NovinkyPCRecenze

Age of Darkness: Final Stand early access. Nekompromisní survival

Nová survival RTS Age of Darkness: Final Stand je nástupcem známé strategické hry They Are Billions. Nicméně tentokrát se nacházíme v nejmenovaném fantasy světě, kde se místo zombíků šíří temnota a tisíce krvežíznivých nepřátel čeká jen na to až nastane noc. Váš úkol je prostý, ačkoliv není ani trochu jednoduchý. Musíte za každou cenu ochránit poslední výspu lidstva.

Simulátor pocitů beznaděje

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se museli lidé cítit v bitvě o Helmův Žleb? V Age of Darkness: Final Stand to můžete zažít na vlastní kůži. Znovu a znovu bude vaše město napadáno hordami nemrtvých až nakonec pod jejich nátlakem padne hrdina a s ním i pevnost –⁠ jádro města a poslední útočiště vašich obyvatel. Žádný Gandalf vás bohužel zachránit nepřijede. Po několikátém neúspěšném pokusu o vybudování prosperujícího městečka zbývá už jenom jediné… git gud.

AOD: FS je totiž po čertech těžké a to už i na normální úrovni. Vzhledem k tomu, že je hra momentálně v předběžném přístupu, tak ani těžší obtížnost nejde zvolit. Tahle strategie vám už od začátku vůbec nic nepromine, takže nedokonalá příprava na útok nebo smrt hrdiny během něj znamená jasný game over. A to je správa zdrojů a budování lehké a docela přehledné.

Hra bohužel trpí určitými nedostatky, které ji zbytečně hráčům stěžují. Možnosti organizace vojenských jednotek nejsou ideální. Jejich rozdělování do oddílů je nepraktické a v situaci, když na vás útočí několik stovek nepřátel i dost zmatečné. Navíc docela nepříjemný problém představují situace, kdy jednotky nedávají prioritu správnému taktickému cíli především při obklíčení. V záplavě stejně barevných nepřátel je také někdy těžké spatřit nebezpečné jedince a včas na ně zareagovat. Větší barevná variabilita příšer by hře rozhodně neuškodila.

Náhoda je blbec

AOD na můj vkus momentálně až příliš závisí na náhodě, nebo štěstí chcete-li. Startovní místo vám hra přidělí náhodně, takže pokud vás šoupne do místa, kde máte zdroje jídla, dřeva a kamene daleko, tak máte docela problém. To samé platí, pokud se na začátku hry ocitnete na příliš volném, nebo příliš těsném prostředí. Vaše vesnice je buď moc na ráně, anebo je na tak malém prostoru, že za hradbami špatně schováte důležité budovy, které si nemůžete dovolit stavit pořád dokola.

Na začátku každé Noci smrti dostanou zrůdy nějakou náhodnou výhodu. Sebelepší příprava je vám pak docela k ničemu, když se na začátku budování vaše jednotky nemohou během celé Noci léčit. V opačném případě platí, že pokud útok odrazíte, tak si můžete vždy vybrat mezi jednou ze tří náhodně nabízených výhod. Nahodilost jako taková samozřejmě není na škodu. Pomáhá každou novou hru odlišit od těch předchozích, ale stejně se nemůžu ubránit pocitu, že má až příliš velký vliv na to, jak dlouho vaše městečko vydrží stát.

Jak je na tom předběžný přístup?

Hra působí dobrým dojmem, i když se jedná pouze o předběžný přístup a spousta věcí ještě chybí. Skvělým rysem hry jsou hrdinové/velitelé. Zatím je k dispozici pouze jen rytíř Edwin, který vlastní velký hořící meč a bojuje nablízko. Vzhledem k tomu, jak je snadné, aby pošel v prvních liniích, do nichž se pouští až s moc velkým elánem, tak se nemůžu dočkat až vývojáři představí hrdinu útočícího na dálku. Kromě dalších hrdinů plánují tvůrci přidání dalších nepřátel, budov, a to je nejdůležitější –⁠ příběhovou kampaň. Ta AOD hodně schází, protože momentálně můžete hrát jen v režimu Survival, takže prostě vydržíte to, co vydržíte a pak můžete začít nanovo.

Ocenila bych také více hudební různorodosti. Hlavní znělka je hodně atmosférická a výborně ladí k prostředí a hrozbě z temnot. Jenže ostatní skladby působí nevýrazně. Přistihla jsem se, že hudbu při hraní AOD skoro nevnímám a rozhodně to není kvůli hlubokému soustředění.

AOD by také prospěl detailnější tutoriál, který by např. lépe představil vytváření a organizaci jednotlivých válečných oddílů a také předvedl aspoň některé důležité klávesové zkratky pro případ, že se ke hře nedostane veterán real-time strategií.

Verdikt

Grafika - 70%
Hratelnost - 65%
Hudba - 78%

71%

Naše skóre

Při první prohře jsem si řekla, že je to kvůli tomu, než se do hry pořádně dostanu. Při třetí těsné prohře následoval samozřejmě rage quit. Na popáté mě to sebemrskačství z nějakého důvodu začalo bavit a upřímně se těším na přidání příběhové kampaně. Zatím se však bohužel jedná o zábavu na pár hodin, protože každý z nás zvládne jen omezený počet porážek, než mu dojde trpělivost.

User Rating: Be the first one !

Lucie "Mystica" Laštovková

Hráčka všemožných her a čtenářka všemožných knih. Závislačka na dobrém jídle. Začínající game designérka a nenapravitelný snílek.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button