HryNovinkyPCRecenze

Valorant: Návykový mix známých FPS titulů? (Recenze)

Každý z vás už určitě slyšel o světoznámé společnosti Riot Games, která stojí za vytvořením videohry League of Legends. Není to dlouho, kdy byla oznámena jejich nová hra pod názvem Project A. Po pár zveřejněných gameplayů bylo všem hned jasné, že se jedná o mix CS:GO a Overwatche. Zanedlouho byla vydána plná verze hry, a to pod názvem Valorant. Pojďme se tedy podívat, proč tato hra udělala takový velký poprask ve světě, co tato hra nabízí a jaké jsou mé zkušenosti.

Vítejte ve Valorantu

Valorant je nová free-to-play počítačová střílečka z pohledu první osoby. Kdy proti sobě soupeří dva týmy, přičemž v každém z nich je maximálně pět hráčů. Hráči hrají za agenty, postavy, charaktery, říkejte si tomu jak chcete, ale každý agent má své specifické schopnosti včetně té ultimátní. Vývojáři nám slibovali kvalitní herní zážitky, minimální hardwarové požadavky a nulovou toleranci vůči hackerům, dodrželi ale svůj slib?

Je Valorant pouhá kopie Overwatche?

Ano, určitě má Valorant smixované prvky z Overwatche a ne jen z něho. Také si po čase hraní všimnete, že postavy jak po grafické, tak i herní stránce připomínají postavy z Overwatche nebo třeba Paladins, ale přesto je pořád Valorant svým způsobem rozdílný a jedinečný. Ale pojďme se podívat zase na druhou stránku. Riot přišel s tím, že udělá nejlepší hru svého žánru, ale povedlo se jim to? Dneska vyvinout hru svého žánru, aby byla zcela jedinečná, snad ani nejde. Vždy se ve hře najdou prvky z jiného titulu. Ale Riot na to šel s Valorantem po svém. Ano, jsou tu schopnosti, jako v Overwatchi, ale zde si je budete muset těžce vydřít. Buďto si je koupíte ve fázi nakupování, nebo třeba takovou tzv. ultimátku, si budete muset zasloužit jiným způsobem. Ptáte se jakým? Budete muset zabíjet nepřátelé, budete dobývat uličky a různá místa, aby jste získali náhodně rozmístěné orby a také nesmím zapomenout na položení a zneškodnění bomby neboli spiku. Díky těmto velice důležitým prvkům, posbíráte určitý počet bodíků do své ultimátky, kterou poté budete moct použít a tím solidně pomoct svému týmu.

A co třeba třeba CS:GO? Je tomu Valorant podobný?

Podobný tomu opět samozřejmě je, ale pořád není stejný. Bunnyhopovali jste někdy v Counter Striku? Ano? Ale určitě vám to nešlo takovým způsobem, aby jste proskákali celou mapu jako ve Valorantu. Udělali jste tři, čtyři skoky a byli jste rádi. Sice se nedostanete na jinou pozici rychleji než normální chůzí, ale je to zábava jako v JumpParku. V tomhle je nová rioťácká hra rozlišná, protože je zde prostý a jednoduchý movement, který zde zvládne i opravdový nováček hry, nebo jak se říká mezi hráči, zvládne to i lama. Samozřejmě nesmím zapomenout, že i zde, jako v jiných FPS hrách, je opravdu důležitý aim. Do toho se vztahují jak vaše reflexe, tak i váš spray-pattern různých zbraní, samozřejmě i prefiry a mnoho dalších prvků, takže v tomhle směru se opravdu podobá CS:GO. Když neberu v potaz klasické prvky FPS multiplayer her, tak je Valorant naprosto rozdílná hra.

A co agenti?

Když nepočítám to, že některé postavy se vzhledově opravdu podobají postavám z jiných her, tak se mi zpracování agentů velice líbí. Každá postava má maximálně čtyři schopnosti s tím, že jednu máte zdarma každé kolo a zbytek si dokupujete za své těžce vydělané peníze za vraždění svých nepřátel. Tak co, vybereš si, jestli budeš hrát za Jett, která si na tebe počká i na střeše tvého domu a bude po tobě vrhat své dýky nebo budeš hrát za Phoenixe, pana Angličana, který se nebojí plavat v ohni? Je to na tobě, ale zatím máš na výběr z jedenácti agentů. Také nesmím zapomenout na interaktivní hlášky postav, které zní opravdu skvěle a mnoho hráčů i pobaví.

