MobileNovinkyPCTéma dne

Apple spouští Arcade

Společnost Apple na své konferenci Keynote v březnu oznámila Arcade, novou službu přicházející s nejnovějším iOS 13, který vyšel 19. září. Apple Arcade by měl být malou revolucí ve hraní na mobilních zařízeních – a nejen těch. Je totiž dostupný pro iOS, macOS a tvOS, tedy na všech zařízeních od Applu. A co že tato služba vůbec obsahuje? Pojďme se na ni podívat blíže v následujícím článku.

https://youtu.be/95FuVib8mcY

Apple Arcade je ve zkratce takový “herní Netflix”. V rámci měsíčního předplatného, které činí 4,99 USD, u nás tedy 139 korun, dostanete přístup k nabídce celkem 100 her, zatímco další mají přibývat na měsíční bázi. Po zaplacení předplatného nemusíte řešit nic dalšího – stačí si hru stáhnout, spustit a hrát. Ke hraní není potřeba internetové připojení ani nic dalšího. Arcade zároveň ani nebude obsahovat žádné hry, které by po vás vyžadovaly další peníze – neuvidíme tam tedy žádné free-to-play hry s prémiovou měnou, ani reklamy, přičemž by se mělo vždy jednat o novější tituly. Uložené hry se rovněž sdílejí napříč všemi vašimi zařízeními, což je zajímavá novinka. Tituly vydané na Arcade by měly být exkluzivní pro tuto službu, nepůjdou tedy klasicky koupit na App Storu.

Apple nicméně nesedí a nečeká, kdo se se svým titulem do služby přihlásí, společnost totiž začala aktivně finančně podporovat nezávislé vývojáře a tak se můžeme v budoucnosti těšit například na hru Fantasian od Hironoba Sakaguchiho, tvůrce slavné série Final Fantasy či pokračování Beneath a Steel Sky, stařičké adventury od Revolution Software, která vyšla v roce 1994 na PC a Amigu.

Spuštění služby může být skvělou příležitostí právě pro nezávislá studia, jelikož situace na App Storu je složitá a vydělat na něm slušné peníze není vůbec jednoduché. Věc se má totiž tak – každý den vycházejí stovky až tisíce nových her a aplikací a tak se může velmi snadno stát, že ta vaše prostě a jednoduše zapadne mezi hromadou ostatních. Tomu samozřejmě lze předejít a to hned několika způsoby – ani jeden z nich však není úplně jednoduchý. Jedním způsobem je umístit se na příčkách některého z žebříčků, které můžeme na Storu najít – to ale vyžaduje opravdu velké usilí v oblasti marketingu a taky – vaše hra prostě musí být skvělá aby vůbec měla nějakou šanci. Druhou možností je pak dostat se do Featured sekce, což taktéž není úplně jednoduché a váš produkt musí splňovat mnoho kritérií například z oblasti designu, exkluzivity a mnoho dalšího. Je tak jasné, že konkurence v tomto oboru je obrovská a pro malá studia se pak jedná doslova o rozdíl mezi životem a smrtí.

Apple bude rozdělovat peníze z předplatného mezi vývojáře na základě času, který hráči ve hře stráví, což podle nás není zrovna šťastné řešení hned z několika důvodů. Ruku na srdce – čas, který věnujete nějaké oddechovce na pauze v práci a čas, který věnujete například nějaké příběhové adventuře, prostě není stejný. Proto se obáváme, že vývojáři budou právě kvůli vidině většího zisku přizpůsobovat design svých her tak, aby v nich hráči za každou cenu strávili co nejvíce času. Dalším důvodem pak může být počet her, který se na Apple Arcade bude vyskytovat. Dělení peněz mezi 100 her, potažmo vývojářů ještě nezní špatně, co se ale bude dít, až těch her bude 500 nebo 1000? Opět – zavání to stejným problémem jako jsme psali u prvního důvodu – velmi pravděpodobně se stane, že vývojáři budou své hry vytvářet tak, aby v nich hráči strávili co nejvíce času a připoutali je pouze k jediné – té jejich.

