Herní sérieNovinkyTéma dne

Borderlands | Slavné herní série #6

Borderlands je herní sérií, která vznikla pod taktovkou vývojářů ze studia Gearbox. První díl vyšel v roce 2009 a v současné době si můžeme zahrát díl s pořadovým číslem tři. Jde o akční střílečku s výraznými RPG prvky. Je oblíbená zejména pro skvělý kooperativní multiplayer. Co se stane, když dáte dohromady prvky z her jako Diablo a Fallout, do toho přidáte vlastní nové mechaniky, to vše zabalíte do neokoukaného grafického kabátku a nakonec říznete tunou černého humoru? Díky tomuto receptu vznikne jedna z nejprodávanějších herních sérií všech dob. Už ke konci roku 2019 bylo prodáno více než 45 milionů kopií her Borderlands. Do pěti dnů od vydání bylo prodáno dalších 5 milionů kopií hry Borderlands 3, čímž se celkový výnos celé série zvýšil na více než 1 miliardu USD.

Welcome to pandora kiddos!

Jak už bylo zmíněno, první díl Borderlands vyšel v roce 2009. Hra se odehrává na planetě Pandora. Ta je mnohými považována za velmi lákavou pro své nerostné bohatství, což se snaží využít několik megakorporací, které tam posílají lodě s kolonisty, aby toho využily. Najdou však pouze nerozluštitelné mimozemské artefakty z dávno vyhynulé rasy známé jako Eridians. Studie mimozemských artefaktů vede k objevení mýtických eridianských trezorů (Vaultů), které jsou plné pokladů a bohatství. Ty jsou střeženy extrémně mocnými, starodávnými příšerami. Vy se ujmete role jednoho z Vault hunterů, s cílem nalézt toto bohatství. To je celé, žádný složitý a propletený příběh tady nečekejte. To ale rozhodně neznamená, že se budete nudit.

Hratelnost v sobě kombinuje tradiční střílečky z pohledu první osoby s prvky budování postavy, které se vyskytují ve hrách na hrdiny, což studio Gearbox nazvalo “střílečkou na hrdiny“. Ujmete se role jednoho ze čtyř volitelných hledačů pokladů. Každý má jedinečnou sadu schopností. Za plnění úkolů (kterých je opravdu hodně), zabíjení všemožných lidských i nelidských entit, za plnění výzev, dostáváte zkušenostní body, kterými si vylepšujete postavu. Výběr postavy je hodně důležitý. Pokud chcete hrát jako tichý snajpr a ustřelovat hlavy pěkně z dálky, zvolíte si borce jménem Mordecai. Pokud si rádi podáte vesmírné šmejdy pěkně zblízka a máte rádi raketomety, berserker Brick je vaše jasná volba. To jen klade důraz na znovuhratelnost.

Borderlands: Game of the Year Official Trailer

Vaše postava může ovládat řadu střelných zbraní, granátů a specializovaných zbraní. Jednotlivé zbraně jsou barevně odlišené – od těch obyčejných, až po ty legendární. Odhadovalo se, že náhodný systém dokáže vygenerovat více než 17 milionů variací zbraní, ale ve skutečnosti je jich “jen” něco málo přes 3,5 milionů. Dále můžete nalézt napříč světem Pandory vylepšení pro vaše granáty, různé druhy štítů a také modifikace pro vaši postavu. Pro každou ze čtyř hratelných postav jsou různé a nejlépe je zužitkujete právě v kooperaci pro jejich týmové efekty. Pandoru můžete plundrovat ve čtyřech a to teprve začne ta pořádná zábava. Vzroste obtížnost hraní, ale také kvalita lootu. To všechno je skvělou esencí, která vás dokáže zabavit na opravdu hodně dlouho.

