PCRecenze

Football Manager 2020

Po roce opět vyšel patrně nejznámnější fotbalový manažer. A i tentokrát je rozhodně doporučeníhodné si jej zahrát. I když nejnovější díl má na svém hávu poměrně velkou kaňku. Poprvé v historii totiž nevychází v češtině.

Ano, tvůrci trenérského simulátoru se nechali slyšet, že český trh je pro ně příliš minoritní na to, aby plýtvali svými silami překladem. Ti z nás, kteří si manažera bez češtiny nedokáží představit se musí modlit za nějaký neoficiální překlad. Na druhou stranu, zas až tolik to nevadí. Pokud ovládáte angličtinu alespoň na základní úrovni, neměli byste mít s porozuměním textu žádné velké trable. Obzvlášť jste-li už zkušený manažer a FM 2020 pro vás není první hrou série.

Texty jsou totiž vesměs velice podobné a často se opakují. Například většina frází z tiskových konferencí a zápasových rozhovorů je tak otřepaná, jak jen dokáže být. Zde tedy žádné překvapení, změnu k lepšímu, inovaci nečekejme. Je zajímavé, že Sports Interactive dokáží snad každý rok přijít s nějakou zajímavou novinkou, ale texty jsou tam už snad deset let téměř identické.

Nikam se neposunula ani vizuální stránka hry. Zápasy ve 3D módu ani nemá cenu pouštět. Nad nepřirozenými pohyby, nelogickými akcemi a porušováním fyzických zákonů, budete opět jen nevěřícně kroutit hlavou. Za mě tedy buď to udělat pořádně, nebo 3D zpracování úplně odstranit. Myslím, že zarytým hráčům Football Manageru 2D, případně textové zpracování nijak vadit nebude a noví si jistě rychle zvyknou.

V tomto bodě s kritikou na nějakou dobu končíme. Je třeba totiž říci, že se opět naprosto jednoznačně jedná o nejlepší díl celé série. Kašlat na nudné rozhovory, neměnné texty a špatné zpracování zápasů. Vůbec mi to nevadí v porovnání s tím, kolik nového Football manager opět přináší.

Nově například s hráči vyjednáváte už o jakýchsi předsmluvních podmínkách, abyste vůbec začali mluvit o smlouvě. Je tedy důležité určit si, jakou roli daný hráč ve vašem týmu bude mít a jaké jsou jeho výhledy do budoucna. Od vedení dostáváte dlouhodobé plány rozdělené na dílčí milníky rozdělené do jednotlivých let. Musíte přeci ukázat nějaký posun, že? Inovace, ať už větší, či menší, můžeme spatřit takřka v každém aspektu hry. Trénink, taktika, medicínské zázemí, akademie mladých hráčů atd.

Co mě ale nejvíce těší a zároveň zaráží, protože nevím, jak je toho Sports Interactive schopen, je fakt, že Football Manager se čím dál více otevírá širšímu publiku, ale zároveň dokáže být stále výzvou. Myslím, že tohle je správná cesta. Je ale samozřejmě důležité brát všeho s mírou. Tyto drobné nuance, které otevírají brány i hráčům, kteří by třeba do manažera rádi pronikli, ale přišel jim moc složitý, jsou čím dál tím zřetelnější. Skvělé navíc je, že si Football Manager zahrajete i na mobilu, ve verzi Football Manager Touch. Ideální na cestu MHD nebo vlakem.

Ať už mluvíme o nastavení taktiky, které vám přesně ukáže, jak se hráči budou chovat. Nebo zvýraznění statistik, které jsou potřeba pro určitou roli v poli. Můžete tak zvolit tu, která hráči sedí nejvíce. Ale je to i systém delegace a předávání zodpovědností. Nebaví vás neustále se účastnit tiskových konferencí? Ať to dělá asistent. Nechcete se zaobírat tréninkem? Nechte to na koučovi. Nové FMko zkrátka nabízí každému něco. Můžete pilovat taktiku do nejmenšího detailu, vymakat si trénink, ovlivňovat své hráče pomocí pokřiků z lajny a mnoho dalšího. Ale nemusíte. Je to na vás.

Ano, v podstatě stále děláte to samé, co jste dělali v předchozích hrách série. Převezmete nějaký tým, vyberete základní jedenáctku, nakoupíte vhodné hráče, prodáte nepotřebné, nastavíte taktiku a hrajete. Pak dostanete gól v 93. minutě, prohrajete zápas a vzteky hru vypínáte. Ale za chvíli se k ní musíte vrátit, protože tu Ligu Mistrů přece musíte vybojovat. Football Manager ve vás dokáže vyvolat neskutečné emoce. Ta hra vás nenechá klidným. Ani na okamžik. A nemusíte být dokonalý taktik, ani mít trenérskou licenci. Kdo by to do sledu tabulek a textů řekl, že?

Hru pro účely recenze dodal distributor Cenega Czech, kterému touto cestou děkujeme. Pokud vás hra zaujala neváhejte a podpořte je zakoupením hry!

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button