NovinkyOldschool

Street Fighter 2 o víkendu oslavil 30. výročí | Novinka

Psalo se 6. února 1991, když se spustil prodej klasické arkádovky – Street Fighter 2. To už tedy značí neuvěřitelných 30 let od jejího vydání. Díky svému úspěchu byla později adaptována na několik dalších zařízení. Například na SNESu bylo prodáno 6,3 milionů cartidgí. Celkem se napříč všemi zařízeními prodalo přes 15 milionů kusů, což ze hry činí jednu z nejprodávanějších bojovek.

Street Fighter 2 ukázal světu, že bojovky nelze jen tak ignorovat. Dal za vznik sériím jako je Mortal Kombat (letos vyjde i film!), anebo Killer Instinct. Byl prý také inspirací pro deathmatch mód v Doomu. Hra se dostala také do populární kultury, roce 1994 vznikl film, ve kterém hrál třeba Jean-Claude Van Damme. Další koncept, který hra zviditelnila a rozšířila, je kompetitivní hraní a turnaje mezi hráči. Do té doby se totiž soutěžilo pouze v umístění v žebříčku, které záleželo na skóre. Nově se ale hráči mohli utkat 1v1 v reálném čase. Toto pojetí soutěžení pak hrami prorostlo, a dnes jej můžeme vidět zabudované v moderních herních turnajích.

Zájem o Street Fightera neupadl ani po třiceti letech, aktuálně nejnovější verze nese číslovku 5, a je neustále updatovaná. Capcom se o hru stará jako o své vlastní dítě, kterému kupuje pravidelně nové oblečky. A tak, i když hra vypadá velmi rozdílně, stále má neuvěřitelnou fanouškovskou základnu, která pravděpodobně v nejbližší době nikam neuteče.

Patrik Broniek

Fanoušek počítačových her, esportu a hudby.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button