HardwareNovinkyNovinky HWTéma dne

#Health&Fair: ROG & AORUS

Toho, že se speciálními řadami hardwarových výrobců se roztrhl pytel, si všiml snad každý. V dnešní době to už opravdu není tak, že si koupíme cokoliv od MSI a jsme o 10 kroků dál, než ostatní. Téměř každý výrobce už má svoje technologické a výrobní odvětví, kde se specializuje a vymýšlí ty opravdu super gamingové součásti a komponenty. Jenže jak se tedy v tom vyznat a jak vyhodnotit co je lepší? Já bych se úplně nesnažil zde hledat jednoznačného vítěze. Každá značka má svoje plusy a zároveň mínusy. Co se ale opravdu neskutečně změnilo oproti létům předešlým? Nejpopulárnější, nejkvalitnější, nejprodávanější a nejvyhledávanější produkty jsou od výrobců, kteří v minulosti na poli gamingových hardwarů byli outsideři – Gigabyte AORUS a ASUS ROG.

Konkrétně se jedná o řady ROG (Republic of Gamers) od ASUS a na druhé straně ringu řada AORUS od společnosti Gigabyte. Abychom pochopili o co jde a proč se zrovna s těmito značkami roztrhl pytel, musím si udělat trochu výlet do minulosti. Začněme tím služebně starším.

Gigabyte Technology & AORUS

Firma Gigabyte byla založena na Taiwanu v roce 1986. Její hlavní konkurenční strategií byly ultra odolné (Ultra Durable) základní desky s pevnými kondenzátory (all solid capacitors). A na tomhle principu dokázala úspěšně fungovat neuvěřitelných 20 let. Není však divu, že se v Gigabytu chtěli posunout a uzmout si více toho světového trhu. Takže v roce 2006 podepsali se společností ASUS tzv. společný podnik. Vše funguje odděleně – vývoj, obchod, strategie. Mají však společné vedení. Gigabyte vlastní 51 % podílu a ASUS 49 %. Navíc, hned rok poté, Gigabyte vyvinul vůbec první zdroj na světě, který je ovládán softwarem. Následně 31. 5. 2011 přišlo další světové prvenství – základní desku Z68 s integrovaným zapojením mSATA pro Intel SSD a technologií Smart Response Technology. A hned 2. dubna 2012 opět první základovka na světě s 60A integrovanými obvody od International Rectifier.

Gigabyte jako takový vyrábí převážně základní desky, a to jak pro Intel tak AMD. Dále grafické karty a notebooky ve spolupráci s AMD a Nvidií. Jejich komponenty naleznete na populárních značkách jako Alienware, Falcon Northwest, Cybertron PC, OriginPC a spoustě dalších. Samozřejmě toho vyrábí mnohem více, vlastně téměř vše, co do a k PC potřebujete. Důležité je, že v roce 2014 nechali založit dceřinou firmu AORUS. A v prvním čtvrtletí roku 2015 vyexpedovali skoro 5 milionů zakladních desek, čímž se oficiálně stali absolutní jedničkou.

ASUSTeK Computer Inc. & ROG

ASUS byl založen v roce 1989 a oproti Gigabyte se snažil trh přesytit snad všim, na co si v rámci IT techniky vzpomenete. Od počítačů a notebooků, přes komponenty, telefony, servery, tablety, příslušenství… Firma byla založená 4 bývalými technologickými inženýry firmy Acer. A jejich začátek nebyl vůbec jednoduchý. Skoro to vypadá jako čínská parodie na americký sen. V počátcích byl totiž Intel dost velký zvíře a začínajícím, malým, nebo neznámým firmám zboží nedodával a když jo, tak si často museli počkat i půl roku. Intel totiž krmil giganty jako např. IBM. Na to, aby mohly firmy vyvíjet své nové produkty, si museli počkat. ASUS samozřejmě čekat nechtěl a tak vyvinul základovku pro tehdejší čipy Intel 486, ale musel to udělat bez přístupu k procesorům, protože jim Intelem dodán nebyl. Když však za Intelem přišli s žádostí o dodání procesoru, aby mohli svůj čerstvý výrobek otestovat, sám Intel měl tehdá problémy s funkčností jejich 486 základovek. Když Intel zjistil, že ASUS problém vyřešil a na jejich deskách vše funguje bez problémů, začal dodávat procesory Asusu dřív, než jeho konkurentům.

