NovinkyTéma dne

Jak válka na Ukrajině ovlivňuje videoherní sféru

Nelehce se sledují události, které se v posledních dnech dotýkají Ukrajiny a jejího lidu. Není potřeba se příliš rozepisovat o tom, co se na Ukrajině děje. Sami už určitě máte touto dobou zjištěné informace o vývoji na Ukrajině již ze sta různých zdrojů, které jsou k informování o této situaci mnohem povolanější. Katastrofa, která postihla Ukrajinu ze strany Ruské federace, má ale dopady na veškeré dění a jako taková dopadá i na videoherní odvětví. Což je pro změnu náš obor.

Z Ukrajiny přišlo mnoho skvělých her, za kterými stojí výteční lidé a byla by škoda nepřipomenout si, co nám tato země již přinesla. Jedním z nejznámějších studií Ukrajiny je například GSC Game World stojící za herní sérií S.T.A.L.K.E.R či RTS sériemi Cossacks a ještě starší legendou American Conquest. O to více se asi všichni těšili na nový díl ze série S.T.A.L.K.E.R s názvem S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl, který měl přijít v Prosinci tohoto roku.

Dále je bezpochyby nutné zmínit studio 4A Games, které dalo vzniknout populární videoherní adaptaci stejnojmenné knižní série Metro od autora Dmitrije Gluchovskiho. Jejich poslední hra z roku 2019, Metro Exodus, byla následována dvěma výbornými dlc s příslibem, že další hry z tohoto skvělého univerza nás ještě čekají.

Mezi další významná studia lze bezpochyby zařadit Game-Labs LLC. Toto studio stojí za sériemi jako jsou Ultimate General a Ultimate Admiral, které já osobně řadím mezi jedny z nejlepších RTS strategií současnosti. Jejich aktuálně vyvíjená hra This Land Is My Land se naopak odehrává v období divokého západu, kdy se coby indián snažíme zamezit vybíjení a vyhánění původních obyvatel Ameriky.

Dále tu pak máme vývojáře z Frogwares a jejich loňský titul Sherlock Holmes Chapter One. Mezi těmito velikány je ovšem i spousta menších studií jako je studio Sengi Games vyvíjející The Serpent Rogue nebo Vostok Games s jejich hrami Survarium a Fear the wolves. Těmito studii však ani zdaleka výčet nekončí, je mnohem více dalších studií, jejichž vývojáři jsou v ohrožení a na které by se nemělo rovněž v této nelehké době zapomínat.

Všechna výše zmíněná studia a hlavně jejich vývojáři jsou aktuálně ohrožení na životě. Je tak nad míru jasné, že vývoj her od těchto studií jde aktuálně na vedlejší kolej a v brzké době se tak od žádného z nich her nedočkáme. Ať už jde o S.T.A.L.K.E.R. 2, který měl vyjít 8. prosince letošního roku, nebo jakékoliv další hry.

Odezva zahraničních studií

Alespoň trochu povzbudivá jsou vyjádření některých zahraničních studií a vydavatelství. Za zmínku stojí postoj těch, která se odhodlala přímo pomoci. Tato studia k 26. 2. 2022 jsou: polská studia CD Projekt RED a 11 bit studios, polské vydavatelství ALL iN! GAMES, české studio Amanita Design, americké studio Bungie, švédské vydavatelství Raw Fury a kanadské studio Digital Extremes.

Studio 11 bit studios, které nám přineslo hru This War of Mine uvedlo v prohlášení, že všechny peníze, které v následujícím týdnu vyberou za prodej jejich hry či dlc poputují Červenému kříži. Stejně tak české studio Amanita Design pošle veškerý výdělek z prodeje her CHUCHEL, Creeks a Machinarium organizaci Člověk v tísni. S příslibem poslání jednoho milionu polských zlotých organizaci Polska Akcja Humanitarna přišlo polské studio CD Projekt RED. Spolu s těmito studii pak přišlo s pomocí i studio Bungie a vydavatelství Raw Fury. Bungie pošle výtěžek z prvních dvou dnů jejich akce Game2Give a vydavatelství Raw Fury stejně jako studio 11 bit studios podpoří Červený kříž. Vývojáři free to play hry Warframe ze studia Digital Extremes podpoří sto tisíci dolary kanadský Červený kříž. K pomoci se odhodlalo i polské vydavatelství ALL iN! GAMES, které pošle Červenému kříži výtěžky prodejů her Chernobylite a Paradise Lost z několika následujících týdnů. Všechny tyto organizace vybrané peníze následně použijí na akutní pomoc lidem na Ukrajině.

Ostatní vyjádření studií naleznete pod příspěvkem.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button