HryNovinkyPCTéma dne

Vietcong: Hláškující vojáci ve Vietnamu baví i dnes | Retro

Kdo by neznal český klenot. Nebojím se říct, že Vietcong patří společně s Mafií mezi to nejlepší, co Češi ve videoherním průmyslu dokázali. Hru vytvořila vývojářská firma Pterodon společně ve spolupráci s Illusion Softworks a vydána byla v březnu roku 2003. Prodalo se více než 1 milion kusů a děj odehrává během vietnamské války v letech 1967 a 1968.

Neznáš? Chybuješ!

Stejně jako už zmíněná Mafie, i Vietcong je něco, co vás (nejen ve své době) takřka nemohlo minout. A jestli ano, tak na jaký planetě jste se schovávali? Na hře pracovalo více než 3 roky 25 lidí a je to znát. Na svoji dobu byl soubojový systém propracovaný, stejně tak jako grafika. A pánové, (a dámy také samozřejmě) nesmím zapomenout na skvělý soundtrack a hlavně český dabing. V původním plánu hra vyšla pouze na PC, ale díky své popularitě si našla cestu i na konzole PS2 a Xbox.

Přes cvičiště až po velkolepou bitvu

Ve hře ztvárníte seržanta se jmeném Steve R. Hawkins. Než se však stanete ostříleným zeleným mozkem americké armády uprostřed vietnamské džungle, tak si projdete výcvikem. Ve většině her je „tutorial“ jen ztráta času a těžká nuda. Já musím říct, žu této hry mě výcvik bavil snad ještě víc než samotná hra. Hláškující výcvikový seržant vám to prostě dá sežrat, i když projdete výcvikem na jedničku. Většinu hlášek tu nemohu ani publikovat. Ale když na vás počítač začne řvát věty a urážet vás, má to prostě svoje kouzlo. Ať děláte co děláte, stejně se nakonec dozvíte, že mácháte kulometem jako debil.

Vietcong až po výcviku

Ve výcvikovém táboře projdete výcvikem pohybu. Čeká na vás klasická opičí dráha, kde se bude skákat, běhat, přelézat a taky plazit se pod ostnatým drátem. Jako další bude výcvik střelby. Vyzkoušíte si základní principy střelby se zamířením, nebo i jen tak od boku. Od klasického Coltu 1911 až po odstřelovací pušku. Vše je k dispozici. Ve třetí etapě se naučíte házet granáty a navigovat leteckou podporu, která se bude dost často hodit, hlavně proti obrněným jednotkám. Se samopalem to proti tanku není moc výhodný. Na této hře se mi líbilo, že minomety navádíte podle mapy. Takže žádný zaměřovač, který nastavíte tam, kam chcete a pokaždé trefíte. Hezky tak, jak to má být. Mrknout na terén, mrknout na mapu, a pak se jen modlit, ať nepřivoláte nálet na vaši jednotku. A poslední část výcviku ukáže, co jste se naučili. Typický team deathmatch, kde budou dva týmy proti sobě v uzavřeném prostoru. Jestli vás killnou první, tak jste pěkný másla.

Po výcviku vás Vietcong zavede do jámy lvové.

V následujících misích budete plnit různé úkoly od přátelské návštěvy vesnice, která se malinko zvrtne, až po bránění vojenského tábora Nui Pek, kde vlastně i bydlíte. Mise jsou různé a některé budou jako procházka růžovou zahradou, zatímco jiné vám dost podrásají nervy. Převážně ty v tunelech, kde se spoléháte jen na baterku, malou zbraň a jste bez mapy. Každá chyba vás bude stát život. V každé misi na vás budou čekat desítky nepřátel, kteří se umí docela dobře maskovat, ale také i dost pastiček. Jáma s bodci, nastražený drát s granátem a další. Způsobů, jak tu umřít, je skutečně hodně. Ale aspoň na to nebudete sami. Váš tým se skládá až z šesti členů. V některých misích budete všichni, jindy si zase budete muset poradit pouze s půlkou týmu. Vašimi parťáky jsou:

Stopař Le Duy Nhut. Ano, je to Vietnamec, ale bojuje s vámi. Celkem sympaťák. Má super názory na svoje krajany.

