NovinkyRecenzeSeriály

Hawkeye, nejmíň zajímavý Avenger, zabodoval

Posledním seriálem, který nám Disney v roce 2021 přinesl, byl Hawkeye. Ten se dá považovat za naprosto šokující překvapení. Nejen, že překonal všechna očekávání, ale Jeremy Renner konečně ukázal plný potenciál této stále podceňované postavy a jediného z původních Avengers, který nedostal sólo film. V pár dílech si tak můžeme užít Vánoce, filmovou akční klasiku a příjemný humor. Hawkeye se jako jednohubka prostě povedl.

Hlavně ať se nezapomene na Black Widow

Clynt Barton (hrdinovo civilní jméno) si užívá příjemný čas se svými dětmi, kdy se šel podívat na muzikál o Avengerech. V tom vidí svou drahou přítelkyni Natashu Romanov (Black Widow), se kterou prohrál souboj o to, kdo se obětuje, aby byl zachráněn svět. Tyto vzpomínky uvidíte ještě několikrát, takže si na ně musíte zvyknout, aby se náhodou nestalo, že byste zapomněli, že Hawkeye měl kamarádku.

Nicméně kde se vzala, tu se vzala, je tu najednou Kate Bishop (Hailee Steinfeld), která se dostala k obleku zabijáka mafiánů Ronina. No a Ronin je přece Hawkeye v období tzv. probliknutí, během kterého zmizela půlka celé vesmírné populace. Tomu to samozřejmě nedá a Kate najde, chce jí vzít oblek a do toho se najednou připlete mafie, která se tomuto mstiteli chce pomstít (no není to ironie?).

Dvě naprosto odlišné hlavní postavy

Nevěřil jsem tomu, že Jeremy Renner dokáže sám potahat celý seriál. Nejspíš tomu původně nevěřilo ani studio, protože Hawkeye měl být podle všeho jen celovečerní film. Nakonec jsem ale byl z jeho výkonu nadšený. Stárnoucí, unavený ale velezkušený hrdina, který se vydává na jednu ze svých posledních misí, aby zabránil zbytečnému krveprolití, vypořádal se s minulostí a mohl si v klidu dožít v ústraní se svou rodinou. Naprosto perfektní, jeho roli jsem prostě žral celou dobu.

Kate Bishop byla od začátku pro mě velkou neznámou. Více než dvacetiletá, energická holčina chodící na vysokou školu s jediným cílem. Něco v životě dělat. Když se rozkryje ono pozadí postavy jako bohaté mladé holky, která v životě moc věcí neřešila, tak přijde divákovi neskutečně otravná. Nicméně i ten její smysl pro spravedlnost a ta touha konat dobro za každou cenu si diváka postupně získá. Ačkoliv teda platí stále jedna podstatná věc, ačkoliv herečka Hailee Steinfeld otravně nepůsobí, její postava Kate je přesný opak.

Zajímavé ale je, že to oběma skvěle ladí. Samozřejmě zkušený starý veterán a mladý nadšenec je dvojice, která je v televizním průmyslu osvědčená po desítky let. Tito dva ale ukázali přesně proč. Vtipy, mezi různými generacemi a ten souboj lehkovážnosti a zkušeností přináší perfektní balanc, na který je prostě radost pohledět.

Skvělé bojové scény a Vánoce

Celý seriál probíhá o Vánocích. V pozadí tak občas narazíte na nějakou tu klasickou vánoční koledu. To překvapivě seriálu ale neskutečně sedí a ještě vás (jestli to vůbec jde) na svátky více nabudí. Zajímavý je také soundtrack. A to v takovém slova smyslu, že jej absolutně nepostřehnete. Víte, že hraje, víte, že se něco bude dít, ale je vám to tak nějak jedno. Ze všech Marvel seriálů, se tento skutečně nepovedl a to je škoda. Hudba v seriálu je totiž jinak velice dobrá. Písnička Save the City, kterou určitě uslyšíte je prostě skvělá. Doslova ze všech seriálů je jediná, kterou jsem si zapamatoval a občas si jí stále zabroukám.

No a pak tu jsou bojové scény. Nevím proč, ale prostě mám slabost pro luk a šípy co dělají různé triky. Těch je v seriálu naštěstí dost, takže i ten nejnáročnější fanoušek si může užít magnetické, zvětšovací nebo klasické vybuchující šípy. Jestli se skutečně něco povedlo, jsou to reálné bojové scény, které místy doplňují jednoduché nepřeplácané efekty a seriál se tak parádně vyhýbá digitálnímu chaosu.

Tento směr příběhu neskutečně prospěl. Místy tak sice máme vážnější notu, která se moc k Vánocům nehodí. Nicméně s nepřeplácanou akcí, to příjemně ladí a všechny epizody tak příjemně uplynou.

Hawkeye má ale jednu velkou chybu

Bohužel seriál má jeden obrovský nedostatek. Zatímco u všech ostatních seriálů přemýšlíte, jak budou pokračovat, tak u Hawkeye po týdnu už pořádně ani nevíte o čem byl. To je tak obrovská škoda a promarněný potenciál, který seriál hrozně sráží. Funguje totiž především jako představení pro Kate Bishop do světa Marvelu. Ta totiž podle komiksů jednou převezme i přezdívku Hawkeye a tak prostě celá tato jednohubka i působila. Je to škoda, Jeremy Renner totiž ukázal, že má v roli stále co nabídnout.

Závěrem tak lze říct jediné. Seriál se povedl. Na to, že se od něj vůbec nic neočekávalo, je to jedno z těch velice příjemných překvapení loňského roku. Clyntovi řádně zahrála jeho pravděpodobně poslední píseň. S minulostí se vyrovnal a budoucnost nyní bude patřit Kate Bishop. Tak to má být i podle komiksu a není tedy proč se zlobit. Velice dobré herecké výkony a kvalitní akce to navíc i podtrhávají. A co u vás, který Disney seriál se vám líbil nejvíce?

Verdikt

Obsazení - 85%
Příběh - 80%
Postavy - 65%
Hudba - 75%
Herecké výkony - 80%

77%

Hawkeye je rozhodně dobrý seriál. Bohužel pouze otevírá příběh pro Kate Bishop a to jde na něm hrozně vidět. Nicméně se Jeremy Renner s rolí opět vypořádal parádně a role mentora mu více než svědčila, nehledě na velmi příjemnou vánoční atmosféru.

User Rating: 4.78 ( 12 votes)
Zdroj
Foto: Disney

Patrik "Superlachtan" Klicman

Superlachtan plující si světem obdivující všechno co se aspoň trošku vymyká realitě všedního života. A taky fanda všeho co se dá uvařit, sníst nebo aspoň odehrát a přečíst.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel Konopa
Host
Pavel Konopa
2 let před

Krásný dokument, ale hawkeye není přítel Black widow 🤣

Jarda "prank" Strejc
Člen
2 let před
Reply to  Pavel Konopa

Oni nejsou přátelé?

Jan "White Rabbid" Kőrmendy
Člen

Back to top button