EsportNovinkyRozhovory

Profík z vás bez volantu nebude… | Rozhovor s Forrest Pinem

Online závody nejsou mezi českými hráči až tak profláknuté. Pokud tento žánr vyloženě nevyhledáváte, asi ani netušíte kolik českých a nadějných pilotů jezdí v poměrně významných světových soutěžích. V dnešním rozhovoru vám přinášíme pohled pod pokličku českého závodníka, který se účastní endurance závodů na platformě iRacing.

Jsme nesmírně vděční a šťastní, že se nám pro rozhovor uvolil David Borovička, český DJ a nový člen týmu Brute Racing.

1. Zdravíme tě! V první řadě ti mnohokrát děkujeme za možnost trošku odkrýt pokličku české strany online závodění. Můžeš se nám ve zkratce představit?

Ahoj, jmenuju se David Borovička, vystupuju jako dj Forrest Pine, dj pro Jägermeister a Red Bull. V online světě jezdím závody v iRacing pod týmem Brute Racing.

2. Mezi našimi čtenáří nemusí být úplně všichni zcela znalí co to iRacing znamená. Takže v čem to vlastně závodíš a jak jsi se vůbec k online závodění dostal?

Jezdil jsem už dlouho předtím spíš pro sebe. Chodil jsem 5x v týdnu do normální práce a k tomu ještě o víkendech hrál jako dj. V neděli jsem většinou na 2 hodiny vypnul telefon a zajel jsem si závod na odreagování.  

3. Chodil jsi do zaměstnání a ve volném čase hrál hry. Udržuješ si pořád zaměstnání, nebo tě hudba a online závody dokáží uživit?

V současné době hudbou bohužel vydělávat nemohu. Akce jsou zakázané kvůli světové pandemii COVID-19. Momentálně tedy dělám v obchodě s dj technikou – Profi-DJ. Závodění mi tedy prozatím nevydělává.

4. Můžeš nám popsat své začátky? Na jakých hrách jsi vyrůstal?

První závodní hra byla Gran turismo 2. Později, už na volantu, jsem nejvíc hrál Richard Burns rally. Pak už to bylo jen o F1.

5. Mezi našimi čtenáří je jistě spousta hráčů, kteří se závodními hrami teprve začínají. Standarně mají do začátku pouze gamepad a ne volanty nebo dokonce playseaty. Myslíš si, že na vaší úrovni závodění je možné konkurovat na obyčejném gamepadu nebo je volant nutností?

Myslím, že iRacing ani na klávesnici nejde hrát. Myslím si, že to není možné. I mezi volanty jsou velké rozdíly.

6. Pokud teď odběhneme od iRacingu, které ze závodních simulátorů máš nejraději? Zajedeš občas Asseto, rFactor nebo Gran Turismo?

Jezdím pro zábavu F1 2020. Assetto jsem hrával dost, ale když jsem přešel na iRacing, tak už na to není čas.

7. Mezi profíky samozřejmě není prostor na klasické pomocníky jako brzdový asistent, ideální závodní stopa a další. Jak ty se učíš nové tratě? Jak hledáš ty ideální brzdné body nebo závodní stopu? Mohou ti pomoci reálné záběry ze závodních on-boardů?

Tratě v iRacing jsou skenované laserem, takže Youtube onboardy fungují, víc fungují onboardy přímo ze hry. Brzdné body jsou jedna z hlavní věcí, důležité je si u zátačky najít bod, nebo nějaký objekt u kterého začnete brzdit. A dobré je začít pomaleji a začít zrychlovat.

8. Pokud se podíváme na skutečný motorsport, sleduješ nějakou závodní sérii?

Jsem dlouhodobým fanouškem F1. I to mě přivedlo ke koupi sedačky a volantu.

9. Tak to musím říct, že jsme na stejné vlně ef jedniček. Který z týmů je ti nejsympatičtější?

Fadním Maxu Verstappenovi ze stáje Red Bull. Spousta lidí jej nemá rádo. Jako člověka ho nehodnotím, spíš mě baví jeho styl jízdy, agrese, a že obecně do F1 přináší trochu rozruchu, i když se poslední dobou docela zmírnil.

