FilmyNovinkyTéma dne

Paranormal Activity horory: Nejlepší a nejhorší? | Téma dne

Paranormal Activity horory prvním dílem vzbudily v roce 2007 poprask. Low-cost natáčení v domě režiséra s dvěma hlavními herci s pomocí primitivních efektů udělalo jámu do “real-found-footage” žánru, kterému do té doby dominoval “Blaire Witch Project“. V průběhu šesti filmů se vystřídali režiséři, styl natáčení i jiné druhy kamer a přibyla spousta dražších speciálních efektů. Který z Paranormal Activity filmů ale na mě působí nejlépe? A který je naopak totální propadák?

Nejlepší: Paranormal Activity 3 (2011)

Díl, který je chronologicky vlastně první, naprosto ukradl moje srdce. Sleduje příběh malé Kristi a Katie, jejichž dům se postupně stane dějištěm paranormálních jevů. Většina záběrů je točena hand camerou a také pomocí kamer, které jsou po domě rozmístěny přítelem jejich matky.

Proč je ale tento díl za mě nejlepší? Z velké části za to můžou herecké výkony představitelek Katie a Kristi, jmenovitě hlavně Kristi. Na svůj věk hraje až překvapivě uvěřitelně a je děsivá a roztomilá zároveň. Jumpscarů je tu poměrně hodně, ale některé z nich jsou docela vítaným zpestřením. Oproti předešlým dílům se tu objevuje kamera přidělaná k větráku, která pomalu přejíždí odprava doleva. Zároveň jsou záběry osobnější a bližší divákovi, než tomu je v Paranormal Activity 2, oproti dvojce se tu taky opravdu něco děje a přeblikávající záběry kamer ukazují většinou něco zajímavého. Zkrátka to není nekonečné nudění a když kameru chytne do ruky nějaká z postav, začnou se dít akční věci. Kupříkladu scéna s vyvoláváním Bloody Mary je perfektní chaosem a strachem, který dokáže navodit.

Paranormal Activity (2007)

Díl, který vyšel jako první. Katie a její přítel Micah se nastěhují do nového domu, kde se po nějaké době začínají dít prapodivné věci. Micah napřed Katie nevěří, ale jakmile začne natáčet, co se děje v noci, věřit jí začne. Neustále ale zlehčuje vážnost situace, což Katie vytáčí doběla. Ačkoliv si na pomoc zavolají paranormálního specialistu, nijak jim to nepomůže zbavit se entity, která je s nimi hlavně v noci, zatímco spí…

První díl Paranormal Activity byl točen v domě režiséra a všechny herce byste spočítali na prstech rukou. Ačkoliv ve filmu jsou jen primitivní speciální efekty, daří se mu nastolit v divákovi pocit paranoie a strachu z neznámého. Jumpscarů je tu oproti dalším filmům docela málo, ale i navzdory nižší kvalitě záběrů se jedná o zajímavý počin. Pro některé fanoušky současných hororů může být tento díl nudný, nevidíme v něm nějaké děsivé příšery ani na nás každých pět minut nic neskáče. Ale právě neurčitost hrozby podle mě pomáhá v divákovi budovat paranoiu a strach z neznámého. Vše je v náznacích a to je podle mě dobře. Aneb jak praví jedno staré moudro, někdy méně znamená více.

Paranormal Activity: The Marked Ones (2014)

Jesse právě dokončil střední a koupil si kameru, aby mohl natáčet své zážitky. Jelikož bydlí se svojí babičkou nad apartmánem podivné ženské Anny, jednou jej s kamarádem napadne spustit kameru šachtou a podívat se, proč se odtam ozývají divné zvuky. Kamarádi se pak nestačí divit, do jakého víru událostí zapadnou. Nečekaná úmrtí, posednutí a nadpřirozené jevy jsou součástí balení.

Tento díl se částečně vymyká hororovému žánru a chvílemi působí spíš jako studentský nebo superhrdinský film, jelikož posedlý Jesse napřed začne své schopnosti zneužívat. Když se pak ale horor rozjede, stojí to za to. Stísněné prostory, okultistické stařeny a temné rituály. Zároveň se ponoříme hlouběji do příběhu prokletí, které do této doby bylo v sérii Paranormal Activity pouze v náznacích. Jelikož je ale tento film až pátý v řadě, pokud ho sledujete chronologicky, nic nového už vás moc nepřekvapí. Navzdory tomu si film vybírá několik opravdu zdařilých jumpscarů, které jsou neočekávatelné. Nejvíce na mě zapůsobil chaotický konec, který děsivým způsobem plynule navazuje na předchozí díly a přesto nepůsobí jako jejich vykrádačka. A samotný závěr – uf, opravdu nečekaný. Člověk z něj má úzkost!

