NintendoNovinkyPCPS4PS5Xbox OneXbox Series X

Nečekaná nálož novinek (nejen) pro Nintendo Switch | Novinka

Včera se na nás, fanoušky Nintenda, usmálo štěstí a firma nás obšťastnila dalšími chystanými novinkami. Šlo sice „pouze“ o Indie World, nikoliv o plnohodnotný Direct, i tak se ale ukázalo několik zajímavých titulů. A každá nová hra příjemně potěší, zvlášť když se přechozí únorový Direct nesel v duchu remaků, portů a nad vodou ho udržel hlavně Splatoon 3. Tenhle článek ale není jen pro majitele Switche – všechny ohlášené hry máte šanci si zahrát i na jiné platformě. Tak se pořádně nadechněte, protože video bylo nabité a i když jsme vybrali jen ty nejzajímavější kousky, je toho pořád mraky.

Jeden cíl a stovky cest

Hra Road 96 od francouzského studia DigixArt bude sázet na znovuhratelnost. Na nezapomenutelném roadtripu se budete snažit dostat přes hranice státu, kde se něco zvrtlo. Dostat se ze země vlastními silami ale zřejmě nebude tak jednoduché a na každém hráči bude, jakou zvolí cestu. Budete stopovat? Zavoláte si taxi? Pojedete autobusem? Nebo se budete potácet po krajnici?

Vývojáři nám v traileru slibují tisíce možností, jak příběh z roku 1996 prožít. Lákadlem má být i šance navázat přátelství, nebo zažít nečekaná dobrodružství. A jelikož se hra bude generovat dle vašich rozhodnutí, měli byste mít možnost si vždy odehrát unikátní zážitek. „Hrubě otesané“ postavy spolu s barvami a zasněnou atmosférou dávají vzpomenout na Life is Strange a vše nasvědčuje tomu, že se vývojáři snaží cílit na stejné publikum. Hry se dočkáme později v tomto roce a chystá i na Steam.

Sprint futuristickým Detroitem

Aerial_Knight’s Never Yield je jednomužný projekt digitálního umělce a game designéra Neila Jonese. Tento 3D modelář a animátor začal bokem s tvorbou sidescrollingové akce s prvky parkouru a jelikož je Neil z Detroitu, rozhodl své milované město použít ve hře a ještě ho řádně vyšperkoval. Futuristickými kulisami Detroitu se za zvuku výborně zvolené hudby můžete proběhnout už nyní. Na Nintendo eShopu je k dispozici demo a plné hry se dočkáme už 19. května. A to jak na Switchi, tak na Steamu.

O vzpomínkách a nadpřirozenu

Herní vydavatelství Annapurna Interactive je mezi hráči indie her poměrně známé. Jejich čuch na dobré tvůrce nám přinesl například What Remains of Edith Finch, Gone Home, Ashen, Donut County, Outer Wilds, nebo I am Dead a stále ještě čekáme na „ten kyberpunk s kočkou“. Je proto velmi příjemné, když nám vydavatel nabídl hned dva nové tituly. Last Stop má být adventura ze současného Londýna s trochou nadpřirozena. Příběhem budeme provázet tři postavy, jejichž osudy jsou až podivuhodně propojené. Hra by měla dorazit během července, a to jak na Switch, tak na Xbox One a Steam.

Hindsight přesné datum svého vydání ještě nezná. Příběh nabídne prozkoumávání minulosti hlavní postavy a vzpomínání na dávno zapomenuté. Do každé vzpomínky je možné se na chvíli ponořit, tyto „paměťové schránky“ jsou však velmi pomíjivé. Co z nich pak vlastně zůstane?

Na prkně až na kraj obrazovky

OlliOlli World navazuje na předchozí dva oceňované díly, které jsme měli možnost si na Switchi zahrát v souhrnném balíčku jako OlliOlli Switch Stance. Skateboardová side-scroll skákačka se nám od původního pixelartu přes digitální kresbu přesunula do plnohodnotného třidéčka. V jádru je ale (doufejme) pořád zůstane stejně zábavnou, i když možná pro některé těžkou, blbůstkou se skvělým soundtrackem. Hra se v zimě objeví na Switchi, ale i na Steamu, PS4, PS5 i na Xboxu One a Series X/S.

Kdo si počká?

Jednou za čas se objeví hra, která se snaží dělat něco jinak a tím nám připomenout, že hry mají na víc. Že coby média mají schopnost nejenom zabavit, ale i předat myšlenku, nebo dokonce být i uměním. Zdaleka ne každá hra má takové tendence, ale je úžasně osvěžující, když se některá pokusí o něco nového. Nejen o novou herní mechaniku, nebo nový způsob hraní, ale třeba i o novou definici „hraní“. Debatu o tom, jak se vlastně hry hrají a co ještě je hraní, vzbudilo The Longing už loni v březnu, když se objevilo na Steamu, a počínaje dneškem ho máme i na Switchi.

Hlavním a vlastně jediným úkolem malého „skřítečka“, kterého budete ve hře ovládat, je vzbudit v určitou dobu spícího krále. Do té doby vám nezbývá než čekat. Čekat celých 400 dní, a nikoliv těch herních. Čekání je zde stěžejní mechanikou celé hry. Co s vším tím časem? Skřítek si může číst, kreslit, vybavovat příbytek, nebo prozkoumávat jeskyně. A možná je tu i šance, že není úplně nezbytné skutečně čekat tak dlouho… Německé herní a animátorské Studio Seufz před vás vlastně hází výzvu – máte dost trpělivosti na to vidět konec?

