PCTéma dne

Epic Games : někdo na ně palicí, druhý zase kyticí

Určitě si spousta z vás vzpomene na dobu, konkrétně rok 2017 , kdy Epic Games vydali, dnes již megapopulární hru – Fortnite. Totiž, ne vždy se stává, aby multiplayer hra nabrala na obrátkách tak rychle. Mít miliony hráčů prakticky v hodinách po vydání je obrovský úspěch. Zde se Epic Games jako takoví dostali do povědomí hráčů, málohráčů a do nočních můr rodičů a psychologů či věčně zatvrzelých odmítačů her.

Velká spousta lidí nemůže Epicu dodnes zapomenout odsunutí vývoje nového Unreal Tournamentu. Ten byl totiž jako ikona zasvěcenějším již mnohem dříve, než zmíněný Fortnite. O tom však později.

V poslední době sleduji na sociálních sítích a v komentářích prakticky kdekoliv, velký špatný a to konkrétně „hejty“ právě na Epic. Ten totiž, pro ty co by náhodou nevěděli, začal konkurovat Steamu a nabízet vydavatelům výhodnější podmínky (Epic si bere menší procento z prodejů) než konkurence. Na to samozřejmě vydavatelé slyší a tak se stalo, že některé tituly začaly vycházet exkluzivně na Epic Store a po roce pak měly být přístupné i na Steamu. Osobně jsem začal pozorovat útoky na Epic v době, kdy mělo vyjít Metro Exodus. Pravda, vydavatelé Deep Silver se Steamem trošku vydrbali a na poslední chvíli změnili rozhodnutí, aby vložili své šance právě do Epic Storu, takže se některým stalo, že předplatné na Steamu jim bylo vráceno a byli nuceni si hru koupit u konkurence, nebo čekat rok na vydání na jejich oblíbené plaformě.

Epic však má mezi ušima a dokázal si i přes některé nešváry své fanoušky a hráče získat. Krom již zmíněných podmínek pro vydavatelé a s tím spojené celkem slušné portfolio nabízených her rozjel kampaň, kterou málokdo odmítne – DÁME VÁM HRY ZADARMO!

„Cože? To jako fakt budeme dostávat nejrůznější tituly  4free? Nevěřím, v tom je nějaký háček“. Přátelé , není. Epic opravdu již od roku 2017 začal rozdávat hry bez nutnosti platby a to v intervalu jednoho týdne. Samozřejmě, nebavíme se úplně o AAA hrách (krom světlých vyjímek jako GTA V), ale i tak je to příjemné.

A zde přicházíme k vlně hejtů. „To jsi taková socka, že si to nemůžeš koupit na Steamu?“ ; „Já bych si Epic nenainstaloval, ani kdyby dávali všechno zadarmo“ ; „Epic se snaží jenom nalákat lidi, pač dávají hry zadarmo“ ; „By mě mohli ohrát abych si instalovat Epic, už tak mám 4 další klienty!“ atd atd. Trochu to vnímám tak, že si dotyční nějak v hlavě vytvořili dojem, že když si Epic nenainstalují a nebudou free hry odebírat, tak jsou něco víc, než ti co to dělají.

https://moot.us/lounges/110/boards/25/posts/1045706/epic-games-store-vs-steam

No, nikomu názor neberu, i já bych pár výtek směrem k Epicu našel (nedokonalý klient s minimem funkcí např.), ale ponižovat ostatní kvůli tomu, že oni ho mají a používají? Ale notak. Samozřejmě chápu i další stránku věci – multiplayer a cheatovaní. Kdo si hru koupí tak si sakra rozmyslí, jestli bude cheatovat a dostane ban, načež o hru přijde, nebo dostane zadarmo a může si pak založit další účet, nebo si jich vytvořit zrovna několik a v případě banu použít jiný. To už je však povídání na samostatný článek.

Dost lidí zase tvrdí, že Epic Games se zjevili jako blesk z čistého nebe. Není tomu tak. Vznikl již v roce 1991 pod názvem Potomac Computer Systems a prošel pak několika změnami v názvech jako Epic MegaGames nebo Epic Classics. Schválně, kolik pamětníků si zahrálo třeba totálně boží Jazz Jackrabbit? Pod Epic Classics vznikl taky, dneska již legendární, Unreal. Jeho engine byl pak použit mnoha společnostmi ve spoustě her. Název Epic Games pak vznikl roku 1999. Následně pokračovali v Unreal Tournament nebo Unreal 2.

A ne, účelem článku určitě není velebit Epic Games. Je třeba se zamyslet a uvědomit si, že zdravá konkurence je v každém odvětví pro koncové zákazníky vždycky jen výhodou, protože to nutí giganty se trochu pozastavit a uznat, že něco jde dělat i lépe. A je jenom dobře, že máme pro Steam konkurenta, který ho trochu polije chladnou vodou. Přeci jen – je to trh a ten vždy fungoval na bázi nabídky a poptávky!

David "Salamista" Hrňa

Všichni máme jedno společné - máme rádi hry! Ať hraješ na čemkoliv a cokoliv, jde nám o zábavu! Toho se držme.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button