Ač bych si přála, aby výstava obsahovala více kousků z jejich práce, je mi jasné, že bych pak nebyla na komiks tak natěšená. Osobně jsem velkým fanouškem Michala Suchánka a strašlivě mě mrzí, že už je to po druhé, kdy jsem ho na nějaké akci propásla.

No nic. Třeba příště.

Pro ty z vás, které nezmátl online program festivalu a šli jste na vernisáž i když hlásili vyprodáno, byla určitě velkým překvapením přítomnost kontroverzního rapera Řezníka. Když se nad tím však zamyslím, nedokážu si představit lepšího kmotra výstavy. Stačí se blíže zaměřit na jeho video z jaderného krytu. Apocalypse is coming...

Hvězdnou branou do kina

Výstavu jsem si tedy dala sólo. Na druhou stranu, žádná tlačenka a absolutní klid. I když ta přítomnost autorů mi trochu chyběla. Mohla jsem si nechat podepsat Psí Vojáky. Před výstavou jsem se však vydala do malého sálu kina Lucerna, pohodlně se usadila do křesla s obličejem a nechala se vtáhnout do světa kyberpunku.

Všem nadšencům science fiction, kyberpunku i her tenhle kousek vřele doporučuju. První díl dokumentu byl zaměřen na 80. léta minulého století (a o chlup dále), kde jste se se samotným žánrem seznamovali. Ve filmech, jako je Blade Runner, které svou popularitu získaly až postupem času i v hitech, jako je Robocop, které si svou slávu vysloužily okamžitě. Dobrá, minimálně co se prvního dílu týče. Pro rozšíření obzorů nebo doplnění pomyslných děr v historii jsou Kořeny Kyberpunku MUST SEE. Není tajemstvím, že je první díl k dispozici na YouTube.

Velkým rozdílem mezi dokumenty je jejich délka. Druhé pokračování filmu má celých 90 minut. I když jsem si v duchu říkala: “Paráda!”, zpětně mám pocit, že to dokumentu spíše uškodilo. Uměle prodloužené pasáže o pravidla her byl zbytečný tah. Shadowrun je kultovka, o tom žádná, ale po 35 minutách věnovaných pravidlům hry jsem vlastně zapomněla těch pár milníku z historie, o kterých se zmiňovali. A moje srdce zaplakalo, když se přelomové Final Fantasy VII z roku 1997 mihlo jen v několika záběrech. Fňuk!

Vzdejte holt plošinovkám

I tak by se dal dokument Vznik kyberpunku popsat. Devadesátky solily jednu kvalitní plošinovku za druhou a když už nebyla kvalitní, minimálně dala později vzniknout té kvalitnější. Podíváme se blíže na šílenost jako je Syndicate studia Bullfrog production, která je charakteristická svou zvrácenou myšlenkou, nutností strategického a taktického myšlení a vlastně osvobození svého vnitřního zlého já. Další v pořadí jsou pak věci jako Flashback z roku 1992 nebo Bloodnet z roku 1993, o kterých tajně doufám, že se jednou dočkáme jejich remake verze. A takhle bych mohla pokračovat dále.

Celý dokument však není zaměřený jen na herní průmysl. Science fiction a kyberpunk spojovaly svět knih, her (ať už deskových nebo počítačových) filmů i seriálů. Věřím tomu, že spoustu z vás by nenapadlo hledat svět kyberpunku v Terminatorovi 2 nebo Total Recall. Mě osobně taky ne, páč nejsem zrovna fanoušek Arnolda. Nicméně perlička, jako je červená pilulka v Total Recall, by vám uniknout neměla. Hádejte proč.

Díky Future Gate za možnost omrknout letošní skvosty!

Gabriela “Inie“ Hudec

Znáte to. Alter ego žijící vlastním životem ve virtuálním světě. A je mu tam moc dobře.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button