Herní sérieHryNovinkyTéma dne

Hry z devadesátek, které jsem hrál nejvíc

Asi nemusím vysvětlovat, proč jsem si vybral právě tohle období, ale jen pro pořádek: v tomto období jsem se narodil. Proto si rád zavzpomínám a věřím, že mnozí z vás si zavzpomínají se mnou. V tomto desetiletí navíc vznikla spousta skutečně skvělých her, které výrazně ovlivnily herní scénu a z některých z nich vznikly série, které se drží až do dnes. I když v dost vylepšené verzi. Jestli se mnou nebudete souhlasit, tak komentáře nám fungují. A teď pojďme na to.

Akční 3D

Začnu asi zcela tou nejtěžší kategorií. Nemohl jsem se totiž rozhodnout hned mezi čtyřmi tituly. Nechám vás schválně hádat, které byly další ve výběru, a přejdu ihned k vítězi kategorie. Volbou numero uno v kategorii devadesátková akčňárna je DOOM. Tahle hra pomohla definovat žánr FPS a stala se průkopníkem mnoha herních funkcí, které hry využívají dodnes. Příkladem za všechny budiž síťové hraní pro více hráčů. To byl vždycky boj během volných hodin v počítačové učebně. V lepším případě totiž byl jeden počítač na 5 žáků.

Herní série DOOM se v žebříčku populárních her drží dodnes. První díl vyšel v roce 1993 a hned o rok později se hráči dočkali pokračování s názvem DOOM II, které bylo ještě populárnější než jednička. Jedním z důvodu bylo také představení zbraně BFG9000. Různé varianty a klony hry se objevují až do dnešních dní, ale pokračuje i originální značka! Mladší generace budou znát hlavně poslední díl DOOM ETERNAL, který vyšel v roce 2020 a dočkal se hned dvou datadisků. O tom, že byla hra ve své době fenoménem, svědčí i fakt, že podle ní byl natočen film v hlavní roli s Karlem Urbanem a Dwaynem Johnsonem a můžeme narazit taky na figurky, komiksy, stolní hry nebo knihy.

Herní série vykresluje v každém díle prakticky to samé. Hrajete za drsnýho typa, který má za úkol jediné: vyčistit mapu od zmutovaných a zdegenerovaných monster a nenechat si urafnout hlavu. Experimenty s teleportací mezi měsíci Phobosem a Deimosem se jednoduše moc nepovedly a z teleportační brány vylézají příšery z pekla. V nejnovějším díle DOOM ETERNAL se příšery navíc přenesou z Marsu na Zemi. Princip hry je ale stále stejný. Jen je vše rychlejší, drsnější a těch nepřátel je snad pořád víc a víc. Takže za mě je tohle nejlepší akční 3D hra, která vznikla právě v devadesátých letech a baví mě dodnes.

Strategie

Tady jsem to měl jasné. Jediná hra, kterou jsem tehdy neustále hrál, byl první díl ze série Civilization. A ať se snažím sebevíc, tak si nepamatuji, že by někdo hrál něco jiného. Kdo neměl doma tuto hru, jako by neexistoval. Série se v povědomí hráčů drží prakticky dodnes. I když samozřejmě pár jiných a vylepšených strategií se tu v průběhu let objevilo, tak Civilization stále patří mezi nejpopulárnější série v tomto žánru.

Princip hry se prakticky nezměnil a dokonce ho i mnoho dalších titulů kopírovalo. Začínáte děj daleko před naším letopočtem a postupem času se díky výzkumu nových technologií od železa, přes psaní, střelný prach, spalovací motory až po jadernou energii a lety do vesmíru dostanete do současnosti a dokonce i do budoucnosti.

Vzniklo samozřejmě i mnoho her podobného typu jako například Empire Earth nebo populární mobilní Forge of Empires. Ale Civilization si stále drží své renomé i po letech a já na tuto sérii nedám dopustit.

https://www.youtube.com/watch?v=_er8bhkRq-M

Závodní hry

Tady se nebojím říct, že to byl stejný boj jako v kategorii akční 3D hra. Ale nakonec po dlouhém studování historie tohoto žánru a jeho vývoje v devadesátých letech máme vítěze. A není to jiná série než Need for Speed. První díl vyšel v roce 1994 a hra už tenkrát obsahovala dokonce populární mód Hot Pursuit (honičky s policií). Na PC jste si ho mohli zahrát až o rok později a na PlayStation 1 byl převeden až v roce 1996. Hra obsahovala osm tratí a osm sportovních vozů. Do dnešního dne vyšlo více než 20 různých her a zpracování této závodní série.

