NovinkyNovinky HWPC

Steam Deck: Handheld zážitek, který si spousta lidí slibovala od Switche?

Valve včera oznámil svou novou handheld konzoli Steam Deck. Asi se snaží vyžehlit ten Half-life 3… Ale vtipy stranou, tahle mašinka totiž dost pravděpodobně zamotá hlavu nejednomu majiteli Switche. A to je dobře. Nintendo potřebuje konkurenci jako sůl a Steam Deck má šanci stát se zařízením, kterým se pro mnohé bohužel Switch nestal.

Tuna informací, které potěší

Poté, co Valve novou konzoli odhalil, se ukázalo, že IGN mělo už minulý týden možnost dostat zařízení do rukou a pořádně jej otestovat. Pokud vás zajímají jeho poznatky, nezapomeňte se podívat na video níže. Jedním z nich je, že Valve samotný o Decku smýšlí spíše jako o přenosném počítači, než o konzoli v pravém slova smyslu. Brzy se ale budete moct sami rozhodnout, zda mu dáte za pravdu. Steam Deck se totiž objeví na pultech obchodů ještě letošní prosinec! Minimálně tedy v USA, Velké Británii, Kanadě a Evropské unii. Další oblasti budou muset počkat do příštího roku. Ale teď už k parametrům. Steam Deck by se měl prodávat ve (prozatím?) třech verzích:

  • verze s 64GB SSD kartou za 399 $ (cca 8 600 Kč)
  • verze s 256GB NVMe SSD kartou za 529 $ (cca 11 400 Kč)
  • verze s 512GB NVMe SSD kartou a antireflexním leptané sklem za 649 $ (cca 14 000 Kč)

Do každé z nich je možnost přidat další paměťovou kartu. Jádrem decku by měl víceméně Linux s upraveným softwarem SteamOS. Každý z modelů disponuje dotykovým 7palcovým displejem s rozlišením 1280×800, grafickou kartou AMD 8 RDNA 2 CU, 1.0-1,6GHz a procesorem AMD Zen 2, 2,4-3,5GHz, podporuje 60 FPS a měl by vám vydržet 2–8 hodin podle toho, jaká hra či aplikace jej zrovna bude zatěžovat. Valve se totiž nechal slyšet, že ačkoliv jde hlavně o herní zařízení, bude možné do Decku instalovat všechno možné, včetně např. kompletních Windowsů, nebo konkurenčních online obchodů. Na vaše Decku se tak dost dobře může objevit i Epic nebo GOG. A přestože lze jen těžko předpokládat, že by například Epic byl z nového zařízení kdovíjak nadšený a svůj store modifikoval Decku na míru, mít u sebe skutečně všechny své hry by se i přes krapet krkolomné proklikávání aplikacemi vyplatilo. Samozřejmostí je připojení na Wi-fi a Bluetooth. Pokud si k Decku přikoupíte i dokovací stanici (není stadardní součástí vybavení), budete mít i možnost Steam Deck přes HDMI propojit s vaší televizí nebo monitorem.

Valve přichází s funkčnějším modelem a Nintendu teče do bot

I když je tenhle macek větší a těžší než Switch (váží 669 gramů oproti 398 gramům Switche), šanci oslovit běžné hráče má oproti Switchi podstatně vyšší. Ze Switche se od vydání pro mnohé stala spíše doplňková konzole, nebo také tzv. „indie machine“, sloužící hlavně k hraní osvědčených nezávislých her na cestách. Ne každý vlastník Switche zrovna slintá po exkluzivkách, které mu japonské studio nabízí.

Nintendo se sice snažilo přitáhnout běžné konzoláře ke Switchi tím, že na něj vypustilo několik tříáčkových stříleček, Zaklínače a dokonce i FIFu, většinou se ale nejednalo o nejlepší způsob, jak si tyto hry zahrát, a šlo spíše o jakousi nouzovku. Navíc ta absolutní neochota nechat uživatele si Switch jakkoliv přizpůsobit, nebo umožnit instalaci i neherních aplikací. Kupování fyzických kopií indie her, které mnohdy na PC fyzicky nikdy ani nevyšly, se sice stalo oblíbenou kratochvílí sběratelů, ale přeci jen poměrně lezlo do peněz. To představa, že se za hru zaplatí pouze jednou a bude možné ji hrát jak na PC, tak na hanheldu na cestách, bude pro mnohé hráče jistě lákavější. Mimochodem, předobjednávky se spouští už dnes, v 19:00.

Snad se konečně i Nintendo začne snažit a po lehce uzívaném odhalení Switch OLED na svém hybridu více zapracuje.

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button