KnihyNovinkyRecenze

Operace Thümmel – série LEGIE vás pohltí | Recenze

Já vím já vím tu proklatou recenzi na Operaci Thümmel ze série LEGIE jsem vám slíbil už minulý týden… jenže co mám sakra dělat? Bylo toho moc a já tu knížku tak nějak nemohl odložit. Ono totiž přečtenou jsem ji měl už minulý týden… poprvé… aktuálně ji mám přečtenou třikrát… Jasně, už teď bude spousta z vás kroutit hlavou a říkat si, že nejsem normální a že už mi asi odumřely všechny mozkové buňky. Číst Kotletu třikrát?! Můj oblíbený nejvyšší kritik by mi na to pravděpodobně řekl něco ve stylu „Pane vy jste s prominutím ma… maaa… maaaa gooooor!“ A asi jsem. Nedokážu si totiž sám vysvětlit proč mi první díl LEGIE tak moc učaroval.

“Jen víme, že jsou modří jako švestky,” vysvětlil. “Jednou z těch pičusů vypálím slivovici, ze švestek jedněch mimozemskejch,” zaklel Bohdan vedle mě. Citace z Operace Thümmel

Vždyť podle všech „odborníků“ je to obyčejný brak. Tedy “braková literatura” jsem chtěl říct, ale já tohle označení prostě nemám rád a rozhodně si nemyslím, že by do něho snad Operace Thümmel spadala. Právě naopak. První díl LEGIE ve mně od první chvíle vyvolával pocity prvotřídně napsané space opery, kterou jsem už dlouho neviděl – s brakovou literaturou tudíž za mě nemá nic společného. Možná je to tím, že se na tvorbě světa, postav a vlastně všeho podílela i Kristýna Sněgoňová. Možná je to tím, že se Franta rozvíjí a dospívá a možná je to tím, že vždycky psal dobře, jen měl tu smůlu, že ho většina srovnávala s bohem Kulhánkem a nedokázala se na jeho tvorbu podívat objektivně. Než si ale řeknete, že mi už asi fakt přeskočilo, nechte mě vám vysvětlit proč si myslím, že je Operace Thümmel tou top knihou Františka Kotlety.

O čem teda je Operace Thümmel?!

Inu hlavně o švestkách – emzácích a boji proti tomu všemu vesmírnému bláznovství z naší malé Zemičky. Trošku detailněji řečeno, Země je, jak už je u p. Kotlety zvykem opět v prdeli a tentokrát za to můžou zasraní emzáci co si řekli, že bychom se jim hodili na šachtu nebo do konzervy. Výběr to opravdu není jednoduchý, a to tím tuplem když si uvědomíme, že v těch konzervách skončíme ikdyž budeme fárat sebelíp. Naštěstí ale stále platí, že dokud stojí poslední voják odporu, je tady vždy naděje.

Tedy myslel jsem si to, než jsem si hned na první stránce přečetl, že s Operací Thümmel to šlo fakt pěkně do prdele. Hlavní hrdina totiž není tradiční superman, na kterého můžete být zvyklí z jiných knih. Není zdaleka dokonalý, má tunu chyb a slabin a rozhodně se o něm nedá říct, že by byl nějak speciální. Nedá se mu ale upřít určité kouzlo a vskutku zábavný charakter. Možná právě proto, mi přirostl k srdci dřív, než jsem si to uvědomil stejně jako i zbytek posádky Kraksny, s kterou se postupně seznámíte.

“Neříkej jim naše jména. Myslím to vážně. Základní pravidlo. Mám na zemi ještě nějaké příbuzné.,” zareagoval nečekaně vážně Gerasim. Zase mě překvapilo, jak zatraceně chytrý dokázal být, když chtěl. “Já jsem kapitán Bouchač a tohle je… ” “Lord Mrdák,” napověděl Gerasim. “Lord Mrdák,” pronesl jsem s vážnou tváří. Nejlepší na tom bylo, že mimozemšťan prostě nemohl pochopit, že si z něho děláme srandu. Citace z Operace Thümmel

Jak se mi to četlo?

Samo. A to doslova. Když jsem knihu četl poprvé bylo nějakých 7 hodin večer týden zpátky a já si řekl, že si dám sklenku whiskey a na chvilku vypnu. Ona chvilka se ale protáhla na několik hodin a já v brzkých ranních hodinách následujícího dne zjistil, že jsem u konce. Ani jsem nevěděl, jak jsem se tam dostal. Možná s tím má něco společného fakt, že Operace Thümmel má vše, co bych od ní očekával. Dočkal jsem se zábavného, a hlavně zatraceně zajímavého příběhu (ač zápletka může znít absurdně prvoplánově), skvěle zpracovaného světa, úžasných dialogů, propracovaných postav, tuny akce, krve, sraček, emzáků, švestek, ale i sexy ještěrek?! WTF?! Aga no, co dodat …

A teď určitě někdo řekne, že Kotleta a propracované postavy či svět nejdou dohromady, že kecám, jsem jen obyčejný fanboy atd. Nasrat, kdo nevěří může si to přečíst sám a aspoň tak podpořit autory a Epochu.

“Neměli bychom zvednout štíty?“ zeptal se Gerasim. „Tohle, kurva, není Star Trek. Nemáme štíty!“ zařval jsem zoufale, ale pak se pro jistotu podíval na rutaše. „Ne, nemáme,“ potvrdil… Citace z Operace Thümmel

Takže koupit či nekoupit?

Rozhodně koupit. František Kotleta u Operace Thümmel odvedl zatraceně dobrou práci s postupným představováním postav, jejich vývojem, ale i postupným odhalováním světa ve kterém žijí a gradací příběhu plného akce a zábavy. Svět LEGIE navíc skrývá víc než jedno tajemství a já už se teď nemůžu dočkat až jich odhalím ještě více v pokračování s názvem Amanda, proto vám knihu doporučuji a Frantovi dávám bludišťáka.

Náš verdikt

Příběh - 91%
Postavy - 98%
Akce a zábava - 100%
Styl psaní - 95%

96%

Naše skóre

František Kotleta u Operace Thümmel odvedl zatraceně dobrou práci s postupným představováním postav, jejich vývojem, ale i postupným odhalováním světa ve kterém žijí a gradací příběhu plného akce a zábavy. Pokud tedy máte chuť na novou akční space operu, neuděláte s Operací Thümmel chybu!

User Rating: 2.73 ( 4 votes)

Jan "White Rabbid" Kőrmendy

Šílenec do fantasy a sci-fi, geek, streamer, ale hlavně vášnivý gamer tělem i duší! Hry mě provází celý život a tak jsem tu, abych vám dal něco, do toho vašeho.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button