NovinkyNovinky HW

Steam Deck je tu… pro některé. Zkontrolujte si, co vám na něm poběží

Nová konzole od Valve Steam Deck je od 25. února v prodeji. Prozatím ji ale má v rukou pouze pár vyvolených. První zájemci, kteří si Steam Deck “předrezervovali”, měli 25. února možnost jej teprve objednat. A objednávky se budou vyřizovat po malých skupinkách, každý týden jedna. Takže většině lidí nezbývá než koukat na recenze a kontrolovat, jak to vypadá s jejich knihovnou her na Steamu.

Přes prvotní nadšení z konzole se záhy po jejím odhalení ukázalo, že Steam Deck nebude schopen správně pracovat se všemi hrami, které jsou na Steamu k mání. Valve v rámci Steam Decku přišel s rozdělením na 4 kategorie. Výborně hratelné, hratelné s výhradami, nehratelné a nezjištěno. Jednoduše: některé hry Steam Deck zvládne výborně, jiné bude lepší zahrát si někde jinde, některé si nezahrajete vůbec a u jiných se čeká, než je někdo otestuje. Pokud více oceníte video než můj strohý odstaveček, nabízím i “instruktážní” video.

Steam Deck
Foto: Gamesmag.cz

Valve ale momentálně také umožňuje přímo přes Steam zjistit, jaký status mají hry z vaší knihovny. Přímo zde máte možnost se podívat, kolik vašich titulů je momentálně Steam Deck vůbec zvládne schroustat a jestli se vám tedy investice do nového handheldu vyplatí. Momentálně známe status přes 400 titulů. To je sice v porovnání s množstvím her dostupných na Steamu zoufale málo, počet otestovaných titulů ale stále roste. K testování se navíc budou moci přidat přímo i samotní hráči. A je logické, že většinu z nich zajímají hlavně AAA tituly a klasiky, než obskurní indie hry. Na SteamDB máte navíc možnost se podívat na seznam her, které se údajně na Steam Decku hrají výborně.

Appeal a budoucnost

Valve se se svým handheldem očividně snaží cílit na hráče, pro které bylo Nintendo Switch příliš “dětinské”. Těm chce nabídnout hlavně AAA moderní tituly, které nemají šanci se na Switch dostat, a “dospělý” handheld, který se za ty peníze vyplatí. Na rozdíl od Nintenda se navíc nebrání tomu, aby hráči upravovali zařízení dle svého. Na Steam Deck můžete nainstalovat i neherní aplikace a klidně i jiný operační systém.

A ukazuje se, že hráči si zřejmě za tento drobný přenosný počítač rádi připlatí. Ředitel společnosti Gabe Newell oznámil, že nejprodávanější verzí Steam Decku, je ta nejdražší. Navíc se zmínil o tom, že Steam už přemýšlí nad dalším Steam Deckem, který by měl napravit chyby prvního modelu. Naopak se v současnosti nepočítá s žádným subskripčním modelem, jako jsou např. Xbox Game Pass, nebo PlayStation Plus.

Pokud vás zajímají hlavně technické parametry, dovoluji si vás odkázat na náš starší článek, nebo rovnou na oficiální web.

Zdroj
Foto: Valve

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button