NovinkyOldschool

GOD OF WAR | JAK TO VŠECHNO ZAČALO

To, že je Kratos starý polobůh který sebou tahá svého syna jménem Atreus ví dnes asi každé malé děcko. Ale kdo z Vás si vzpomene na to, jak tohle všechno začalo? Ti neznalí z Vás budou asi pěkně překvapení, protože Kratos toho ve své historii skrývá vážně mnohem víc.

O vzniku

Původní God of War je akční adventura kterou v roce 2005 přivedlo na scénu Santa Monica Studio a to rovnou od prvního dílu jakožto exkluzivitu pro Playstation distribuovanou přímo pod Sony Computer Entertaiment.

Musím podotknout, že je vážně neuvěřitelné jak ten čas letí. Zatímco dnes se nová generace hráčů rozplývá nad úžasnou grafikou PS4 a Kratem jakožto starcem, který čelí nepřátelům ze světa Severské mytologie, je tomu už 15 let od doby kdy jsem ho na obrazovce jakožto zparchantělého Zeusova syna spatřil já! No vážně, koukněte do kalendáře, 15 let!

Děj

Chci upozornit, že děj neodvyprávím úplně celý, protože nechci těm z Vás, co se po přečtení rozhodnou si první GoW poprve zahrát, zkazit některé momenty.

Příběh hry začíná pořádným flashbackem. Náš hrdina stojí na úskalí hory, ze které skáče dolu. Přijde záblesk a následně nás děj vrací o tři týdny zpátky a připomíná nám příjemnou plavbou na lodi, kde nás kromě rozbouřeného moře, nemrtvých legionářů a harpií přichází navštívit také Hydra, odporný had žijící v mořích, který má hned několik hlav a nadměrnou velikost. Bez jediného slůvka se pouštíme do boje, hlava nehlava pomlátíme několik legionářů, proběhneme se po lodi a až po zabití hydry se teprve začneme pomalu, ale jistě dozvídat, co že se to vlastně stalo. Váš hlavní hrdina Kratos, byl totiž nebojácný Spartský válečník, který se svou padesátičlennou skupinou vyrazil do boje proti neuvěřitelné přesile, kterou chtěl přelstít.

V boji proti barbarské hordě však byla jeho armáda téměř zmasakrována a Kratos ve chvíli naprosté zoufalosti nabídl svůj život Aresovi, bohu války, výměnou za to že mu Ares pomůže tyto barbary porazit. Ares cítil z Krata obrovský potenciál, a tak mu tedy pomohl. Pozabíjel všechny barbary a Kratovi dal zbraň jménem Blades Of Chaos (pokud chcete česky tak Čepele Chaosu) které jsou dlouhým řetězem připevněny ke Kratovým pažím.

 Z Krata se poté stal obávaný válečník který ve jménu Arese dobyl velikou část Řecka. Narazili však na jednu vesnici, která uctívala Athénu, bohyni moudrosti. Ares našeho hrdinu vyburcoval k tomu aby celý plný vzteku a krvežíznivosti šel a celou vesnici do posledního obyvatele vyvraždil. Navzdory svým předtuchám a varováním tamní věštkyně Kratos šel, zabíjel a znesvětil i tamní chrám tím, že zabil všechny uvnitř. Ve chvíli kdy zabil všechny obyvatele vesnice se však jeho zaslepenost vytratila a zjistil, že jeho poslední oběti jeho řádění byla jeho vlastní žena a dcera.

Ares vysvětlil, že celé to vraždění byla zkouška jeho síly a že tento závěr byl symbolickým přerušením jeho posledního kontaktu se světem lidí. Věštkyně Kratose navždycky proklela a spojila popel jeho mrtvé rodiny s jeho vlastní kůží, díky čemuž Kratos dostal svou vybledlou barvu a vysloužil si přezdívku „Ghost of Sparta“ (Duch Sparty) která naháněla všem kolem strach a hrůzu.

