NovinkyPS4PS5RecenzeXbox OneXbox Series X

Lost Judgment – Japonská detektivka křížená s kung-fu | Recenze

Lost Judgment je akční adventura vydaná teprve před pár dny a to 24. září. Hru vyvinula společnost Ryu Ga Gotoku Studio a o vydání se postarala společnost Sega. Lost Judgment je pokračování hry Judgment z roku 2018 a můžete si ho zahrát na platformách PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X/S. Hra si prozatím vysloužila převážně kladné recenze, i když v sobě pár chyb skrývá.

V Lost Judgment je hlavní zápletkou šikana

Příběh hry Lost Judgment vypráví dobrodružství dvou postav. Hlavní postava Takayuki Yagami a jeho přítel a kolega z detektivní kanceláře Masaharu Kaito dostanou pozvání od kolegů z jiné detektivní kanceláře, aby jim pomohli s velkým případem. Střední škola Seiryo ve městě Yokohama má údajně velký problém s šikanou a ředitel školy poprosí detektivní kancelář o získání důkazů. V minulosti se totiž stalo, že jeden z šikanovaných studentů spáchal sebevraždu.

Yagami se společně s ostatními pustí do vyšetřování a zjistí že ve škole skutečně panuje obrovská vlna násilí. Vymyslí plán, jak zachránit jednu z týraných studentek pomocí psychologického triku a tím zastrašit tyrany. Bohužel na pozadí toho všeho se rýsuje mnohem závažnější problém. Yagamiho požádá zrovna o pomoc jeho bývalá kolegyně z advokátní kanceláře v kauze řešení vraždy. A shodou okolností oběť i pachatel jsou spojeni právě se střední školou Seiryo, kde se právě Yagami a jeho tým nachází. Vyšetřování se tedy protáhne více do hloubky a Yagami začne odhalovat, že tento případ má kořeny mnohem hloub, než by se na první pohled mohlo zdát. Dostane se tak do velmi nebezpečné hry, ve které je šikana a vraždy pouze špičkou ledovce.

Hlavní příběh vs. vedlejší mise

Hlavní příběh hry je rozhodně napínavý. Šikana je dost častým problémem na většině škol po celém světě a příběh hry Lost Judgment ukazuje, kam až můžou její následky dojít, pokud se neřeší. Zde je to dotaženo až do extrému, ale rozhodně to není nemožné. Úkoly v hlavním příběhu kombinují akci, kdy je zapotřebí vytáhnout pár úderů podle učebnice Bruce Lee, stealth prvky jako z Mission Impossible a detektivní dedukci z repertoáru Sherlocka Holmese. To vše je prokládané vtipnými dialogy mezi hlavním hrdinou Yagamim se zbytkem týmu. Nebyla snad jediná mise, kterou bych považoval za zbytečnou nebo naopak zdlouhavou. Každá má něco do sebe a skutečně jsem se nemohl dočkat odhalení toho, kdo je vrah.

Naopak u vedlejších misí se musím trochu pozastavit. Blbinky jako třeba jízda na skateboardu pro vzácnou figurku, nebo rozhovory s různými postavami jsou až zbytečně zdlouhavé. A některé jsou v příběhu doslova navíc. Kdyby byly dobrovolné, tak není co řešit. Bohužel se zde setkáváme poměrně často s tím, že tyto nudnější pasáže musíme splnit, jinak se nedostaneme v příběhu dál. Osobně mám raději volbu, kdy se chci věnovat vedlejším misím a kdy jsem napnutej jako kšandy a chci zjistit víc o hlavní zápletce.

Kromě vedlejších misí se můžete zabavit i u dalších aktivit. Po celém městě můžete pomocí mobilní aplikace narazit na odlehčené krátké mini-mise, které jsou plné japonského humoru. Současně s řešením případu se můžete stát i členy několika školních klubů. K dispozici je taneční klub nebo třeba můžete stavět roboty a následně se s nimi utkat v aréně. I když je toto naprosto dobrovolné a vedlejší, tak tato zábava může spolykat i několik desítek hodin.

Herní styl, grafika a ostatní parametry hry

Hru jsem zapínal s velkým očekáváním. Po delší době nějaká pořádná adventura, u které se musí i trochu přemýšlet. Hra má spoustu postav, které doplňují příběh, aby to Yagami nemusel řešit celé sám a dost se mi to zamlouvá. Díky tomu je hra pestřejší a člověk ji musí opravdu sledovat, aby se ve hře neztratil. Ale jediné co mi tak trochu vadilo, bylo někdy až zbytečné řešení situací pomocí boje. V několika momentech bych raději uvítal například akrobatický útěk než se porvat přímo ve školní učebně. Do příběhu by to sedělo rozhodně víc, než postavám o hlavu přerážet studentské židle.

