FilmyKnihyKomiksNovinkySeriályTéma dne

Jak se vyvíjel žánr cyberpunk?

Cyberpunk je v poslední době velmi oblíbeným žánrem a to nejen kvůli hře od CD Projekt Red. Už v minulém článku, kde jsme mluvili o historii Cyberpunku 2077 jako takového, jsme toto téma nakousli. Ale zaslouží si mnohem více pozornosti.

Cyberpunk se hodně zabývá otázkou lidství. Přesněji toho, kdy je člověk ještě člověkem a kdy kusem plechu. Dále se zaměřuje na boje spodní třídy s velkými korporacemi a na to, jakou drogou se futurismus vlastně stal.

Bruce Bethke

Slovo Cyberpunk (česky kyberpunk) se poprvé objevilo v povídce Cyberpunk, která vyšla sice až roku 1983, ale byla napsána na jaře 1980. Později byla sbírka povídek odkoupena vydavatelstvím, ale nikdy jako novela nevyšla. Bruce Bethke má na svých stránkách stáhnutelnou verzi za 5 dolarů. Ptáte se proč nevyšla? Jednoduše proto, že Bruce nechtěl přepsat konec podle trendu tehdejší vlny fantasy, kde hrdina s mocnou zbraní stojí nad polonahou děvou a horoucně čumí do kamery. Těžko říct jestli by tak novela měla úspěch nebo ne. Bruce sám říká, že prodeje nejsou všechno.

Cyberpunk prvotiny

Sci-fi příběhy se tvořily už dlouho předtím než vzniklo slovo cyberpunk. V letech 1960 – 1970 vznikl subžánr s názvem New Wave. Autoři si zde hráli s novými tématy, jako jsou drogy a sex s použitím netradičních literárních postupů. Kdybyste si chtěli trochu pocestovat v čase a vrátit se do doby řekněme proto-cyberpunku (česky pra-kyberpunk), budete se muset poohlédnout po knize Philipa K. Dicka Do Androids Dream of Electric Sheep?. Tahle kniha vám bude s největší pravděpodobností připomínat jeden pozdější film. Blade Runner. Kniha však vyšla již v roce 1968, kdežto film až mnohem později. Upřímně, v dnešní době najdete knihu spíše pod jménem Blade Runner. Dá se říct, že podobu dystopické budoucnosti tady Dick popisuje v realističtější formě než třeba Robot od Asimova.

Zlom sváru

A kde, že nastal ten zlom? Já mám nejraději rok 1984. Neuromancer od Williama Gibsona. Ten pomohl zpopularizovat slova jako je kyberprostor. Neumancer je vlastně první část trilogie Sprawl. Kdo to četl všechna čest, protože pro obyčejného čtenáře je to blábolící nesmysl. Ale pro nás kyberfanoušky je to modla a bible. Tady je potřeba zmínit také Bruce Sterlinga, který je společně s pár dalšími považován za zakladatele cyberpunku. Napsal dokonce s Gibsonem Mašinu Zázraků, kde položili základy steampunku.

Ještě nesmíme zapomenou na rok 1977, kdy se na scéně objevil Judge Dredd. Jeden z nejvíc geniálních super komiksů, který stojí za to. Dokonce vznikly dva filmy, i když každý z nich má své ochránce i odpůrce. Prosím dohledejte sami. Nechci vás ovlivňovat, ale Karl Urban je prostě jen jeden.

Blade Runner a jeho vliv

V roce 1982 vyšel Blade Runner, tedy jeden z nejznámějších a nejklasičtějších cyberpunkových filmů. Režíroval ho Ridley Scott a hlavní roli si zahrál Harrison Ford. Svět navrhoval Syd Mead.

Hlavní premisou filmu je edgy bounty hunter, který loví a zabíjí androidy, kteří vypadají jako lidé. Rozpoznává je pomocí Voight-Kampff testu, který má svůj základ ve skutečném testování emočních reakcí.

Tron

Paralelně na Blade Runnerovi se vyvíjel film Tron, který sleduje programátora, jehož mysl se nedopatřením dostane do hry, kterou vyvíjí. Vyšel ve stejném roce jako Blade Runner. Jediným rozdílem bylo, že šlo o family friendly Disney Film. Je zde také vidět vliv Syda Meada, který dělal design krajiny pro Blade Runnera.

A jak to bylo s cyberpunkem dál?

Tato díla vyvolala řetězovou reakci. Filmy, knihy a hry se začaly mezi lidmi objevovat jako houby po dešti. Z filmů bych zmínila Tracers (1984), The Terminator (1984), Robocop (1987), Demolition man (1993) a Judge Dredd (1995).

Ani anime nezůstalo pozadu! Mezi nejznámější zástupce patří Akira (1988) nebo Ghost in the Shell (1995). Nebo například Battle Angel Alita, Armitage III nebo Bubblegum Crisis.

U her je toho rozhodně hodně co říct, ale to by vydalo na vlastní článek takže kromě jasného Cyberpunku 2077 se můžete zaměřit třeba na Deus Ex, Shadow Run (stejnojmenné RPG), Ruiner, Ghostrunner, System Shock, Dex atd.

Jste fanoušci cyberpunku? Jaké je vaše oblíbené dílo?

Redakce Gamesmag.cz

Články na kterých pracovalo více členů redakce, popřípadě členové redakce, kteří pro nás psali externě, náhodně, nechtějí být jmenováni, nebo pro náš magazín již nepíší: Deny Szoó, Adriana Malá, Martin Fojtek, Klára Kropáčková

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button