Doktor Joe Crocker. Asi nejserióznější člen týmu. A taky dost důležitej. Nosí s sebou hromadu lékarniček, takže ho ve hře stačí zavolat a on vám píchne a pofouká bebíčka.

Skvělej hláškař a kulometčík CJ Hornster. Typickej venkovskej balík, kterej si libuje ve zbraních. Čím větší, tím lepší.

Radista Peter Defort. Tenhle kluk si prošel vším, čím mohl. Rangers, Special Forces a nakonec skončí ve vašem týmu. No, asi měl kliku.

A jako poslední ženista Thomas Bronson. Jediný černoch v týmu. Taky měl pletky se zákonem, tak si místo vězení vybral armádu. Expert na výbušniny. Nosí pro vás náboje a spravuje auta.

Postav je ve hře samozřejmě víc, ale tohle jsou ti nejdůležitější. Dalším důležitým, který má trochu větší roli, je pouze výcvikový seržant a kapitán Samuel Rosenfield, váš nadřízený a velitel tábora Nui Pek.

Vietcong a technika

Po technické stránce se dnes Vietcong už jeví samozřejmě velice zastarale. Ale mluvím tu pouze o grafice. Ta kdyby prošla nějakou „velkou“ úpravou, tak věřím, že tahle hra bude možná zase plnit regály obchodů, protože prostě má skvělou atmosféru. Zvukové efekty a soundtrack, tam není moc co vytknout. Dabing je český a vietnamci mluví svojí mateřštinou. Zvuky zbraní a granátů jsou také bez debat. Ale soundtrack je fakt super. Ve hře uslyšíte i songy známých kapel a dobové hudby. Takže punk rock, garage rock a taky blues rock. A nejvíc je, když vám to pustěj, zatímco letíte vrtulníkem a kropíte nepřátele z M60ky. Bomba.

Hra se hraje opravdu jednoduše a nejsou zapotřebí nějaké speciální „prstoklady“ na klávesnici. Běhání, skákání, střílení hlav. Easy.

Mulťák a dodatečné módy

Po dohrání vám hra nabídne několik možností jak pokračovat. Buď si dáte celou kampaň znova a třeba na těžší obtížnost (což na hard to je skutečně výzva), nebo si můžete dát „Rychlou bitku“. Vyberete si libovolnou mapu, kterou jste si prošli v kampani, a zvolíte si Amíka, nebo Vietnamce. To samé se zbraněmi. Vezmete si celý tým, jednoho člena, nebo si to dáte na Ramba sami proti dvaceti nepřátelům? Hra končí, když jedna strana je full dead.

Co se týká multiplayeru, tak ten se stal skutečně populárním. Měl velkou výhodu, že hra vyšla o dva roky dříve, než Call of Duty 2. Za ty dva roky si stihla udělat pěknou fanouškovskou základnu. Já třeba LAN párty bez mulťáku Vietconga neberu. A také si pamatuju, jak jsme po škole šli do internetové kavárny, tam to zapli a už se střílelo jako o závod. Nejednou nás majitel vyhodil, že moc řvem. No jo, už je to dávno, kdo měl tehdy doma internet, tak rozhodně ne neomezený a o rychlosti připojení ani mluvit nebudu. V mulťáku si můžete zahrát klasiky jako Team Deathmatch, Deatchmatch, Capture the Flag nebo třeba i Last Man Standing. Jakmile umřete, tak prostě končíte a dáte si až další hru.

Hra se dočkala i rozšíření s názvem Vietcong: Fist Aplha a Vietcong 2. Každé zpracování má něco do sebe, ale popularitě jedničky se nevyrovnaly. Nemůže se povézt všechno. Ale názor na to může mít každý jiný. A tady ještě něco málo z geniálních hlášek.

Jestli vás to oslovilo, tak super. Jestli ne, tak se nedá nic dělat. Ale můžete zkusit vytvořit něco sami. Hledáme parťáky do týmu. Troufnete si ?

Tomáš "Zitik" Zita

Vášnivej čtenář fantasy , hráč Dračího doupětě a nenapravitelnej gamer. ,,Kolik charakterů žiješ, tolikrát jsi elfem, trpaslíkem, člověkem atd :-D ´´

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button