KomiksNovinkyRecenze knih

Warhammer 40K: Marneus Calgar

Legendární velmistr kapituly Ultramariňáků Marneus Calgar z temného světa Warhammer 40K má svůj vlastní sólo komiks napěchovaný akcí a brutalitou. Nováčkům i veteránům tohoto populárního universa se tak otevírá příběh jednoho z nejdrsnějších chlápků, kteří kdy křižovali galaxii. Stojí jeho výprava za naši pozornost?

Kdo je Marneus Calgar?

Foto: Crew

Je to Arnold Schwarzenegger na sci-fi steroidech. Lidský tank, který bez bázně a hany kosí kacíře a mimozemské stvůry po tisících. Komiks ale nezobrazuje jen typický pracovní týden upgradované verze Arnieho. V příběhu se dozvídáme, kdo je Marneus Calgar doopravdy zač, kde se vzal a proč se rozhodl stát se Ultramariňákem. Paralelně jsou tak vyprávěny dvě příběhové linky, současnost a minulost.

Nová mise přivede Marnea Calgara na jeho rodnou planetu Nova Thulium a vyvolá v něm vzpomínky na neveselou minulost, do doby než se z něj stal elitní zmutovaný voják. Kromě hořké nostalgie se bude náš hrdina muset vypořádat s invazí šílených kacířů, kteří obětují nebohé civilisty Khornemu, bohovi krve. Asistovat mu přitom bude jeho skupina po zuby ozbrojených Ultramariňáků a také červený tech flanďák z kultu Adeptus Mechanicus.

Klišé narvané akcí

Příběh komiksu Warhammer 40k: Marneus Calgar je i mimo poměry warhammerovského univerza jedno velké klišé typu: přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem (přišel jsem u toho sice o jeden orgán nebo dva, ale to nevadí). Jednoduchou zápletku trochu ozvláštňují pohledy do minulosti, ale i tam se jedná o vesměs příběh, který nijak zvlášť nepřekvapí.

Hlavní předností komiksu je všudypřítomná akce, detailnost scén, zajímavé postavy a nekompromisní brutalita. Bez té by koneckonců nebyl Warhammer 40k to pravé ořechové. I přes primární zaměření na drcení tělesných schránek nepřátel se tvůrci dostatečně věnovali charakteristice postav. Marneus a jeho nejbližší společníci nebudí jen dojem akčních figurek, které tam prostě jsou, ale dodávají jednoduchému příběhu hloubku. V případě již zmíněného tech kněze z fanatické církve uctívačů strojů dochází i k několika vtipným scénám, které jistě potěší všechny fanoušky Warhammeru.

Grafické zpracování

Po grafické stránce není co vytknout. Je vidět, že se zpracování Marneovy výpravy chopili profíci ve svém oboru, a tak je radost si třeba komiksem jen listovat. Každá scéna je plná detailů, i samotné postavy mají pečlivě vykreslené grimasy, což skvěle podporuje vážnost situace. Panely jsou přehledné a povětšinou dodržují stále stejnou paletu barev, což dává vyniknout ponuré atmosféře a také potokům krve.

Krátce se ještě musím zmínit o překladu. Překladatel si dobře poradil s názvy různých událostí, skupin apod. Oceňuji, že originální názvy jsou napsané v poznámkách pod čarou, takže si zvědavý čtenář zběhlý v angličtině může na internetu dohledat další informace.

Závěrem

Warhammer 40k: Marneus Calgar je perfektním způsobem, jak se dostat do rozsáhlého světa vesmírného Warhammeru. V komiksu jsou pasáže, které nenásilně a přehledně vysvětlují důležité události z historie i vznik samotných Ultramariňáků, jedné z nejdůležitějších frakcí. Dobře se v něm tak bude orientovat i úplný začátečník, který má o tomto brutálním světe jen mlhavé povědomí.

Zároveň potěší i skalní fanoušky, kteří zde najdou vše, co do správného Warhammeru 40k patří a třeba si i doplní mezery ve znalostech. Komiks mimo jiné v sobě skrývá i alternativní obálky, které jsou velmi povedené. Pro fanoušky se tak jedná o nezanedbatelný kousek do sbírky.

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství CREW.

Verdikt

Příběh - 65%
Kresba - 100%
Barvy - 95%
Postavy - 85%

86%

Naše skóre

Pokud hledáte komiks nabitý akcí a "pěknými" obrázky, tak je Warhammer 40K: Marneus Calgar dobrá volba. Komiks udělá radost zejména fanouškům Warhammeru, ale nepředpokládá předchozí znalosti tohoto universa. Užít si ho tak mohou i neobeznámení čtenáři. Nicméně pokud hledáte zajímavý, hluboký příběh, tak se raději poohlédněte po něčem jiném.

User Rating: Be the first one !
Zdroj
Foto: Warhammer 40k: Marneus Calgar | Gamesmag

Lucie "Mystica" Laštovková

Hráčka všemožných her a čtenářka všemožných knih. Závislačka na dobrém jídle. Začínající game designérka a nenapravitelný snílek.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button