NovinkyPCTip na víkend

Maličké hry zdarma pro vás „pod stromeček“ | Tip na víkend #50

Je nám úplně jasné, že dnes máte na práci úplně jiné věci než chodit na herní weby. Stejně tak je nám úplně jasné, že předvánoční slevy na všech e-shopech zadupaly do země vaši ubohou peněženku a vy i vaši známí se opět topíte v hromadě „výhodných“ her, které nikdy nespustíte. Ale stejně si nemůžeme odpustit ještě malý dárek pro ty, které jednoduše žádná ze zlevněných her neoslovila. Nebo pro ty, na které bohužel nevyšla žádná z našich adventních výher. A protože předpokládáme, že známé hry zdarma netřeba připomínat, nabízíme něco menšího. Tady je seznam malých, ale velmi zábavných her, které si můžete jen tak stáhnout.

If On A Winter‘s Night, Four Travelers

Přestože všechny hry na seznamu jsou důkazem toho, že hra nemusí být ani dlouhá, ani od obřího týmu na to, aby mohla být zábavná, If On A Winter‘s Night, Four Travelers z nich přeci jen trochu vyčnívá. V této hororově laděné adventuře se vrátíte do dvacátých let, abyste odkryli, co stojí za podivným úvodem celé hry. Jedné noci, v jednom vlaku se potkávají čtyi cestující. Nejen, že si nejsou jistí, proč jsou na vlakovém karnevalovém večírku… Oni si moc nejsou jistí ani tím, kde se tu vůbec vzali. Takových her potřebujeme víc a nezbývá než doufat, že se Dead Idle Games vrhnou i na další projekty. Zatím je možné je podpořit koupí art booku.

Unbeatable [white label]

Jestli tu na seznamu máme hru, která by mohla bez mrknutí oka soutěžit s placenými hrami nebo si bez reptání napálit desetieurovou cenovku, je to Unbeatable. Rytmické hry sice nejsou žánr pro každého, ale rozhodně jde o jeden z těch žánrů, které by si jednou za čas měl každý zkusit. Jen tak, pro srandu. Unbeatable má ale tu přednost, že nejde jen o vykrádačku známých titulů, která se drží jen díky neexistující cenovce. V téhle hře najdete vynikající hudbu, která se vám dostane pod kůži, skvělou nostalgickou estetiku a jako bonus ještě jaksi mimoděk se odehrávající příběh. Pokud se vám líbilo třeba anime FLCL, tohle nesmíte minout. A koukejte si koupit soundtrack!

Grimm‘s Hollow

Hra o stydlivé „smrtce“ Lavender má na prvním místě příběh a postavy a až na druhém RPG mechaniky a tahové boje. Zábavné je ale naštěstí obojí stejně. I když… tahových RPGček jste už nejspíš odehráli hodně, zatímco s roztomilými duchy, kteří vám nabízejí muffiny ve tvaru lebky, se tak často nepotkáte. RPG většinou nabízejí hodiny a hodiny obsahu, Grimm‘s Hollow ale nabízí výborný a dojemný příběh zhuštěný do pár hodin hraní. A pokud byste chtěli autorovi přispět, můžete si koupit balíček s artworky nebo třeba soundtrack.

Hrdina

Hrdina je na našem seznamu tak trochu anomálie. Nejde možná o tak propracovanou nebo strhující hru, jako jsou ty ostatní, rozhodně ale o zajímavý a vtipný nápad. A hlavně – je česká a multimediální. Alternativní (byť už dost známá) kapela Zrní v roce 2011 vydala album Hrdina počítačový hry jde do světa. No a tohle je ono. Ve hře, která není pouhým marketingovým produktem si za tohoto Hrdinu zahrajete. A samozřejmě za doprovodu původní hudby. Stejně jako nápad vzešel z alba, hra vzešla z melodií a levely tedy svým designem vychází přímo z konkrétních skladeb na albu. Tenhle experiment nejspíš většina nefanoušků přeskočí, pro vás pár, kteří hudbu Zrní znáte, by ale byla škoda hru nezmínit.

Burning Daylight

Nebýt ještě jednoho titulu níže, bylo by Burning Daylight rozhodně nejtemnějším titulem našeho seznamu. Dystopický příběh se odehrává z nedaleké budoucnosti na vás totiž bude neustále chrlit ohromující, ale rozhodně ne příjemný svět. A pokud si užíváte hry jako Limbo nebo Inside, kde se příběh vypráví hlavně prostředím a vaší interakcí s ním, není důvod po téhle načervenalé noční můře nesáhnout. Hra vznikla jako studentský projekt tuctu lidí, ale vyloženě si říká o plnohodnotné rozpracování.

Dyo

Dyo je tu pro všechny, kteří rádi namáhají svůj mozek a zároveň ocení, že se můžou při hře pohádat s kamarádem. V tomto velice chytrém co-opu (opět od studentíků) dostanete na starost dva minotaury, snažící se utéct z labyrintu. Ideálem samozřejmě je, že si budete pomáhat a vysněného cíle dosáhnete kombinací svých schopností. Lokální splitscreen je v tomto případě alfou a omegou celé hry – hlavní mechanikou je totiž spojování rozdělených obrazovek v momentech, které vám umožní posunout se v levelu. To je všechno a věřte mi, že to bude náš mozek až až.

The Supper

The Supper je… hm… The Supper je rozhodně zážitek. Pokud je podle všechno ostatní na seznamu až moc rozjásané, barevné a logické, zkuste surrealistickou hororovou adventuru. Paní Appletonová už zase slyší ten hlas. A hlas si žádá jídla. Takže bychom vlastně mohli říct, že je to hra o vaření? A vlastně cokoliv, co bych vám řekl navíc, by vás jen ochudilo o ten správný zážitek. Tenhle titul je navíc ze všech nejkratší, projdete ho za pár minut, a tak by byla škoda vás ochudit byť o jediný element. Až se najíte dosyta, můžete rovnou skočit na další autorovy jednohubky.

Moc vám děkujeme, že se pořád vracíte na náš web. A já osobně vám děkuji, že čtete i ty nejposlednější články – ty o maličkých indie hrách. Tak vás některé z mých doporučení zaujalo a zpříjemní vám vánoční svátky a dlouhé zimní večery. Za redakci Gamesmagu bych vám rád popřál veselé Vánoce!

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button