Je opravdu Valorant free-to-play?

Ano, Valorant je vskutku free-to-play hra a není zde potřeba platit za mikrotransakce, abychom měli výhodu nad ostatními hráči. Nejsou zde žádné boosty, které by sis koupil za reálné peníze, aby ti zvýšili životy nebo damage, nic takového. Jestli chceš být dobrý, tak prostě trénuj! V tomhle se rioťácké hry opravdu liší od jiných. Samozřejmě Riot myslel i na to, kdybys náhodou měl nějakou tu korunku v prasátku navíc, to si poté můžeš koupit tzv. Valorant pointy, za které si můžeš koupit kosmetické doplňky na zbraně nebo právě prémiový battle pass. Odměny v battle passu jsou jak skiny na zbraně, tak i graffiti, ikonky, ale i Radiant pointy, které si můžete koupit i za reálné peníze. Ty slouží k levelování již zmiňovaných skinů.

Nováčci a kompetitivní scéna

Jak už to bývá, ty nejhranější a nejpopulárnější, většinou FPS hry, mají oblibu se hrát profesionálně a to o velké peníze! Vzhledem k tomu, že se Valorant opravdu rychle chytl v e-sportovém průmyslu, tak jde předpokládat, že tato hra není žádná brnkačka. Mapy nabízejí velikou škálu pozic, one-way smoků, celkově různých triků, jak se schopnostmi zacházet a všeho možného, že aby jste se dostali na kompetitivní scénu, musíme mít buď opravdový talent od boha, nebo téhle hře hold obětujete kus svého života. Samozřejmě existuje zde i nějaký MMR a ranked systém, a to kvůli tomu, aby, když spustíte hru poprvé, jste nehráli s někým, kdo má nahráno tisíc hodin. Každopádně pokud jsi nováček a ještě k tomu nováček v tomhle žánru her, čeká tě dlouhá cesta, bojovníku! Ale neboj, pokud nechceš hrát kompetitivně, ale jen pro radost nebo jen na vyšší úrovni, stačí ti, když si zahraješ pár her denně, nejlépe se svými kamarády. Momentální situace u nás v České republice je taková, že se kupodivu konají opravdu pravidelné turnaje a to o nemalé odměny! A opravdu velkou škálu těchto turnajů po celém světě sponzoruje Riot Games, takže za tohle mají u mě veliké plus.

Nakonec bych rád zmínil, že se Valorant spíše podobá střílečce od Valve, než více týmové hře od Blizzardu. Také si nemůžete vybrat, jakou mapu chcete hrát, a to jich teda není hodně, což je opravdu škoda. Za to je zde opravdu zábavný mód Spike Rush, kde vítěz vzejde ze čtyř vítězných kol a každé kolo všichni hráči dostanou náhodnou zbraň, ale každý jednotlivec dostane stejnou. Po mapě jsou náhodně rozmístěné orby, které po vstřebání aktivují různé vedlejší vlastnosti. Můžete být buď rychlí jako Sonic, silní jako Rambo nebo si vylepšíte zbraň z pistolky na těžký kulomet. Tento mód spíše slouží jako rozehra před normálním matchmakingem. Ještě jedna věc, kterou bych podotknul je, že nemáte moc velký výběr zbraní ve svém arzenálu a bohužel se mnoho zbraní i příliš podobá, tudíž většinu hry hrajete s jednou, možná dvěma zbraněmi. Samozřejmě se zde najdou i bugy, ale ty se časem opraví. Ale i přes tyto chyby se neustále k této hře vracím a trávím u ní dost času.

Verdikt

Grafika - 80%
Zvuk - 90%
Hratelnost - 93%
Příběh (Postav) - 75%

85%

Naše skóre

Podobající se jiným hrám stejného žánru, ale přesto jedinečná, která ti přinese spousty srandy a zážitků. Hratelnost je opravdu skvělá a po grafické stránce není špatná. Stojí za vyzkoušení!

User Rating: Be the first one !

TheKrysaa

Hráč celým svým srdcem i duší. Miluji knížky, videohry, filmy a sport.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button