NovinkyTéma dneTOP články

téMAG #1 | Staň se streamerem a pusť svůj stream! | Novinka

Určitě to napadlo každého z vás: chci začít streamovat nebo dávat videa na YouTube. Ale nemám na to výbavu – na stream mám slabý „komp“, nemám kameru, můj mikrofon stojí za prd, potřebuju profi světla atd., atd. Žvásty a výmluvy. Streamerem nebo YouTuberem může být každý z vás. O tom, zda budete úspěšní… No… Třeba to nakousnu, páč to už je jiná, ale začít vám nebrání nic. Takže se na to pojďme společně podívat.

Co chci dělat?

Nejdříve bychom se měli zamyslet, zda chce být broadcaster, nebo content creator. Ony se obě věci dost kříží (později vysvětlím), ale toto rozhodnutí by mělo být bráno pro začátek před zahlcením zodpovědně. Broadcaster je živě vysílající uživatel, streamer chcete-li. Content creator je tvůrce obsahu obecně, tedy i streamer. Co se týče živých vstupů, máme dneska již velikou spoustu možností: Twitch, Mixxer, Facebook, ale už i YouTube – všichni streamování podporují. Mezi nejzaběhlejší patří právě platforma Twitch, která má politiku již dost vyhraněnou. I Facebook ale všem šlape na paty. Nejen, že tedy umožnil si živými vstupy přivydělat, ale s ohledem na jeho nejpočetnější komunitu bych v blízké budoucnosti očekával raketový růst.

Broadcasting

Jedná se o živé vysílání v reálném čase, například o rádio. Vysílající poskytuje pomocí platformy svým potenciálním divákům obsah. Dneska je nejčastější a nejpopulárnější vysílat obsah herní, tj. hraní her s komentářem a interakcí s diváky. Ale štěstí přeje odvážným, na naší scéně se začínají objevovat mnohem zajímavější přenosy jako např. vaření, ale i streamy o technice, vědě, hudbě apod.

Content creator

Tvůrce obsahu je obecně každý, kdo „něco“ tvoří a nahrává to ke zhlédnutí na internet. Mohou to být YouTube videa s recepty na vaření, průchod hrou, lekce hraní na kytaru, nebo třeba i vystavování fotek, kreseb, maleb apod. V tomto článku jde hlavně o odlišení od broadcastingu. Videa tedy nevznikají v reálném čase, ale jsou už zpracovaná a je možné je zhlédnout kdykoliv.

Běžnou praxí je dělání sestřihů z živých vysílání, tzv. highlights. Aby se případný zájemce nemusel koukat na celé několikahodinové živé vysílání, uživatel ho sestříhá a nahraje v podobě několika minut. Twitch -> YouTube.

Ukážu nahé fotky přítelkyně a přilákám sledující!

A co si můžeme všechno dovolit na platformách? Začnu tím nejdůležitějším, co je snad všem jasné. Nahota a sexuální obsah jsou všude zakázané (ale no ták, všichni víme, kam takové věci nahrávat). Dále je nepřípustný rasismus, šikana atd. Na platformě Twitch je třeba zakázané obecně vysílat/pouštět jakoukoliv licencovanou muziku podle DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Vše ostatní je vždy napsáno v podmínkách použití a licenčních ujednání každé platformy (a tentokrát si je opravdu doporučuji pročíst). Znalost těchto vyčerpávajících řádků totiž může být otázkou existence, nebo zkázy vašeho účtu.

A jak tedy vše zprovoznit? Jak začít vysílat/streamovat na námi vybranou oblíbenou platformu? Není to nic složitého, ale zároveň ani jednoduchého. Existuje celá řada programů, které nám umožní vysílat v přímém přenosu na internet. Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří Streamlabs OBS (dále jen SLOBS), OBS, nebo třeba XSplit. Dneska už má YouTube i Twitch svůj vlastní vysílací software. Já si teda na paškál vezmu dva největší zástupce, mezi jejichž uživateli stále probíhají hádky o to, který je lepší.

SLOBS

SLOBS je i se svou webovou aplikací asi nejjednodušší volba. Aplikaci stáhnete již s veškerým potřebným nastavením, funkcemi apod. Jen si nastavíte vstupní a výstupní kvalitu, platformu na kterou chcete vysílat a můžete vesele spamovat servery svými videi. Na stránkách Streamlabs si vytvoříte uživatelský účet a nastavíte veškeré doplňky pro sebe a své sledující. Ať už jde o alerty, chatbota, nebo různé doplňující prvky, jako třeba minihry. Streamlabs má i možnost platit si službu Streamlabs PRIME. Jaké nabízí výhody? Umožní vám využívat multistream (vysílání na více platforem najednou), využít přednastavených overlayů, nebo designů streamu, vlastní merch a spoustu dalšího, včetně podpory.