Loď, na které jsme začínali byla totiž napadena Aresovými jednotkami, které se nyní snaží Krata zabít za to, že se vyvázal z jeho služeb. Poté co zabijeme Hydru se Kratosovi zjeví Ahtena která chce aby Kratos zastavil Arese než zničí celé její město. Kratos souhlasí ale výměnou za to si žádá aby ho bohové zbavili všech děsivých vzpomínek na jeho minulé zločiny a také mu dali novou šanci na vykoupení.

Myslím, že to je chvíle kdy musíme s vyprávěním přestat, abychom lidem co se na hru teprve chystají neprozradili jak to všechno dopadne. Jediné co můžeme říct je že uvidíme také Kronose, Pandořinu skříňku, Medusu, kozy, minotaury, jednou zemřeme, vyškrábeme se zpátky z pekla a budeme hledat mocný meč na porážku Arese. Jo, a bohové nás taky pěkně podrazí…

Gameplay

Hra není jen krvavá mlátička, ale obsahuje také spoustu pasáží, kde musíte vyřešit různé hádanky a nástrahy, abyste se dostali do další části.  Na výběr máte kromě klasických Blades of Chaos také několik dalších zbraní které jsou založené na opravdových kořenech Řecké mytologie. Ve hře navíc bylo velice průlomové že při souboji můžete nepřítele dorazit rychleji pomocí minihry ve které musíte ve správném čase a pořadí namačkat určitá tlačítka díky kterým aktivujete krvavou animaci která ukončí život oslabeného monstra, které právě stojí proti vám. Což je mimochodem něco, co mi u posledního God of War docela chybí.

V prvním God of War nechybí ani levelování, kde můžete pomocí červených silokoulí získávat body, které lze pak uplatnit na dovednosti s některou zbraní ve vašem inventáři. Navyšujete tak poškození které zbraň způsobí, odemykáte nová komba a spoustu dalších vychytávek. Dále se po hře povalují ještě Gorgonovy oči a pírka Fénixe. Při nalezení určitého počtu těchto předmětů si navyšujete maximální zdraví a magickou kapacitu.

Dále musíme hru pochválit za její unikátní filmové zpracování a na tu dobu velice dobře promyšlené načítání. Které je oproti konkurenčním hrám tohoto žánru vážně rychlé. Je to proto, že hra z menu přechází přímo do cutscény která prějde ve hru a tak hráč ani nestihne zaregistrovat, jestli se nějaký loading screen vůbec objevil. Těžší pasáže pak hra načítá ve chvíli, kdy procházíte nějakou na první pohled nezajímavou lokací. Zkrátka je vše připraveno dopředu.

Úspěchy

Hra byla velice dobře přijata jak kritiky, tak fanoušky a je držitelem mnoha ocenění, včetně vyznamenání „Hra roku“ od Academy of Interactive Arts & Sciences. IGN označilo God of War za úplně nejlepší hru na Playstation 2 na jejich seznamu 25 TOP Playstation 2 Her.

Na závěr ještě řeknu že hře se dostalo i Remasteru v HD grafice, který pak vyšel pod názvem God of War Collection pro PS3 a PSvitu. A já ze srdce doufám, že se dočkáme něčeho podobného i na PS5 abych si to mohl celé projít znovu, zase o něco hezčí.

A pokud se Vám tento článek líbil a chcete si God of War připomenout v živější podobě, mrkněte se na video které jsme této hře jakožto Retro Hráč věnovali. Najdete tam úvodní reportáž a potom hodinu a půl dlouhý otvírací gameplay.

Díky moc za přečtení a zase příště u nějaké té vykopávky – Hrajte Retro!

Daniel99j

Jsem zakladatelem projektu Retro Hráč, tvůrcem hry Head Hunters, grafický designér a především milovník videoher. Od malička k nim mám pozitivní vztah, první zařízení na kterém jsem hrál bylo Nintendo NES které si koupil můj starší bratr a mojí nejoblíbenější konzolí se pár let na to stala Sega Mega Drive. Mezi moje ostatní koníčky patří také komiksy, sbírání figurek a her, bojové sporty, fitness a digital art.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button