10. Pojďme teď ke tvé kariéře. Jak vypadá tvá příprava před samotným závodem? Jak dlouho ti například trvá dostat trať do rukou, aby sis byl jistý, že podáš výkon na 120%?

Poslední závod jsme jeli dost na rychlo. Ráno jsem kupoval trať a dal si na ní tak 2x hodinový trénink, s tím že jsem měl chvilku i online coaching. Když ale nebudu brát tenhle závod, tak je to hlavně o ježdění a posouvání brzdných bodů, zlepšování zatáček atd.

11. Říkáš kupoval trať, to znamená, že koupit si iRacing neznamená, že hned můžeme bojovat s těmi nejlepšími? Je třeba do toho rvát další peníze?

IRacing funguje na subscribe, v tom je nějaký základní balíček tratí a aut, ale je toho málo. Funguje to tak, že když člověk odjezdí pár závodů a dostane se na vyšší licence, vybere si sérii co bude jezdit, koupí auto, koupí tratě, a pak se spíš specializuje na danou sérii. Levná záležitost to není, ale popravdě to zase filtruje lidi, který to nechtějí brát tolik vážně. Díky tomu se jedná, podlé mého názoru, o nejlepší online závody vůbec. Tvůrci mají díky tomuto systému dost prostředků na to, aby mohli tratě scanovat laserem. Obecně mě překvapilo, jak jsou tratě udělané, člověk mám pocit, že tam vše dává smysl. Oproti ostatním simulátorům/ hrám, se mi trať, kterou jsem jel poprvé hrozně dobře učila a dokázal jsem si jí rychle zapamatovat.

Na tvoji druhou část otázky je těžké odpovědět. Vždy záleží co člověk chce jezdit, jak chce střídat auta a série. Pro představu, já chci jezdit GT3. Na to, abych mohl odjet celou sezónu, to znamená koupit jedno auto a všechny tratě. To je investice cca 8000 korun. Určitě se to může trochu lišit, nevím to teď přesně.

12. Jaký stroj ti v kariéře pomáhá? Na čem teď konkrétně jezdíš?

Začínal jsem na Thrustmaster, teď postupně přecházím na Fanatec, ale už teď koukám po direct drive volantech 😀

13. Prozradíš nám i název týmu, který momentálně reprezentuješ?

Jedná se o nový tým Brute Racing. Je to spojení reálného závodního týmu s esportovým. Většina mýh kolegů jsou závodníci na simulátorech tak i ve skutečnosti.

14. Je to pár dní co jste odjeli poslední 3hodinový závod, jak jste dopadli? Jaké máš pocity?

Byl to pro mne první endurance závod vůbec. Dost mě překvapil start závodu, kdy najednou startuje 54 aut a první kolo je doslova peklo. Na iRacingu je skvělé, že tam závodníci jezdí fakt rychle, ale zároveň se snaží i dojet. Člověk tak občas přemýšlí, jestli se pustí do souboje a jak moc bude agresivní. Když se ti něco nepovede v endurance závodě, tak nezkazíš závod jen sobě, ale celému týmu.

15. Pojem endurance závodu nemusí být všem úplně jasný. O jaký typ závodu se jedná? Je to okruh, sprint nebo vytrvalostní závod?

Je to vytrvalostní závod. Jde jezdit pouze v týmu (závody na 3h, 6H, 12H a 24H) V průběhu závodu jsme se vystřídali v autě celkem 3. První jela QuickGabi, pak Michal Balónek, a závod jsem dojížděl já.

16. Pokud by tě chtěli naši čtenáři sledovat dále, kde tě najdou?

Nejvíc jsem na Instagramu. Pak se chystám chystám na twich.tv

Forreste, děkujeme mnohokrát za rozhovor!

Držíme palce u dalších závodů!

Jacob

Zajímá mě veškeré dění ve světě videoher, filmů nebo hudby. Hry mě provází celý život a takto jim to chci trošku vrátit.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button