Popularita značky byla natolik obrovská, že se NFS dočkalo i filmového zpracování. To sice nebyl zdaleka takový trhák, jak se očekávalo, ale i dnes si ho rád pustím. A nesmím opomenout ani na licencovanou edici se světoznámou značkou závodních hraček Hot Wheels.

Síla samotné značky je (na rozdíl od kvality posledních dílů) uznávána jak kritiky, tak samotnými hráči a dodnes se prodalo více než 150 milionů kopií.

Simulátor

Tady si na sebe nejspíš upletu bič a trochu přetáhnu desetiletí, ale ne o moc. Musel jsem se rozhodnout pro sérii The Sims. Ta sice vyšla až v roce 2000 ale snad mi to prominete, když to bylo hned na začátku v únoru.

The Sims je simulátor běžného života, ve kterém si kromě postavičky můžete vytvořit i vlastní dům a zařídit si ho dle svého vkusu. Ve hře navíc nenajdete žádné „finále“. Jde jen o to, starat se o svoji postavu, „vylepšovat“ ji, dávat jí najíst, převlékat ji a dopřát jí dostatek spánku. Postupem času se v dalších dílech váš simík mohl věnovat například i umění nebo sportu, chodil do práce, budoval kariéru a také navazoval známosti. Takové vylepšené Tamagoči.

Nápad na hru vznikl ve fantazii herního designéra Willa Wrighta poté, co během velké bouře v roce 1991 přišel o dům a musel tak svůj život vybudovat znova od základů. Když se snažil nápad prodat, setkal se pouze s posměchem, ale nevzdal se. Nakonec se mu povedlo hru vydat a z titulu se stal megahit. Ti, co ho odmítli, si asi trhali vlasy. Hra se stala tak populární, že během dvou let dokonce překonala počet prodejů hry Myst, která do té doby držela rekord jako nejprodávanější PC hra v historii. Celkem se všech dílů série podařilo prodat více než 200 milionů kusů a značka The Sims se řadí mezi nejlépe se prodávající herní série všech dob.

Adventura

A konečně si může i Česko odškrtnout jednu pozici. Legendární první díl série Polda byl snem každého hráče a debutový příběh policejního smolaře Pankráce považuji za nejlepší z celé série.

Princip hry je jednoduchý, ale dopracovat se až na konec chce hodně trpělivosti a trochu i toho fištrónu. Pokaždé jde o nějaký zapeklitý případ, který musí Pankrác vyšetřit pomocí dialogů, které jsou ve většině případů dost humorné, a sbírání předmětů, které je třeba použít v určitých situacích, aby bylo možné posunout se dál. V prvním díle se podíváme do obce Lupany, kde bylo nahlášeno několik zmizení, a právě Pankrác je pověřen, aby unesené osoby našel. V dalších dílech série se tvůrci nebáli prakticky ničeho a tak se podíváme třeba i na ilegální klonování lidí nebo pomocí stroje času navštívíme antické Řecko.

Dnes si můžeme dopřát celkem šest dílů série. Sedmý díl byl v plánu už roku 2015, chyběly ale finance na jeho zpracování, a tak se vývojáři rozhodli spustit crowdfundingovou kampaň. Požadovanou částku se podařila vybrat během několika dní, což samo o sobě říká dost o popularitě této série. Vydání je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku.

Nostalgická vzpomínka na první díl. Nenakoplo vás to zahrát si znovu celou sérii?

Tak to byl můj výběr her a žánrů, které jsem tehdy nejvíce hrál a rád se za nimi otočím i dnes. Doufám, že jsem se trefil do vašeho vkusu a pokud se mnou nesouhlasíte, tak snad se mi to podaří v dalším článku. Tam se vám pokusím představit největší hity po přelomu tisíciletí. Zatím se můžete podívat na redakční výběr nejkrásnějších ženských charakterů z her a filmů. Kdo by taky koukal na chlapy, že jo.

Tomáš "Zitik" Zita

Vášnivej čtenář fantasy , hráč Dračího doupětě a nenapravitelnej gamer. ,,Kolik charakterů žiješ, tolikrát jsi elfem, trpaslíkem, člověkem atd :-D ´´

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button