KnihyNovinkyRozhovoryTéma dne

Píšu protože chci, ne protože musím | Rozhovor s Terezou Richter

Tereza Richter je autorkou fantasy young-adult série Freya, kterou se autorka rozhodla vydat poměrně trnitou a nejednoduchou stezkou samonákladu. Proč by to ale dělala? A stálo to nakonec za to? To a mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru níže!

Proč jsi se rozhodla vydat cestou samonákladu? Máš nějaké tipy pro autory, kteří by na to chtěli jít stejně?

Původně jsem měla myšlenku obrátit se na nakladatelství. Dokonce jsem Freyu do jednoho poslala. Ale při čekání na odpověď jsem nad tím vším přemýšlela a pak si řekla, že vlastně nechci, aby Freyu někdo posuzoval z obchodního hlediska, aby do ní někdo zasahoval a říkal mi, co všechno musím změnit či přepsat. Uvědomila jsem si, že chci Freyu předat čtenářům přesně tak, jak jsem ji napsala já, bez cizího a neosobního zásahu.

Je to riziko, pro někoho nepochopitelný risk, pro jiné pošetilost, ale pro mě je to důležité a významné. Proto jsem volala do onoho nakladatelství, že už můj rukopis nemusí číst, že si ho chci vydat sama. Tipy pro samonakladatele? Pořádně si to rozmyslete, je to trnitá cesta, často půjdete tmou a na vše (co se týče marketingu, prodeje apod.) budete sami, ale je to dobrodružství. Rozhodně nic neuspěchejte, pečlivě vše vybírejte a zpracujte. 

Jakým trablím a fuckupům jsi čelila?

Nemám pocit, že bych potkala nějaké trable, nebo jsem už na ně jen zapomněla. Možná jen, že to bylo všechno nové a já se občas ve všem ztrácela. Jaký druh papíru vybrat? Jak s obálkou? Jak dostat knihu na pulty a oslovit distributora? Jak, pro všechno na světě, určit cenu?? A proč mi ty webovky nefungují? Help!… Ale i tak jsem si to užívala.

Fuckupy většinou neřeším, vše se stalo tak, jak se stát mělo. Ale je pravda, že jednou jsem se až rozbrečela, když mi objednávky z webu spadaly do spamu a já o tom nevěděla. Bylo to zrovna před vánoci a kdo ví, kolik objednávek bylo ztraceno. Zachráněným jsem se však omluvila a slzy vzal čas.

Máš slušnou základnu fanoušků na Instagramu, jak se ti to povedlo? 

Musím přiznat, že tohle je nejtěžší část! Je to vlastně součást marketingu, který mě záhadným způsobem míjí. Snažím se aspoň udržovat právě ty sociální sítě a zatím jsem objevila jediný klíč k úspěchu – být stále aktivní, komunikovat, objevovat a být sám sebou. To vše je pro mě někdy hrozně těžké, někdy třeba nemám náladu něco sdílet nebo být aktivní. Někdy ani nemám o co se s fanoušky podělit. S tím souvisí i to, že by měl mít sdělovaný obsah nějakou hodnotu. Já například podávám fanouškům recenze na knihy, které čtu, nebo se dělím o různé otázky a myšlenky života. Jiný způsob získávání followerů na ig neznám, takže jestli zná někdo lepší kouzlo, sem s ním.

Nejsi full-time spisovatelka, jak všechno stíháš? Myslíš, že se v budoucnu z tvého psaní stane tvoje povolání?

Někdy nestíhám! Ale jelikož v mém povolání hodně sportuju – jsem volnočasový pedagog, převážně tanec. Ráda volné chvíle využiji k sezení u psaní. Takže se to tak nějak vykompenzuje. Jiní o víkendu sportují, já píšu Ale aby se psaní stalo mým povoláním, to neee! To už by byla povinnost, ne záliba, a to by se odrazilo na psaní. Píšu, protože chci, ne proto, že musím, a tak by to mělo zůstat… Ale co si budem povídat, neustále sním o tom, že mi bude Freya vydělávat miliony a já už nebudu muset mít žádné povolání!! Pšt, nechte mě snít, jo! (směje se)

Jak bojuješ se spisovatelským blokem?

Vlastně nijak, on jednou sám odejde. A to už jsem si prošla nejedním blokem! V takovém případě hodně čtu. A i kdyby ten blok trval měsíce, nevadí, tím líp se příběh v mé hlavě utřídí, vylepší a pak se píše samo! Blok je vlastně často lékem.

Máš nějaké spisovatelské rituály?

Jediný můj rituál je hudba. U psaní musím poslouchat hudbu, která mě inspiruje. Jinak nemám žádný rituál. Píšu, kdy chci. 

Je nějaké další, jiné, téma, kterému by ses chtěla věnovat?

Téma, co se týče psaní? Freya je fantasy román, youngadult, a tento žánr mi velmi vyhovuje, protože příliš nesvazuje. Ono, všechny příběhy, které se mi tvoří v hlavě, jsou hlavně fantasy. Hlavně je to taky žánr, který ráda čtu. Možná bych chtěla někdy zabrousit do historických románů, ale pořád v rámci fantasy, nebo do pohádek. Jednou mě dokonce napadlo sepsat takovou pohádku inspirovanou mými kočkami, kterými se též  hojně chlubím na sociálních sítích.

Kočky na instagramu aktivně sleduju! Jsou bezva! A co plánuješ dál?

Dál hlavně dopsat třetí díl Freyi, na který fanoušci netrpělivě čekají. Ten slibuji v roce 2021. Je to poslední díl této série, což je pro mě hrozně těžké – ukončit celý příběh, rozloučit se s ním. A pak můžu zase pustit všechny nápady na povrch a nejspíš se pustím do dalšího díla.

Líbí se ti fotky v článku? Tak to si určitě užiješ ofiko instagram nebo třeba web.

Redakce Gamesmag.cz

Články na kterých pracovalo více členů redakce, popřípadě členové redakce, kteří pro nás psali externě, náhodně, nechtějí být jmenováni, nebo pro náš magazín již nepíší: Deny Szoó, Adriana Malá, Martin Fojtek, Klára Kropáčková

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button