OBS

Tzv. Classic OBS je open source prográmek. Je totally free a nikdo po vás nebude chtít za nic prašule. Je trochu složitější, protože se díky němu dostaneme k opravdu hloubkovému nastavení celého streamu. Mezi výhody patří celá řada pluginů od ostatních uživatelů, které můžete zdarma využít. A existuje i plugin na multistream – zdarma, ale musíte si pohrát s nastavením. Běžnou praxí (tak to dělám já) bývá vytvoření účtu na Streamlabs a odkazování veškerého nastavení právě do Classic OBS. Funguje to, jen je potřeba strávit trochu více času s nastavením. Odměnou je pak absolutní kontrola nad streamem a jeho funkcemi. A mnohem menší náročnost na PC.

Mozek nám funguje, teď potřebujeme vercajk…

Když už máme v počítači všechno nastavené, tak nám chybí nějaké to profi nářadí. A co je nářadím pro streamera? Především bych řekl, že vyjadřování, komunikace a zjev. Ano! Image je asi nejpodstatnější věcí pro kohokoliv, kdo se chce věnovat práci s veřejností. Nechci nikoho odradit a ani urazit, ale uhrovatý zrzek, který ještě šišlá a má 200 kg, si může postavit před kamerou kariéru akorát tak na principu posměchu. Jak to pro něj bude psychicky náročné si nedovoluji říct. Lidi jsou zlí a nároční a nikdy tomu nebude jinak. Zpět k věci: potřebujeme mít kameru, která bude zabírat náš přenádherný obličej. Za ním by mělo být něco nerušivého a hezkého. Můžeme využít tzv. green screen a pomocí programu pozadí za kamerou úplně odmazat. Nebo to za námi můžeme krásně vybavit a udělat místnost co nejúchvatnější. Co třeba LED osvětlení, neony, sošky, figurky atd.?

Oči máme, teď hlas a vychytávky

Aby nás bylo slyšet, potřebujeme i mikrofon. A věřte mi, že to není ten, co máte zabudovaný v telefonu, nebo v notebooku. Levnější, jednodušší, ale ne tak kvalitní variantou jsou USB kondenzátorové mikrofony, které stojí pár švestek. Tou lepší je externí zvuková karta a opravdový mikrofon pro dospělé a rozumné uživatele. Dalším, spíš už doplňkovým vybavením, je třeba MiDi ovladač streamu – na to jsou odborníci ELGATO Stream Deck, já třeba používám MiDi klávesy. Dneska už jde nastavit na dálku všechno, takže takovým super duper multi ovládačem může být i telefon. Já třeba aktuálně pracuji na tom, aby šlo skrze telefon ovládat nejen stream (různé scény), ale i mé pozadí plné LED lampiček. Akorát to není nic jednoduchého – chvílemi se cítíte jak jaderný fyzik, nebo raketový inženýr.

Mám hodiny video záznamů, co s tím?

Jako streamer i jako youtuber budete určitě potřebovat něco, čím budete zpracovávat své záznamy ze streamů, nebo natočená videa. K tomu potřebujeme multimediální program schopný videoeditace. Jakožto absolutní diletant ve videotvorbě vám mohu doporučit jen nějaké ze své zkušenosti, ale radši to vždy nechávám odborníkům. Začneme tím absolutně zdarma a obyčejným, který máme každý ve svém PC. Windows Movie Maker není sice nějaký extra videoeditor a možností opravdu moc nenabízí, ale pokud je člověk trpělivý a snaživý, tak věřím, že i v něm se dají vyčarovat kouzla.

Dále tu jsou profi video editory za nemalé peníze, jako třeba Pinnacle Studio, nebo Sony Vegas, pokud se ale videi člověk nemá v plánu živit, nemá smysl do nich investovat, nebo se s nimi učit. Takovou ideální střední cestou je Filmora Wondershare. Za pár kaček měsíčně máte v počítači profesionální video editor, se kterým je sranda pracovat. Samozřejmě v sobě budete muset mít nějaký vkus a cit pro design a záběr, ale práce s ním jde sama.

Co se týče zmíněného Sony Vegas, tak tam jsme v základní verzi na nějakých 300 dolarech. Pinnacle je přívětivější, základní verze programu vyjde na 55 dolarů, ale moc funkcí nám nenabízí. Vyplatí se Ultimate verze za 110 dolarů, kde už můžeme pracovat s audiem, máme přístup k databance efektů, video maskám a dalšímu příslušenství. V základní verzi jsme omezeni i počtem stop, které můžeme použít. A věřte mi, to je dost omezující.

Jména hloupých na všech sloupích!

Takže teď už máte pěknou hromádku vybavení doma, podařilo se vám to zprovoznit a po 5 letech jste si došli ke kadeřníkovi. Velká pecka! Chválím! Ale jak je možné, že na vašem streamu nikdo nebyl? Berte v potaz, že streamerů jsou desítky tisíc. Opravdu je těžké mezi všemi ostatními prorazit. Takže na závěr píšu pár bodů, které bychom měli všichni brát v potaz. Říkejme tomu třeba Patero božského Mikea!