I’m a doctor. I make people better

K základní hře si můžete stáhnout další placený obsah. Jde o celkem 4 rozšíření – The Zombie Island of Dr. Ned, Mad Moxxi’s Underdome Riot, The Secret Armory of General Knoxx a Claptrap’s New Robot Revolution. První jmenované je dle mého jedno z nejlepších. Pokud hledáte krveprolití v zombie apokalypse Zombie Island of Dr. Ned je přesně pro vás. Budete mít za úkol udržet naživu zbývající pracovníky Jakobs Cove.

Dr. Ned je tak trochu zvráceným doktorem. Vytváří zombie a další ohavnosti, které nyní v této oblasti vládnou. Budete muset spolupracovat s Dr. Nedem a vydat se na cestu k vyléčení obyvatel Jakobs Cove. Čeká vás mnoho nových nepřátel, nových úkolů a vzácné kořistí. A takové jsou i další DLC, nabízejí mnoho dalších hodin plných zábavy.

Zombie Island of Dr. Ned – DLC trailer

There’s nowhere to hide now, suckers!

Druhý díl Borderlands vyšel v roce 2012 a opět se vydáváme na planetu Pandora. Základní esence hratelnosti a herní mechaniky zůstaly stejné. Všechno je ale intenzivnější a více megalomanské. Čeká vás mnohem více questů, lootu, zábavy a hlavně skvělého černého humoru. Tentokrát se postavíte proti arcipadouchovi Handsome Jackovi (o kterém se více dozvíte v TOP 5 největších herních záporáků). Na Pandoře se objevil nový vzácný a cenný minerál zvaný „Eridium“. Handsome Jack, prezident společnosti Hyperion Corporation, zajišťuje tento nový zdroj a využívá ho k pokusům o “nastolení míru” na planetě. Handsome Jack vládne obyvatelům Pandory železnou pěstí ze své obrovské vesmírné stanice Helios. Mezitím se rozšířily pověsti o ještě větším Vaultu a ty přitáhly na Pandoru novou skupinu Vault hunterů.

Co vás napadne když se řekne Borderlands? CL4P-TP neboli Claptrap je neodmyslitelnou součástí tohoto světa. Clappy je robot pro všeobecné použití vyráběný společností Hyperion a byl naprogramován s nadsázkovou osobností. Často se chlubí, ale zároveň vyjadřuje těžkou osamělost a zbabělost. Pokud jste už zkušení Vault hunteři, určitě si vybavíte jeho oslavu narozenin :-). Je to přesně ten charakter, který milujete a zároveň nenávidíte, který vás baví a zároveň rozčiluje.

Opět máte k dispozici 4 hratelné postavy (v rámci DLC jsou doplněné o další dvě). Postavy z prvního dílu se vracejí v podobě NPC, taky narazíte na další známe postavy z prvního dílu jako jsou Claptrap, mechanik Scooter, Dr. Zed, obchodník se zbraněmi Marcus, Mad Moxxi, Crazy Earl a šílená archeoložka Patricia Tannis. Navíc potkáte nové NPC, na které opravdu jen tak nezapomenete. Samozřejmě opět vás čeká mnoho dalších DLC a datadisků, stejně jako u předchozího dílů. Lidi z Gearboxu se prostě drží zavedeného konceptu, který dobře funguje.

Borderlands 2 “Wimoweh” Trailer

The Pre-Sequel

Dalším dílem z franšízy je pokračovaní Borderlands: The Pre-Sequel z roku 2014. The Pre-Sequel se zaměřuje na Jacka (tehdy bez přízviska Handsome), zaměstnance společnosti Hyperion. Ten vede skupinu čtyř lovců Vaultů (z nichž všichni byli nehratelnými postavami a bossy v předchozích hrách v Borderlands) na expedici, aby znovu získali kontrolu nad vesmírnou základnou Helios. Hra se opět drží zajetých kolejí předchozích dílů, ale dočkali jsme se i nových herních mechanik, včetně prostředí s nízkou gravitací, zmrazovacích zbraní a kyslíkových nádrží, které se používají k pohybu ve stavu beztíže a k novému typu útoku boost jump. Taky slouží jako zásoba kyslíku pro vaši postavu na novém hřišti – Pandořině měsíci Elpis.

