KomiksNovinkyRecenze

Batman: Návrat temného rytíře – Nejlepší batmanovský komiks? | Recenze

Z amerického originálu Batman: The Dark Knight returns, se slavné dílo vrací opět na českou půdu. Komiks v České republice vyšel poprvé v roce 2003. Druhé vydání už mělo na starosti známé vydavatelství Crew, které se letos rozhodlo pro vydání třetí. Není se čemu divit, Návrat temného rytíře je jeden z mála komiksů, které prostě nedokáží zestárnout. Tím myslím, že poprvé ve Spojených státech se tento příběh objevil už v roce 1986, což je k letošku neuvěřitelných 35 let.

Kdo je autor?

Autorem je dnes už jedna z největších ikon komiksového světa, srovnatelná i se samotným Stanem Leem, Frank Miller. Tento spisovatel se podílel na spoustě příběhů, pro spoustu různých vydavatelství. Ať už se tedy jedná o DC Comics (pro které napsal i skvost Batman: Year One nebo Ronin), Marvel Comics (příběhy Daredevilla a Elektry) nebo pro Darkhorse (série Sin City, Robocop vs. Terminator). Na svém kontě má i spoustu ocenění včetně několika Eisner Awards, Harvey Awards nebo Eagle Awards.

Není Návrat temného rytíře přeceňován?

Jednoduše bych mohl říct, že není. A pokud jste si to jenom na okamžik začali myslet, tak byste se měli aspoň trošku zastydět. Témata, která komiks nakousl, už v tehdejší době pohnula celým komiksovým světem. Prakticky jím hýbe dodnes. Temnota, kterou už obal vyzařuje, čtenáře pohltí a nepustí. Obraz Američanů je udělán natolik realisticky, že se člověk nad touto „Zemí Splněných Snů“ musí zamyslet. A patriotismus? Co je to?

Komiks ukáže všechno, co je na společnosti špatné i dnes. Strach z jakéhokoliv poznání něčeho cizího, něčeho, co neznáme. Strach z nenormálna, něčeho, co se vymyká, z něčeho nepochopitelného. Amerika je bez superhrdinů, ti byli zakázáni. Prezidentem je filmová hvězda, která se místo o vyvedení země z krize, stará jenom o svou vlastní image. Gotham je peklo na zemi a to už nedělá problémy Joker (ten je v blázinci), ale gangy puberťáků vedené šílencem.

Návrat temného rytíře totiž není prostě jen komiks, který ukáže příběh superhrdiny, bojujícího se zločinem. V perfektních dialozích ukáže i krizi rozpolcené společnosti.

Co se týká kresby, ta se na dnešní poměry může zdát trošku zastaralá, nicméně z mého pohledu je bezchybná. Každý tah má svůj smysl. Každý superhrdina nebo padouch je věrný svojí předloze, pouze je o těch několik let starší.

Komiks je navíc rozdělen do 4 podstatných částí, z nichž každá vypráví jinou část příběhu.

Příběh komiksu Návrat temného rytíře

Děj se odehrává v roce 1986, ve světě probíhá Studená válka. Světové mocnosti Rusko a Spojené státy jsou na hraně jaderné války a nyní už to nevypadá, že by tento boj mohlo něco odložit. Do toho je tu ale město Gotham, které vždycky strážil hrdina Batman. Ten se ale už 10 let neukázal a lidé začali věřit, že onen legendární hrdina je mrtvý. Město se tak dostává do stále většího chaosu.

Všude řádí gang mutantů, který utiskuje občany. Jeho členové vykrádají obchody, znásilňují, zabíjejí a nikdo, ani slavný poručík James Gordon, je nedokáže zastavit. Batman se tedy po letech v ústraní musí naposledy vrátit a zachránit Gotham, aby jeho odkaz mohl žít dál.

Maskovaný hrdina je ale už vážně starý. Není to ten vitální třicátník, na kterého jsme ze všech komiksů zvyklí. Je to starší, nevrlý, mrzutý 55-letý pán. Jak ale může takový stařík bojovat proti hrůzám města? Přece zkušenostmi a těch má Bruce Wayne na rozdávání.

Jak ale bude přijatý hrdina, který je známý tím, že své nepřátele vždycky pořádně zmlátí? On sám už společnosti nerozumí, vždyť lidé z města chtějí odpustit i Jokerovi, který je, podle psychologa, naprosto normální, napravený muž.

Vrhne se tedy do víru Gothamu a prožije si svou poslední hodinku slávy. A jak je u něj zvykem, naposledy se pokusí zachránit svoje město – město, jehož ochraně zasvětil celý svůj život.

Pár slov závěrem…

Opravdu bych vám děj chtěl popsat víc, ale tím bych vás připravil o takový komiks, který nemá obdoby. Je prostě skvělý po všech stránkách. Pokud máte rádi Batmana a svět DC Universa, tak tohle je dílo, které jste prostě hledali a musíte ho mít. Už jenom proto, abyste dokázali odpovědět na několik otázek.

Co se stalo s ostatními hrdiny? Co je s Dickem Graysonem? Co je s Jasonem Toddem? Kdo je Robin? Kde je Alfred? Co dělal James Gordon? Co Superman, symbol Ameriky? Je vážně válka?

Chtěl bych také poděkovat Crew za to, že nám tento unikátní komiks poskytlo. Batman: Návrat temného rytíře si vaši pozornost totiž zaslouží. Je to právě ten komiks, který bude vždy fenomenálním dílem, na které se vzpomíná. Takže je vlastně vaší povinností si jej i na stránkách vydavatelství Crew pořídit.

Verdikt

Příběh - 100%
Postavy - 100%
Styl Psaní - 100%
Ilustrace - 100%

100%

Naše skóre

Dokonalost na papíře. Jedině tak se snad dá pořádně popsat jeden z nejtemnějších a nejlepších příběhů o Batmanovi.

User Rating: 4.77 ( 3 votes)

Patrik "Superlachtan" Klicman

Superlachtan plující si světem obdivující všechno co se aspoň trošku vymyká realitě všedního života. A taky fanda všeho co se dá uvařit, sníst nebo aspoň odehrát a přečíst.

Podobné články

Back to top button