NovinkyPCRecenze

Recenze Hogwarts Legacy | PC

Hogwarts Legacy je pro fanoušky série o Harrym Potterovi, lačnící po novém obsahu, splněný sen. Příběh se odehrává přibližně 100 let před událostmi, které známe z knih. Do Bradavic vstupujeme jako nový student nebo studentka a je jen na nás, zda se nám podaří prozkoumat všechna zákoutí hradu a objevit magická tajemství.

Máme tady novou hru s bohatým otevřeným světem a prvky RPG, odehrávající se v oblíbeném kouzelnickém světě. Vyvinula ji společnost Avalanche Software a vydala společnost Warner Bros. Games pod značkou Portkey Games. A přestože jsme na tuto hru čekali dlouho, někteří fanoušci ji považují za tak kontroverzní, že se některé outlety pro jistotu vzdaly i práva na recenzi. To ale není náš případ.

Vlastní postava a svět plný kouzel

Konečně jsem se po mnoha letech i já dočkala své pozvánky a nastupuji do Bradavic, školy čar a kouzel, jako nová studentka. Moudrý klobouk již stihl rozdělit poslední jedenáctileté děti do jejich kolejí. A pak vstoupím já – patnáctiletá. I když je to poněkud neobvyklé, nasadí mi Moudrý klobouk a poté, co pečlivě vyberu několik odpovědí, klobouk vykřikne: ” Ať je to tedy – Mrzimor!” A tak začíná můj příběh.

Protože hlavní postava, za kterou hraji, se dostala do Bradavic mimořádně pozdě a důvod se ukáže až později v příběhu, mají učitelé za úkol mi pomoci dohnat učivo a naučit se tak co nejvíce kouzel v co nejkratším čase. Wingardium Leviosa, Incendio, Expelliarmus – to je jen pár z nich. Kouzla se odemykají s postupem v příběhu, a plněním speciálních úkolů od profesorů nebo přátel. Můžete se ale naučit kletby které se nepromíjí, včetně Avada Kedavry, a protože zde není žádný systém morálky, klidně je používejte jak se vám zlíbí.

Jak můžete vidět, ve hře je hráčům dána velká volnost… dokonce větší, než měl kdy sám Harry Potter. Můžete se toulat po hradě, procházet se po hradním areálu, jít do Prasinek a do Zakázaného lesa, nebo se proletět nad jezerem s obří olihní. A je jedno, jestli je den nebo noc. Zvýší se tak ale šance, že můžete narazit na nepřátele nebo fantastická zvířata, takže byste se měli nejprve naučit, jak se bránit. V tom vám pomůžou magické duely.

Magické duely

Samotné souboje jsou pěkně plynulé a představují výzvu. Hraji na normální obtížnost a mám pocit, že jsem si každé své vítězství zasloužila. Musím prolomit štíty nepřátel, sama včas použít Protego, abych zablokovala jejich kouzla, mohu je znehybnit s Levioso nebo odzbrojit pomocí Expelliarmus. Když na poslední chvíli zablokuji útok, omráčím nepřítele pomocí Mdloby na tebe!

Navíc mám přístup k Prastaré magii, velmi staré, tajemné a mocné formě magie, která mi umožňuje sesílat ničivá kouzla, jako je vyvolání blesku, mrštění nepřátel o zem, vrhání předmětů a další. A pokud to nestačí, mohu vytáhnout mandragoru a ta nepřátele dokáže potrápit. Doufám, že si do boje vzali chrániče sluchu…

Nesmím taky zapomenout na lektvary, některé umí víc než jen obnovit zdraví. Můžete si je koupit nebo uvařit, ale k tomu potřebujete nasbírat ingredience a znát recept. Ve výsledku si souboje užívám, jako nic jiného. Jsou plné různorodých situací a složení nepřátel se mění stejně jako i útoky, které používají. Tohle se prostě povedlo.

Gameplay

Jak postupuju příběhem, odemyká se mi ještě více věcí, které mohu dělat. Nemohu se projít z jedné části hradu do druhé, aniž bych se miliardkrát zastavila. A totéž platí, jakmile mám koště a létám. Pořád někde přistávám a prozkoumávám okolí pěšky, abych o nic nepřišla. Všude se nachází zajímavosti z lore, skrytá tajemství, nové vybavení a předměty k posbírání. Ne vše je ale hned přístupné. Např. do určitých dungeonů nejde vstoupit bez specifických kouzel. Příkladem může být Incendio, které slouží k propálení se sítěmi od pavouků a zarostlými vchody plnými křovin.

V určitém bodě vám navíc profesorka Weasleyová ukáže Komnatu nejvyšší potřeby. Je to v podstatě vaše základna, kterou můžete upravovat, přidávat do ní třeba nábytek, zdobit ji, můžete v ní pěstovat kouzelné rostliny a vařit lektvary. Později se vám také odemkne prostor podobný skleníku nebo zahradě, kde se budou potulovat kouzelná zvířata a vy se o ně můžete starat. No řekněte, kdo by nechtěl mít svého vlastního Hrabáka nebo Mečoroha?

Tato hra toho nabízí opravdu hodně a já ani nejsem schopna to všechno popsat v pouhých několika odstavcích. Zamilujete si tu prostě vše a to i včetně úchvatných skotských scenérií, ať už půjdete pěšky, nebo poletíte. Nesmí samozřejmě chybět ani nádherná hudba inspirovaná původní hudbou z filmů, která vás opravdu vtáhne do děje. Hrad je navíc velmi detailní a po více než 20 hodinách prozkoumávání stále nemohu najít správnou cestu bez použití mapy.

Co by se dalo zlepšit

Ale ne všechno je kouzelné. Ani této hře se nevyhnuli některé technické problémy, které mohou být frustrující. Patří mezi ně různé glitche, dlouhé načítání, ale i poklesy FPS. Nejen z těchto důvodů jsou vedlejší mise, které vyžadují např. rychlý průlet obručemi, téměř nemožné. Koště se ovládá pomocí WSAD místo myši, což taky není optimální (naštěstí už je na to modifikace).

Navíc, i když se příběh drží známého vzorce, působí vlastně jako pouhá fanfikce Harryho Pottera. Nedostatek smysluplných voleb v dialozích a výběru koleje může u některých hráčů vyvolat pocit odtržení od herního světa. I když se můžete naučit temná umění, jak jsem již zmínila, nemůžete se ve skutečnosti stát zlým temným čarodějem nebo čarodějkou, což také ubírá na atmosféře.

Shrnuto a podtrženo Hogwarts Legacy nabízí fanouškům série strhující a propracovaný zážitek, který je zabaví na dlouhé hodiny.

Verdikt

Hratelnost - 80%
Příběh - 50%
Grafika - 90%
Zvuk - 100%

80%

Naše skóre

Celkově je Hogwarts Legacy působivá hra s velkým množstvím obsahu. Souboje jsou zajímavé a hádanky vyžadují trochu přemýšlení. Pokud chcete získat všechny achievementy, musíte toho hodně nasbírat a prozkoumat. Fanouškům série nabízí Hogwarts Legacy strhující a propracovaný zážitek, který je zabaví na dlouhé hodiny a hru si užijí stejně jako Hrabák svou zlatou minci.

User Rating: Be the first one !

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button