Paranormal Activity 4 (2012)

Když se naproti jejich domu přistěhuje matka s divným chlapcem a záhy skončí v nemocnici, ocitne se podivný Robbie u nich doma. Puberťačka Alex z toho vůbec nemá radost, ale její bráška Wyatt si s klukem odvedle docela rozumí. Později ale začne mluvit o imaginárním kamarádovi a v domě se začnou dít divné věci. Alex proto nastraží po bytě notebooky se zapnutým nahráváním a čeká, co se bude dít…

Tento film navazuje s menší mezerou na události, které se staly v Paranormal Activity 2. Opět tu máme děsivé děti s imaginárními přáteli, uvidíme také známé tváře z předchozích filmů. Tento film se mi však v mysli nijak neotiskl, pamatuju si z něj jen pár útržků a scénu, která vykrádala “The Shining” (1980). Po druhém zhlédnutí se můj názor nijak nezměnil, vyšetřování Alex se podobá vyšetřování Ali, ale obě dvě pořádně na nic nepřijdou. Jumpscary jsou až na dvě výjimky očekávatelné, stejně jako závratné plot twisty, které cítíte na míle dopředu. Co filmu nemůžu upřít, je děsivost jevů spojených se zobrazením místnosti pomocí Wii (zelené tečkované pozadí). Závěr filmu je ale až příliš náhlý a chování postav nelogické. Přesto si za mě film vede o chlup lépe, než Paranormal Activity 2, které bylo více nudné.

Paranormal Activity 2 (2010)

Druhý vydaný díl Paranormal Activity je vlastně prequel k prvnímu filmu, sleduje totiž události předcházející hororovým událostem, co se stanou Katie a Micahovi. Katiina sestra Kristy bydlí s manželem a jeho dcerou Ali v domě, kde se začínají dít divné věci. Zdá se, že souvisí s jejím synem Hunterem. Poté, co je domněle někdo vyloupí, rozhodnou se všude umístit bezpečnostní kamery.

Právě formát bezpečnostních kamer mě ve filmu zklamal a to i přes to, že část filmu zachycují i v ruce držené kamery, na které postavy nahrávají na první pohled všední životní události. Pohled z vrchu prostě působil neosobně, takže se člověk paranormálních jevů tolik nebál. Navíc byly záběry nekonečně dlouhé. Člověk pak jen zírá na obrazovku a snaží se všimnout si jakékoliv změny nebo nadpřirozené aktivity, která by jej mohla vyděsit. Jasně, nějaké budování napětí je na místě, ale když trvá příliš dlouho, změní se v pouhou frustraci. Závěr, kdy postavy zase drží hand kameru a dějí se akční věci, byl o něco lepší, ale nekonečné čekání na nějaké paranormální události to nenahrazuje.

Nejhorší: Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Děj sleduje naprosto jinou rodinu, v jejichž domě se začnou dít divné věci potom, co si jejich dcerka Leia najde imaginárního kamaráda Tobyho. Její otec Ryan se proto rozhodne pomocí staré kamery se zvláštními schopnostmi zachytit, co se v domě děje.

Poslední díl, který v sérii vyšel, si u mě zaslouží také poslední místo v žebříčku oblíbenosti. Ačkoliv je na použitých efektech cítit vysoký budget, film neříká nic, co už předešlé neřekly. Jumpscary se opakují a ačkoliv kamera použitá v tomto díle dokáže zachytit paranormální jevy, paradoxně mě zobrazení zlé entity děsilo míň, než její neviditelnost a neurčitost v minulých dílech. Scéna s Bloody Mary pouze napodobuje Paranormal Activity 3, stejně tak jedna ze závěrečných scén. Po dodívání jsem už za pár hodin nevěděla, o čem vlastně film byl.

Paranormal Activity horory a jejich budoucnost

Paranormal Activity horory sledují jeden konkrétní nadpřirozený propletenec událostí. Každý díl odhalil nějaký dílek tajemství a zároveň vyvolal spoustu nových otázek. Proto není divu, že se chystá Paramount příští rok vydat sedmé pokračování této úspěšné hororové série. Konkrétně je vydání naplánováno na 4. března 2022, pokud jej tedy nezpozdí korona. Pokud vás filmy Paranormal Activity zajímají více a nechcete si nechat uniknout žádnou novinku, zkuste mrknout na oficiální stránky Paramountu.

Závěr

Paranormal Activity pro mě asi nikdy nebudou horory, po kterých bych nedokázala usnout. Jejich přístup k divákovi až příliš spoléhá na jumpscary, pozdější filmy také spoléhají na zbytečně složité speciální efekty. Právě v nich ztrácí to, co měl úplně první film – uvěřitelnost. Sledovat je je ale poměrně zábavné, ačkoliv u těch méně zdařilých si po jejich zhlédnutí nebudete ani pamatovat, o čem vlastně byly.

A co vy? Baví vás Paranormal Activity horory, nebo jsou pro vás propadák? A souhlasíte s mým seřazením, nebo si myslíte, že by si jiné díly zasloužily být na pomyslném vrcholu?

Kristýna "Rem" Dostálová

Vypařenka, která ráda paří, čte, píše a skládá hudbu. Když nedělá nic z toho, běhá po lese v kostýmu elfa při aktivitě, které se říká LARP. Důležitým okamžikem jejího života se stal den, kdy začala pařit Skyrim. Zbytek, jak říkají, je už legendou.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dalibor Zvoník
Člen
3 let před

Hned mám chuť si pustit celou sérii 🙂

Back to top button