The Pre-Sequel získal pozitivní ohlasy kritiků i hráčů. Hra byla chválena za své nové herní mechaniky, třídy postav a za zachování humoru a stylu předchozích dílů. Někteří ji však kritizovali za matoucí designy úrovní. Mnohými hráči bývá tento díl nazýván jako opravdu velký datadisk Borderlands 2. Absence číslovky v názvu těmto domněnkám nahrává.

Borderlands: The Pre-Sequel Launch Trailer

Mayhem is coming

Ano, trvalo to dlouhých sedm let, ale v roce 2019 jsme se konečně dočkali nového dílu Borderlands s pořadovým číslem 3. Opět se vracíme na Pandoru. Hráče čekají noví úhlavní nepřátelé – Troy a Tyreen Calypso. Co si budeme povídat, kvalit Handsome Jacka rozhodně nedosahují a místy jsou spíše trapní než zábavní. Jako noví rekruti jste přidělení k vyšetřování kultu Children of the Vault a jejich vůdců. O těch se předpokládá, že jsou majiteli dlouho ztracené mapy Vaultů. Hned na začátku hry dostanete novou hračku – vesmírnou loď Sanctuary III. Hádáte správně, na Pandoře dlouho nezůstanete. Čeká vás cestování na různé planety, které mají své vlastní a odlišné ekosystémy a nepřátelé.

Základní mechaniky hratelnosti opět zůstávají stejné. Nově mají hráči další možnosti pohybu, jako například při běhu sklouznout za překážku a efektivněji se tak krýt před palbou nepřátel. Akční dovednosti se trochu změnily. Nově máte možnost vybavit se jednou ze tří akčních dovedností, kromě postavy Zane, který dokáže používat dvě schopnosti najednou, zatímco obětuje použití granátů. Guardian Rank byl implementován jako náhrada za Badass Rank. Poskytuje podobné výhody, ale s vyšším nárůstem základního procenta zvolených vylepšení. Vrací se elementární efekt pro zbraně Cryo z The Pre-Sequel a nově byl přidán radiační element. Přibyly nové druhy vozidel a nyní máte možnost kosmetických úprav v mnohem větším měřítku, než jsme byli doposud zvyklí. Celkově si třetí díl odnesl vcelku pozitivní ohlasy u hráčů i kritiků.

https://www.youtube.com/watch?v=JiEu23G4onM
Borderlands 3 Official Announce Trailer

A co dál?

Borderlands se za ty roky stal fenoménem. V současné době se pracuje na filmu ze světa Borderlands. Taky existuje několik “levobočků”, jako třeba Tales from The Borderlands od vývojářů z Telltale Games. Hra se po licenčních neshodách po krachu Telltale po více než dvou letech objevila znovu v obchodech a můžete se o ní dozvědět více v super recenzi od Rem – Tales from the Borderlands je šílená jízda, která ani po letech neomrzí . V současné době nejsou z oficiálních zdrojů žádné zmínky o plánovaném pokračování. Lze však předpokládat, že Gearbox bude určitě v této zajeté značce pokračovat a my se v budoucnu dočkáme dalšího pokračování.

Pokud se vám článek líbil, určitě si přečtěte i další díly pravidelné rubriky Slavné herní série.

Dalibor Zvoník

Hraní her není jenom můj koníček, je to můj životní styl a to už od doby kdy jsem dokázal udržet ovladač v ruce. Rád sleduji novinky a zajímavosti z herního světa. Další moje vášeň je sledování seriálů a filmů, taky jsem velkým milovníkem světa Zaklínače, koček a všech zvířat. Můj život se řídí heslem "Meč osudu má dvě ostří, jedním jsi ty"

Podobné články

Back to top button