Opakuj po mně: Hra tu není

Jestliže The Longing udělalo z čekání samotnou herní mechaniku, There Is No Game: Wrong Dimension jednoduše všechny herní zvyklosti staví na hlavu. Už jste viděli plochou 3D grafiku? Nebo hráli hru, která úmyslně obsahuje bugy? (A ne, nemyslím nic od Bethesdy.) Experimentovat se zažitým očekáváním hráčů je vždycky zábava. Vzpomeňme na Undertale, který cíleně bořil představy o JRPG, nebo na Baba Is You, které si pohrávalo s neustále se měnícími pravidly hry. Tahle hra-nehra se sice zřejmě nebere tak vážně, ale na Steamu už ji ocenilo přes 9 tisíc hráčů, takže buďme rádi, že ode dneška už je tu i pro nás nintenďáky.

Želví nindžové opět na scéně

Tento titulek jistě potěšil mnohé fanoušky osmdesátkových akčních filmů a devadesátkových animáků. Vypadá to totiž, že buď jsme už všichni strašlivě zaseknutí ve své nostalgii, nebo prostě nikdo moc neví, jak správně želváky „znovuzrodit“ pro 21. století. Poslední dva filmy byly spíše průměr a nový seriál byl fanoušky přijat rozporuplně. Není tedy divu, že se nyní želvy vracejí tak moc retro, jak to jen jde. Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge je beat ’em up s pixelovou grafikou a stylem původního seriálu, navíc od tvůrců hry Scott Pilgrim vs. The World a distributora Streets of Rage 4 – tohle se přece nemůže pokazit. Hlavně, aby se to vydání do konce roku stihlo, dočkat bychom se měli i na Steam, PS4 a Xbox One.

Pocta japonským RPGčkům a ručně kreslená k tomu

Cris Tales už se na spodku Nintendo eShopu krčilo pěkně dlouho, aniž bychom znali jeho datum vydání. Tím se tedy oficiálně stává 20. červenec tohoto roku a tenhle den by si měli poznamenat hlavně milovníci JRPG žánru. O hře už se mluví poměrně dlouho, také už za sebou má nějaké odklady, a nelze se divit, že ji tolik lidí očekává. Vývojáři ji označují za „milostný dopis klasickým JRPG“ a tuto lásku navíc vylepšili o ručně kreslenou grafiku a cestování v čase. Pokud vlastníte Switch, máte šanci si vyzkoušet demo, pokud chcete hru hrát přes Steam, nebo na PS4, budete si muset počkat do prázdnin.

Kdyby tenkrát nepřipluli conquistadoři

Aztech Forgotten Gods je minimálně pro mě highlightem celé indie předváděčky, i když mu Road 96 dýchá na záda. Hra, která má tento podzim dorazit jak Switch, tak na Steam, PS4, PS5, Xbox One i Xbox X/S, se stejně jako předchozí titul studia Lienzo obrací k jihoamerické kultuře. Zatímco Mulaka nás vzala za mexickými bájemi, nová akční adventura nám ukáže kyberneticko-kamennou kulturu Aztéků. Záběry z traileru připomínají mix mezi „šrajnami“ z poslední Zeldy a Shadow of the Colossus, což je kombinace, za kterou bych se určitě nezlobil. A ten vizuál, ten vizuál!

Najednou – Fez

Téměř na den přesně se po devíti letech „vrací“ jeden ze základních kamenů historie indie her – Fez. Pokud vám název nic neříká, tak vězte, že jde o jeden z titulů, které stály na počátku dodnes trvající nové vlny indie her (společně s např. Spelunky, Super Meat Boy nebo Limbo). Nejde sice o žádné pokračování, ale „jenom“ o původní hru, ale že se Fez po takhle dlouhé době objeví na Switchi, je příjemným překvapením. Takže pokud máte restík a neodrazuje vás jméno Phil Fish, rozhodně si hru už dnes stáhněte a vyzkoušejte.

Puberťácký thriller pět let poté

Poslední novinkou (pravděpodobně nejpřekvapivější) je Oxenfree II: Lost Signals. Nadpřirozený thriller s puberťáky v hlavních rolích, který vyšel v roce 2016 a od té doby se pravidelně objevuje v žebříčcích TOP indie her, získává pokračování. Pět let po původním dobrodružství na ostrově se Riley (nová postava) vrací domů, do Cameny, kde bude zkoumat podivné rádiové signály. Hra by měla vyjít na Switch a Steam ještě v tomto roce, ale přesné datum neznáme, takže zatím máte dost času zahrát si první díl.

Uf, tak jsme u konce. Počítáte s koupí nějakého titulu? Nebo jsou pro vás indie hry španělská vesnice? Nezapomeňte se podívat na youtubový kanál Nintenda, třeba jsme vynechali zrovna nějakou hru, která bys vás zaujala. A když už tak rádi čtete dlouhé články – pokud máte rádi anime, máme tu týdenní souhrn novinek přímo pro vás.

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button