Patero božského Mikea!
 • Sociální sítě – ano, je to zázrak internetu a je to zdarma. Na sociálních sítích můžete lovit, spamovat a získávat své potenciální sledující. Když chcete streamovat, nezapomeňte, že každý uživatel Facebooku, Instagramu, Twitteru a čehokoliv dalšího o tom musí vědět! Ničeho se nebojte a posílejte příspěvky, statusy, odkazy a hlášky na všechny strany. Že se stydíte? Tak se do streamování radši ani nepouštějte!
 • Content – jak jsem již napsal. Jsou desítky tisíc streamerů, kteří hrají hry. Myslíte, že lidi se přijdou podívat zrovna na vás? Zkuste se zamyslet nad nějakým originálním contentem, zkuste vymyslet a určit, v čem jste zrovna lepší, než ten Vašek z Horní dolní, na kterého teď kouká 80 lidí. Chcete hrát hru? Udělejte si svůj homework a zjistěte, jestli o ni lidi na vašich platformách mají vůbec zájem. A ano, stránky s těmito informaci existují.
 • Mluvte – když streamujete, tak musíte mluvit, mluvit a mluvit. Pokud budu listovat streamy a najdu někoho, kdo hraje moji oblíbenou hru, tak se u toho nechci nudit. Než vy si všimnete, že tam máte diváka, tak už je dávno pryč. Takže mluvte, i když na vás nikdo nekouká, mluvte furt. Nevíte, co máte furt povídat? Já používám pravidlo od mého oblíbeného anglického streamera SovieWomble. Pravidlo se jmenuje „Three Do“.
  • Tell them what you gonna do. Řekněte co se chystáte udělat.
  • Tell them what you are doing. Řekněte co právě děláte.
  • Tell them what you did. Řekněte co jste právě udělali.
 • Pečujte o sebe – zní to divně, ale když máte rýmu a z nosu vám tečou soply, tak se na to asi jen tak někdo koukat nechce. Nechce ani poslouchat jak smrkáte, nebo potahujete nosem. Dokonce ani nikoho nezajímá vaše propocené tričko a přímý záběr na CD-R 760Mb na vašem podpaží. Pečujte o sebe, vzhled je vaše vizitka a koukají na vás cizí lidi. Nedělejte ostudu a buďte trochu metrouš. 😉
 • Třikrát měř, jednou řež – než to spustíte, připravte se. Strašně málo profíkům se stává, že když chtějí něco hrát, tak se po spuštění streamu trápí s jeho nastavením. Připravte se předem. Zkuste si to ještě než spustíte vysílání. Projděte veškeré vaše nastavení, zmáčkněte každý knoflík a eliminujte možnost komplikací. Test mikrofonu, kamery, tlačítek, scén a i alertů. Vše musí na 100 % fungovat.

Jak bych to udělal já?

Mrkneme spolu na nějakej low-budget setup.
Zvukové zařízení – zde musíte zvážit, zda chcete používat externí zvukovou kartu a mít větší kontrolu nad zvukem co leze do PC, nebo zda se tomu vyhnout a tahat vše skrze USB v PC. Obyčejná kvalitní zvuková karta stojí okolo 2 000 Kč. Má většinou dva vstupy a výstup na studiové bedny, tzv. monitory.
Mikrofon – tady se musíme odrazit od prvního rozhodnutí. Pokud jedete přes zvukovku, doporučuji kvalitnější kondenzátorový mikrofon a ten většinou potřebuje fantomové napájení 48V, které právě ta zvukovka umí mikrofonu dodat. V případě, že pojedete přes USB, nebudete mít nikdy tak skvělý a kvalitní audio signál, ale v rámci streamu se leccos odpouští. Takže mrkněte hlavně na parametry, aby byl mikrofon kondenzátorový (tišší, ale kvalitnější) a aby měl směrovou charakteristiku zvuku, většinou to je kardioida. Zde bych zvážil i Radium 600 od Genesis.
Kamera – zde lze proměnit obyčejný smartphone v kvalitní kameru, jen si někde sežeňte bílé LED světlo, aby vám hezky osvítilo tvářičku, a bude to bohatě stačit.

A co více dodat? Snad jen hodně štěstí a mnoho úspěchů. Napište nám do komentářů své nicky a jména na vašich platformách! Preferujete Twitch, nebo YouTube? Nebo snad něco dalšího? Šup, perte to do nás. A nezapomeňte mě třeba kontaktovat! Můžeme dát nějaký co-op streameček. 😉

MikeGuitarize

MikeGuitarze je hlavně špatný muzikant, beznadějný producent, netalentovaný skladatel, zlá osoba a ještě mnohem horší hráč. Avšak za nic se bohužel nestydí... Jeho plky a snahu o umění můžete sledovat na Twitchi, FB, nebo Instagramu. Taky somruje o kačky na nové CD na Patreonu. Toss a coin to you Mike! Jediný co má k plusu je jeho andělská krása ;-)

Podobné články

Back to top button