Podobné služby jako například Humble Monthly či Xbox Game Pass přitom tento problém řeší poměrně jednoduše – hry vyskytující se v jejich předplatitelských službách pro ně nejsou exkluzivní. Například v Humble Monthly jsme dostali hry jako Northgard či Mutant Year Zero: Road to Eden, ty jsou dostupné ale i jinde, například na Epic Games Storu či Steamu a můžete si je zakoupit samostatně. Stejná situace je i u Xbox Game Passu – například Crackdown 3 si můžete zakoupit pro Xbox One i zvlášť a netřeba tak platit žádné měsíční poplatky. Můžete namítnout, že hry, které se vyskytují na Apple Arcade lze zakoupit i jinde – jako příklad uveďme Cat Quest 2, který je dostupný jak pro PC, tak i Xbox One, Switch či PS4. Ano, to je sice pravda, ale u her na Arcade se jedná o exkluzivitu v rámci platformy – a tou jsou zejména mobilní zařízení. Nemůžete si je tedy klasicky zakoupit ve Storu.

Uveďme ještě, že zdaleka ne každá hra se na App Store dostane a zvlášť ne na Arcade. Apple má poměrně přísnou politiku ohledně schvalování her a aplikací. Vzpomeňme na několik titulů, které se na zařízení s nakousnutým jablkem nedostala – tak například Endgame: Syria, karetní hra, která měla odrážet realitu války v Sýrii, byla zpočátku zamítnuta a musela projít některými změnami. Strategické tituly, věnující se občanské válce v USA, Civil War: 1863 a Ultimate General: Gettysburg byly pro změnu zamítnuty prostě jenom proto, že se v nich vyskytovala vlajka Konfederace, jež bývá často označována jako symbol rasismu a nenávisti.

Pojďme se ale vrátit k Apple Arcade samotnému – jaké hry vůbec nabídne? Kompletní seznam všech her najdete například na serveru Macworld, vyjmenujeme si ale alespoň některé a pár si jich krátce představíme. Už teď si můžeme zahrát například výše zmiňovaný Cat Quest 2, či karetní RPG Spelldrifter, adventuru Over the Alps či logickou rychlovku Word Laces

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm

Autoři Oceanhornu se bezpochyby inspirovali u Legend of Zelda. Nasvědčuje tomu jak grafická stylizace i způsob, jakým se hra hraje. To ale neznamená nic špatného, koneckonců první díl byl mezi hráči velmi oblíbený. Budete prozkoumávat nejen dungeony ale i obrovský nádherný svět a jeho tajemství či bojovat s monstry a to vše za jednoduše skvělého hudebního doprovodu. Pokud se rozhodnete Apple Arcade předplatit, tato hra by rozhodně měla být jedním z prvních titulů, kterým dáte šanci. O hodiny zábavy totiž máte určitě postaráno.

Spaceland

Tahové strategie jsou na mobilních zařízeních jako doma a tak není divu, že čas od času vycházejí opravdu velmi pěkné kousky. Spaceland vám nabídne klasickou XCOM hratelnost, ve které budete čelit mimozemšťanům právě v tahových soubojích. To vše podporuje slušné grafické zpracování a líbivá hudba. Výhodou či naopak mínusem může být, že není tak komplexní jako zmíněný XCOM, takže pro nováčky se určitě jedná o příjemné uvedení do tohoto žánru.

Exit the Gungeon

Pokud máte rádi roguelike žánr a střílečky, udělá vám Exit the Gungeon určitě radost. Tento titul od studia Dodge Roll vám totiž nabídne přesně to, po čem prahnete – šílenou akci, roguelike hratelnost, neúprosnou obtížnost a hodiny zábavy. Pokud máte k dispozici ovladač, rozhodně ho doporučujeme využít, protože tahle hra se s vámi rozhodně mazat nebude a každá výhoda se bude hodit.

Redakce Gamesmag.cz

Články na kterých pracovalo více členů redakce, popřípadě členové redakce, kteří pro nás psali externě, náhodně, nechtějí být jmenováni, nebo pro náš magazín již nepíší: Deny Szoó, Adriana Malá, Martin Fojtek, Klára Kropáčková

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button