Jejich úspěchy jsou také vcelku zajimavé. V roce 2005 vyšla první PhysX akcelerační karta, v roce 2006 zase oznámili spolupráci s Lamborghini na sérii VX notebooků. Následně v roce 2006 spojení s Gigabyte a téhož roku založení dceřiné společnosti ROG (Republic of Gamers). A jelikož se naše soutěžní kampaň #Health&Fair zabývá i zdravím, tak je potřeba zmínit start jejich kampaně v 2000 Green ASUS. Co to bylo? ASUS kompletně překopal politiku a stíhal tzv. zelenou politiku v “Designu, Pořizování, Výrobě, a Marketingu.” V roce 2008 odstartoval ve spolupráci s Intelem i recyklační kampaň “Recyklace PC pro lepší budoucnost”. Celkem vybral přes 1200 stolních počítačů, notebooků a CRT/LCD monitorů, opravil je a daroval 122 základním a středním školám.

ROG & AORUS

ASUS s ultimátním oddělením pro gaming přišel podstatně dříve, a to už v roce 2006. Jeho cílem bylo vyrábět, distribuovat a konkurovat absolutním špičkám na poli gamingu, a proto přišel s řadou ROG. Začal našlapanými stolními počítači a notebooky. Grafické karty od AMD byly označovány jako AREZ, protože měly s Nvidií nějakou dobu Nvidia GeForce Partner Program, který zakazoval prodávat cokoliv se značkou AMD. Jakmile byl ale tento partnerský program zrušen, AMD karty byly zpět přejmenovány a označeny štítkem ROG. V roce 2013 odstartoval RAIDR Express (vygoogli to) a v roce 2018 odkryl herní smartphone, který cenou i výkonem absolutně strčil své konkurenty do kapsy. V květnu letošního roku přinesl novou generaci tohoto telefonu ASUS ROG PHONE 5.

Gigabyte s AORUS přišel až podstatně později a to v roce 2014. Narozdíl od ROGu se nesoustředil jen na hotové výrobky, jako jsou stolní počítače a notebooky, ale i na komponenty (základovky, grafické karty, klávesnice a další příslušenství). Samozřejmě to převážně rozjel ultra-slim nadupanými notebooky série X3, X5 a X7. Stejně jako ROG vyrábějí pod svou značkou dneska už spousty doplňků. Brašny, trička apod. A narozdíl od ROGu jsou skladem i jejich grafiky.

Co z toho?

Suma sumárum bych si dovolil říct, že ASUS zvládá podstatně lépe svůj marketing. Cokoliv se od nich objeví v jakékoliv nabídce, je to hned pryč. Gigabyte zas oproti tomu jede po preciznosti a věhlasu své značky. Vždyť cokoliv, co oni vyrobí, tak po tom ihned šáhnou ty nejkvalitnější značky a výrobci (např.: Alienware). Jejich obrovskou výhodou je, že si komponenty vyrábí absolutně sami, zatímco ASUS jen malou část. Na vše ale oba lepí svá loga a ať už sáhnete po čemkoliv od nich, nikdy nesáhnete vedle.

A proč my jsme se rozhodli Vás odměnit za to, že si od nich něco koupíte? Převážně z toho důvodu, že zmínění dva výrobci vždy jednali fér se svými zákazníky i konkurenty. Zároveň obě firmy dělaly ekologické akce, na tomto poli vedl a vede převážně ASUS. A protože technologie použitá u těchto výrobků je opravdu zdravotně i uživatelsky prvotřídní. Proto tedy pokud objednáte něco se značkou ROG do 20.8.2021, dostanete od nás 20-200 soutěžních kódů – ty budou závislé na ceně. A nebojte. Na AORUS se taky dostane.

MikeGuitarize

MikeGuitarze je hlavně špatný muzikant, beznadějný producent, netalentovaný skladatel, zlá osoba a ještě mnohem horší hráč. Avšak za nic se bohužel nestydí... Jeho plky a snahu o umění můžete sledovat na Twitchi, FB, nebo Instagramu. Taky somruje o kačky na nové CD na Patreonu. Toss a coin to you Mike! Jediný co má k plusu je jeho andělská krása ;-)

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button