Animace hry jsou skvěle udělané a nezaznamenal jsem rozpad textury, nebo nějaké trhavé pohyby. Postavy se pohybují přirozeně s dost ladnou grácií při boji nebo akrobacii. Za tohle musím vývojářům zatleskat. Je to pastva pro oči a člověk má pocit, že se dívá na film.

Tím se dostáváme ke grafice. Hru jsem testoval na PlayStation 4 a byla mnohem lepší než většina jiných her. Lost Judgment je vykresleno do velkých detailů, že můžete krásně vidět i nepatrné grimasy ve tváři postav. Některé z nich mají dokonce i velký vliv na pochopení zápletky. Jiné tam jsou jen pro radost a vtipné situace. Toto se vývojářům také povedlo.

Největší chyba ve hře?

Co se ale moc nepovedlo, tak to je chybějící dabing v určitých rozhovorech. Dialogy se tu odehrávají ve dvou typech. První je celkový pohled na postavy, které spolu komunikují a kamera snímá situaci střídavě z několika pohledů. Máme tak možnost sledovat i řeč těla postav a hráče to zahákne i více do děje. Ale ve druhém typu dialogu dostaneme pouze lištu, kde běží text s useknutou hlavou. Připomíná mi to starší hry, kdy jen mačkáme tlačítko s funkcí „další“. A právě zde kolikrát dabing vypadne zcela úplně a je slyšet maximálně povzdech nebo nesouhlasné zamručení. Osobně bych raději volil ten první. Vypadá to lépe a podtrhuje to dramatickou část příběhu.

Kung-fu everywhere

Boj vás provází celou hrou. Ať už chcete nebo ne, tak si tu zabojujete až až. Dohromady máme celkem tři bojové styly.

Styl Tygra:

Tento bojový styl se hodí proti silnějšímu soupeři. Je rychlý, jednoduchý a na jednotlivce dost účinný. Ale bohužel při větším počtu nepřátel se moc neosvědčil.

Styl Jeřába:

Fanoušci prvního dílu tento styl velmi dobře znají. Díky silným kopům lze zasáhnout větší počet nepřátel. Zároveň se k vám i nepřátelé hůře dostanou.

Styl Hada:

Toto je novinka. Styl hada je nový a hodí se proti ozbrojeným nepřátelům. Velkou oblibu si u mě získal tím, že dokáže využít energii nepřátel zpět proti nim.

Díky soubojům a plnění misí získáte jak peníze, tak i zkušenostní body. Ty můžete využít na rozšíření dovedností vašich bojových stylů a dalších blbinek jako třeba parkour, nebo zvýšení zdraví.

Volte ale moudře, protože vylepšení nejsou zrovna levná. Boj není nijak složitý. Kopete, mlátíte, nakopnete se vnitřní energií a pak už jen nepřátele likvidujete po tuctech. Velmi jsem ocenil zničitelné prvky a možnost vzít útočníka po hlavě třeba i dopravním kuželem.

Lost Judgment si zaslouží pozornost

Hru jsem si skvěle užil. I když mi občas tekly nervy, tak si ji rád zahraju určitě znovu. Ale ještě musím dohonit pár restů, jako třeba vyhrát robotický turnaj. Čeká mě ještě hodně práce, ale hra je určitě skvělou zábavou na večery, kdy nemáte do čeho píchnout. Pokud chcete hrát opravdu poctivě, tak se připravte na několik desítek hodin hraní. Já u hry strávil něco málo přes 26 hodin a pořád si myslím, že je toho spoustu ještě k objevení. Titul patří určitě k tomu nejlepšímu co letos vyšlo a já doufám, že to osloví spoustu hráčů.

Děkuji společnosti CENEGA za poskytnutí kopie hry k recenzi. Moc jsem si ji užil a také posílám velké díky vývojářům. Odvedli skvělou práci.

Hodnocení

Příběh - 100%
Hratelnost - 85%
Grafika a zvuk - 85%
Postavy - 90%

90%

Naše skóre

Hra Lost Judgment skvěle kombinuje dramatický detektivní příbeh s prvky bojového a RPG stylu. Pokud máte rádi podobné žánry, tak mě momentálně nenapadá lepší titul než tato hra.

User Rating: Be the first one !

Tomáš "Zitik" Zita

Vášnivej čtenář fantasy , hráč Dračího doupětě a nenapravitelnej gamer. ,,Kolik charakterů žiješ, tolikrát jsi elfem, trpaslíkem, člověkem atd :-D ´´

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button