KomiksNovinkyTéma dne

Čeští (komiksoví) kreslíři #6 Lenka Šimečková

Lenka Šimečková (*1991) patří k nemnoha českým komiksovým umělcům, kterým se podařilo poměrně dobře prorazit i v zahraničí. V dětství se často snažila na papíře zachytit své noční můry. Dnes je díky svému makabróznímu stylu, ve kterém se snoubí gotický horor s lovecraftovskými prvky a steampunkovou estetikou, vyhledávanou a oblíbenou kreslířkou. Její nejstarší práce z roku 2008 jsou k nalezení na Humanart.cz a deviantArtu.

simeckova

Poprvé se na sebe výrazněji upozornila v roce 2010. Tehdy vyhrála kreslířskou soutěž časopisu Crew a následně nakreslila hororový příběh Josefa Blažka Třída smrti, který možná znáte z animované adaptace. Výsledný komiks vyšel v časopise Crew² #27. Její povídky se tehdy objevily také ve slovenském sborníku Comics salón 4, o rok později i v posledním pátém čísle. Současně se stává vítězkou prvního ročníku soutěže CZ.KOMIKS.11 pořádané Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Její vítězný komiks Blátivý muž následně otiskuje revue Aargh! 12. V Aarghu se objeví ještě několikrát (čísla 14, 15 a 16). Příběh Páteř domu otištěný v patnáctém čísle (pro které nakreslila i obálku) jí následně přinesl v roce 2016 cenu Muriel za nejlepší krátký komiks. V letech 2012 a 2013 se její hororové komiksy objevily ještě ve fanzinu BubbleGun.

Jejím „dvorním scénáristou“ je již zmíněný Josef „Choze“ Blažek. S ním vytvořila jakousi hororovou trilogii – Třída smrti, Zámek hrůzy a To není moje sestra. Blažek s ní následně spolupracoval i na povídce pro sborník Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství. V 17. čísle Blažkova hororového časopisu Howard byla otištěna povídka Pozůstatek, která vznikla původně pro soutěž Arnal. Čarodějná dvojčata z něj se objevila i v komiksu Úlovek pro katalog festivalu Komiksfest. Z jakého důvodu žádné vydavatelství Šimečkové dodnes nevydalo všechny hororové povídky ve sborníku mi zůstává záhadou. Kromě obvyklých hororových povídek se v roce 2017 podílela na projektu Waleského spisovatele Jamese Statfforda Truchlivý amoret pražský.

Znepokojivé i okouzlující ilustrace v tuzemských i zahraničních médiích

Lenka Šimečková má za sebou bohatou tvorbu, ať už se jedná o propagační materiály, plakáty, obálky knih a časopisů nebo ilustrace. Za všechny zmíním tuzemské knihy Hvězdopravec a Kaziměsti od Martina Bečana, Dcera zimy Vladimíry Šebové, nebo Hniloba v kořenech od Theo Addair. Od roku 2018 také spolupracuje s komiksovým vydavatelem Titan Comics, pro kterého kreslí variantní obálky. Jde například o tituly Penny Dreadful nebo Rivers of London, některé další naleznete zde. Její práce zaujala také vydavatele deskoher Fantasy Flight Games, pro kterého ilustruje část rozšíření Return to the Circle Undone do hry Arkham Horror. Nedávno ilustrovala propagační materiály pro nové balíčky Innistrad: Crimson Vow karetní hry Magic the Gathering.

Šimečková má za sebou Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě, odkud se následně přesunula na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Některé její vysokoškolské práce jsou k nalezení v knihách Bahno, bída, bohémové a Malebné mordy. Naposledy se její komiks objevil ve sborníku sdružení Laydeez do Comics Komiksodějky. Tvůrkyně má aktivní Instagram, Facebook a Twitter, zaprášenější zůstává deviantArt a Tumblr. Předměty s autorskými potisky i tisky obrázků naleznete ke koupi tu.

Čeští (komiksoví) kreslíři #5 Marek Pokorný

Čeští (komiksoví) kreslíři #4 Jan Pomykač

Čeští (komiksoví) kreslíři #3 Štěpánka Jislová

Čeští (komiksoví) kreslíři #2 Dan Černý

Čeští (komiksoví) kreslíři #1 Nikkarin (Michal Menšík)

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button