NintendoNovinkyOldschoolTéma dne

1989 – revoluční nejen pro Československo

Ti z vás, co ho nepamatují, se o něm alespoň učili ve škole, převážně pak v souvislosti se 17. listopadem, kdy na území Československa došlo k politickému převratu. A učili vás také, že se mnoho „převratů“ stalo ten rok i ve videoherním průmyslu? Neučili? Pak dočtěte následující článek až do konce a nabytými informacemi můžete příležitostně spolužákům ozvláštnit hodinu dějepisu.

Revoluční hand-held

Byl vydán 21. dubna 1989, má vyměnitelnou cartridge, je 8-bitový a příjemně se drží. Co je to? Pokud jste odpověděli Game & Watch od Nintenda, pak je to špatně. Byl to totiž Game Boy, kdo tohoto roku udělal malou revoluci mezi hand-held konzolemi. Nebyl sice první s vyměnitelnou cartridgí – první byl Microvision o 10 let dříve – uživatelům ale učaroval svojí jednoduchostí, příjemnou hratelností a dlouhou životnosti baterie. Přestože hardwarově ve své době lehce zaostával za konkurenčními produkty (Game Gear od Segy, Lynx od Atari atp.), rychle je předběhl v prodejích, kdy se jen v USA za prvních pár týdnu prodalo přes milion kusů a se svým nástupcem – Game Boy Color – představují prodeje zhruba 120 milionů kusů napříč všemi kontinenty. Poslední model – Game Boy Advance – se představil v roce 2001 a taktéž zaznamenal nemalý úspěch. V roce 2003 byla pak produkce celé Game Boy Family ukončena. V Nintendu mohou být na nástupce Game & Watch konzolí náležitě hrdí. Ve stejném roce pak představila firma Atari svůj Lynx.

Japonsko-americký soud

Ve stejném roce proběhl i soud mezi již zmíněným, japonským Nintendem a americkou videoherní společností Atari. Předmětem soudu byla nelicencovaná distribuce Tetrisu firmou Tengen, dceřinou společností Atari. Firma Atari, respektive Tengen, soud prohrála a musela veškerý takto nezákonně distribuovaný obsah stáhnout. Pro zajímavost, asi o rok dříve žalovala firma Tengen Nintendo, a to za porušování antimonopolních zákonů.

A teď ty hry…

Rok 1989 byl pohledně bohatý i co se týká her. Celkem vyšlo něco kolem 450 titulů (pro představu, v roce 2019 to bylo trochu přes 1000). Myslím, že za zmínku stojí pouze to nejlepší, proto přinášíme výčet toho nej, co lze mezi hrami roku 1989 najít.

CenaVítěz
Nejlepší hra rokuGhouls ‘n Ghosts
Nejlepší hra od NintendaNinja Gaiden
Nejlepší hra od SegyWonder Boy III: The Dragon’s Trap
Nejlepší hra od TurboGrafxThe Legendary Axe
Nejlepší podkres a hudbaFightning Street
Nejlepší nový videoherní systémSega Genesis
Nejtěžší hraPhantasy Star
Nejlepší hra se sportovní tématikouWorld Class Baseball, Tommy Lasorda Baseball a Baseball Simulator
Nejlepší sequelMega Man 2 a Ghouls ‘n Ghosts
Nejlepší RPGUltima III: Exodus
Nejlepší videoherní ovladačJoycard Sansui SSS
Nejoblíbenější hrdinaMega Man
Nejvíc cool bossLoki v Ghould ‘n Ghosts a Jagu v The Legendary Axe
Nejlepší hra podle filmuBatman: The Video Game
Nejlepší konec hryNinja Gaiden
Nejnadějnější videoherní společnostiSega, Konami, Acclaim, Sunsoft, Tecmo
Electronic Gaming Monthly’s Best and Worst of 1989

Níže se podívejte na ukázku toho, co bylo v roce na poli her považováno za The Best of…

Zobrazit více

Jarda Strejc

Trochu fotograf, trochu geek, trochu hráč, trochu čtenář, trochu moderní písař, trochu ajťák, trochu od všeho. Ale táta nejvíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Také by vás mohlo zajímat
Close
Back to top button